Art. 17. - Zdolność prawna, przywileje i immunitety Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Warszawa.1985.06.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 1986 r.
Artykuł  17

Funkcjonariusze Rady

1.
Funkcjonariusze Rady korzystają na terytorium każdego kraju członkowskiego Rady z następujących przywilejów i immunitetów:
a)
immunitetu od jurysdykcji karnej, cywilnej i administracyjnej w stosunku do wszelkich działań dokonanych przez nich w charakterze funkcjonariuszy;
b)
zwolnienia od świadczeń osobistych;
c)
zwolnienia od bezpośrednich podatków i opłat od poborów i innych wynagrodzeń wypłacanych im przez Radę;
d)
nietykalności wszystkich papierów i dokumentów;
e)
zwolnienia od opłat celnych (z wyjątkiem opłat składowych, opłat za przewóz i podobnego typu usługi) za przedmioty użytku osobistego, w tym również za przedmioty potrzebne do zagospodarowania przy pierwszym wjeździe do kraju siedziby Rady, a przy wyjeździe z niego - od otrzymania zezwolenia na wywóz przedmiotów przywiezionych przy wjeździe do tego kraju. Przedmioty przywiezione przez funkcjonariusza Rady mogą być zbywane w kraju siedziby Rady zgodnie z obowiązującymi w nim przepisami;
f)
zwolnienia od rewizji celnej bagażu osobistego, jeżeli nie ma poważnych podstaw do przypuszczenia, że w bagażu znajdują się przedmioty, których przywóz lub wywóz jest zabroniony przez prawo lub uregulowany przepisami o kwarantannie danego kraju członkowskiego Rady; w tych przypadkach rewizję przeprowadza się w obecności osoby korzystającej ze zwolnienia lub osoby przez nią upoważnionej.
2.
Sekretarz Rady i jego zastępcy, poza korzystaniem z przywilejów i immunitetów wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, korzystają z przywilejów i immunitetów udzielanych przedstawicielom dyplomatycznym.

Członkowie rodzin Sekretarza Rady i jego zastępców, jeżeli nie są obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe, korzystają z tych samych przywilejów i immunitetów, które przysługują członkom rodzin przedstawicieli dyplomatycznych.

3.
Przywileje i immunitety przewidziane w niniejszym artykule są udzielane wymienionym w nim osobom wyłącznie w interesie Rady i w celu niezależnego wykonywania przez te osoby czynności służbowych. Sekretarz Rady ma prawo i obowiązek zrzec się immunitetu udzielonego któremukolwiek funkcjonariuszowi w tych przypadkach, gdy - jego zdaniem - immunitet stoi na przeszkodzie wymiarowi sprawiedliwości, a można się zrzec immunitetu bez szkody dla interesów Rady. W odniesieniu do Sekretarza Rady i jego zastępców prawo zrzeczenia się immunitetu przysługuje Komitetowi Wykonawczemu Rady.
4.
Postanowienia lit. b), e) i f) ust. 1 niniejszego artykułu nie dotyczą stosunków między funkcjonariuszami Rady a krajem, którego są obywatelami lub w którym zamieszkują na stałe, a postanowienia ust. 1 lit. c) nie rozciągają się na obywateli kraju siedziby Rady.

Kompetentne organy kraju członkowskiego Rady, na wniosek Sekretarza Rady, będą ustalały listę funkcjonariuszy Rady będących obywatelami tego kraju, którzy będą korzystać z tymczasowych wyjątków w odniesieniu do świadczeń osobistych.

5.
Osoby należące do personelu administracyjno-technicznego Rady, jeżeli nie są obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe, korzystają podczas wykonywania obowiązków służbowych z przywilejów i immunitetów wymienionych w lit. a) i b) ust. 1 niniejszego artykułu, a także są zwalniane od opłat celnych (z wyjątkiem opłat składowych, opłat za przewóz i podobnego typu usługi) za przedmioty przeznaczone do użytku osobistego, w tym także za przedmioty potrzebne do zagospodarowania przy pierwszym wjeździe do kraju siedziby Rady, a przy wyjeździe z niego - od otrzymania zezwolenia na wywóz przedmiotów przywiezionych przez nie przy wjeździe do tego kraju.
6.
Postanowienia lit. b), e) i f) ust. 1 niniejszego artykułu rozciągają się na członków rodzin funkcjonariuszy Rady, jeżeli nie są oni obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe.
7.
Komitet Wykonawczy Rady na wniosek Sekretarza Rady określa kategorie funkcjonariuszy Rady, do których mają zastosowanie postanowienia niniejszego artykułu. Nazwiska takich funkcjonariuszy Rady Sekretarz Rady podaje do wiadomości krajom członkowskim Rady.
8.
W razie wyrządzenia szkody z użyciem samochodu lub innego środka transportu, należącego do funkcjonariuszy Rady lub przez nich kierowanego, osoby te, bez szkody dla przywilejów i immunitetów, z których korzystają zgodnie z niniejszym artykułem, będą współpracować z odpowiednimi organami kraju członkowskiego Rady, na którego terytorium zdarzył się wypadek drogowy, w celu współdziałania w ustaleniu faktycznych okoliczności takiego wypadku.

Funkcjonariusze Rady będą wykonywali obowiązki wynikające z ustawodawstwa kraju siedziby Rady w zakresie ubezpieczenia od odpowiedzialności wobec osób trzecich w odniesieniu do należących do nich środków transportu.

Kwestie związane z naprawieniem szkody spowodowanej użyciem samochodu lub innych środków transportu, należących do funkcjonariuszy Rady lub przez nich kierowanych, będą uregulowane w specjalnym protokole.