Art. 23. - Zdolność prawna, przywileje i immunitety Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Warszawa.1985.06.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 1986 r.
Artykuł  23

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza konwencja po jej przyjęciu przez Sesję Rady będzie otwarta do podpisania przez kraje członkowskie Rady do 1 stycznia 1986 r.
2.
Niniejsza konwencja podlega ratyfikacji przez kraje, które ją podpisały, zgodnie z ich procedurą konstytucyjną.

Dokumenty ratyfikacyjne zostaną złożone na przechowanie depozytariuszowi niniejszej konwencji.

3.
Konwencja wejdzie w życie z dniem złożenia na przechowanie dokumentów ratyfikacyjnych przez wszystkie kraje, które podpisały niniejszą konwencję, o czym depozytariusz zawiadamia te kraje.
4.
Kraje członkowskie Rady, które nie podpisały konwencji do upływu terminu wymienionego w ust. 1 niniejszego artykułu, mogą do niej przystąpić w dowolnym czasie. Konwencja wejdzie dla nich w życie w dniu przekazania na przechowanie dokumentu przystąpienia.
5.
Od chwili wejścia w życie niniejszej konwencji zastąpi ona w stosunkach między krajami członkowskimi Rady, które ją podpisały, Konwencję o zdolności prawnej, przywilejach i immunitetach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, podpisaną w Sofii 14 grudnia 1959 r.
6.
W stosunku do każdego kraju, który zgodnie z ust. 2 artykułu II Statutu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej będzie przyjęty do Rady i wyrazi swą zgodę na przystąpienie do niniejszej konwencji, wejdzie ona w życie czasowo w dniu decyzji Sesji Rady o przyjęciu danego kraju na członka Rady i ostatecznie w dniu złożenia przez ten kraj dokumentu ratyfikacyjnego konwencji, o czym depozytariusz zawiadomi kraje członkowskie Rady.
7.
Każdy kraj członkowski Rady, będący stroną niniejszej konwencji, może zgłosić propozycję dotyczącą jej zmiany. Zmieniony tekst konwencji wejdzie w życie w dniu złożenia na przechowanie depozytariuszowi dokumentów ratyfikacyjnych zmian przez wszystkie kraje członkowskie Rady uczestniczące w niniejszej konwencji.
8.
Konwencja po wejściu w życie będzie zarejestrowana przez depozytariusza zgodnie z artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych.
9.
Niniejsza konwencja została sporządzona w jednym egzemplarzu w języku rosyjskim. Konwencja będzie złożona na przechowanie Rządowi Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, który prześle uwierzytelnione kopie konwencji rządom wszystkich pozostałych krajów członkowskich Rady, uczestniczących w danej konwencji, jak również będzie informował te rządy i Sekretarza Rady o przekazaniu Rządowi ZSRR na przechowanie dokumentów ratyfikacyjnych.

Sporządzono w Warszawie dnia 27 czerwca 1985 r.

Z upoważnienia Rządów:

Ludowej Republiki Bułgarii - Andrej Łukanow

Węgierskiej Republiki Ludowej - József Marjai

Socjalistycznej Republiki Wietnamu - Tran Quyinh

Niemieckiej Republiki Demokratycznej - Gerhard Weiss

Republiki Kuby - Carlos Rafael Rodriguez

Mongolskiej Republiki Ludowej - Mjatawyn Pełdże

Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - Janusz Obodowski

Socjalistycznej Republiki Rumunii - Ioan Totu

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich - Nikołaj Tałyzin

Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej - Rudolf Rohlicek

Po zaznajomieniu się z powyższą konwencją Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona konwencja jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 20 czerwca 1986 r.