Art. 16. - Zdolność prawna, przywileje i immunitety Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Warszawa.1985.06.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 1986 r.
Artykuł  16

Zrzeczenie się immunitetu

1.
Przywileje i immunitety przewidziane w artykułach 12, 13 i 15 niniejszej konwencji są udzielane wymienionym w nich osobom wyłącznie w celu niezależnego wypełniania przez nie funkcji przedstawicieli oraz członków personelu administracyjno-technicznego i pomocniczego. Przewiduje się przy tym, że każdy z krajów członkowskich Rady, przedstawiciele, osoby z personelu administracyjno-technicznego i pomocniczego, które korzystają z przywilejów i immunitetów na podstawie niniejszej konwencji, zrzekną się immunitetu dla osób wymienionych w artykułach 12, 13 i 15 niniejszej konwencji w tych przypadkach, gdy - zdaniem tego kraju - immunitet stoi na przeszkodzie wymiarowi sprawiedliwości, a zrzeczenie się immunitetu nie wyrządzi szkody celom, dla których został on udzielony.
2.
Zrzeczenie się immunitetu od jurysdykcji cywilnej i administracyjnej nie oznacza zrzeczenia się immunitetu egzekucyjnego i w zakresie wstępnego zabezpieczenia powództwa, dla których jest wymagane zrzeczenie się specjalne.
3.
Immunitet jurysdykcyjny przedstawicieli krajów i osób z personelu administracyjno-technicznego i pomocniczego w kraju siedziby Rady lub w kraju, w którym jest przeprowadzane posiedzenie organu Rady, nie zwalnia ich od jurysdykcji kraju, którego są obywatelami.
4.
Jeżeli kraj nie zrzeka się immunitetu dla którejkolwiek z osób wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu w zakresie powództwa cywilnego, powinien on dołożyć wszelkich starań w celu sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy.