Art. 15. - Zdolność prawna, przywileje i immunitety Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Warszawa.1985.06.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 1986 r.
Artykuł  15

Stałe przedstawicielstwa

1.
Kraje członkowskie Rady posiadają przy Radzie przedstawicielstwa składające się z zastępcy stałego przedstawiciela, doradców i ekspertów stałego przedstawiciela, a także z członków personelu administracyjno-technicznego i usługowego, przebywających na stałe w kraju będącym siedzibą Rady, w celu utrzymywania kontaktów z przedstawicielstwami innych krajów i Sekretariatem Rady oraz wykonywania innych funkcji związanych z realizacją współpracy w ramach Rady, zwane dalej w niniejszej konwencji stałymi przedstawicielstwami.
2.
Stałe przedstawicielstwa korzystają z przywilejów i immunitetów, jakie przysługują w kraju siedziby Rady przedstawicielstwom dyplomatycznym.
3.
Kraje członkowskie Rady komunikują oficjalnie Sekretarzowi Rady o mianowaniu i odwołaniu zastępców stałych przedstawicieli, a także doradców i ekspertów stałych przedstawicieli przed ich przybyciem do kraju siedziby Rady lub przed ich wyjazdem z tego kraju, o czym Sekretarz Rady zawiadamia kraje członkowskie Rady.
4.
Stali przedstawiciele, ich zastępcy, doradcy i eksperci stałych przedstawicieli, oprócz przywilejów i immunitetów wymienionych w ust. 1 artykułu 12 niniejszej konwencji, korzystają z przywilejów i immunitetów nadawanych przedstawicielom dyplomatycznym odpowiedniej rangi.
5.
Osoby z personelu administracyjno-technicznego stałych przedstawicielstw, jeżeli nie są obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe, korzystają w trakcie wykonywania swych obowiązków służbowych z przywilejów i immunitetów wymienionych w lit. a), b), c), e) i f) ust. 1 artykułu 12 niniejszej konwencji, a także są zwolnione od opłat celnych (z wyjątkiem opłat składowych i opłat za przewóz oraz podobnego typu usługi) za przedmioty przeznaczone do użytku osobistego, w tym również za przedmioty niezbędne do zagospodarowania się przy pierwszym wjeździe do kraju siedziby Rady, a przy wyjeździe z niego - od otrzymania zezwolenia na wywóz przedmiotów przywiezionych przez nie przy wjeździe do tego kraju.
6.
Członkowie rodzin stałych przedstawicieli, ich zastępców, doradców i ekspertów stałych przedstawicieli, jeżeli nie są obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe, korzystają z tych samych przywilejów i immunitetów, jakie posiadają członkowie rodzin przedstawicieli dyplomatycznych odpowiedniej rangi.

Członkowie rodzin personelu administracyjno-technicznego stałych przedstawicielstw, jeżeli nie są obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe, korzystają z przywilejów i immunitetów wymienionych w ust. 1 lit. e) artykułu 12 niniejszej konwencji.

7.
Osoby należące do personelu usługowego (pomocniczego) stałych przedstawicielstw, jeżeli nie są obywatelami kraju siedziby Rady lub nie zamieszkują w nim na stałe, korzystają z immunitetu w odniesieniu do swych działań dokonywanych w trakcie wypełniania obowiązków służbowych, a także są zwalniane od bezpośrednich podatków i opłat w stosunku do poborów i innych wynagrodzeń wypłacanych im przez stałe przedstawicielstwo.
8.
Kraj będący siedzibą Rady stwarza stałym przedstawicielstwom warunki niezbędne do wypełniania przez nie swych funkcji. Okazuje on pracownikom stałych przedstawicielstw i członkom ich rodzin pomoc w świadczeniach medycznych i kulturalno-bytowych, w tym także w uzyskaniu mieszkania i innych usług na równych warunkach z personelem przedstawicielstw dyplomatycznych.
9.
Przedmioty wwiezione przez stałe przedstawicielstwa mogą być zbywane w kraju siedziby Rady zgodnie z obowiązującymi w nim przepisami.
10.
Postanowienia zawarte w ust. 2, 4 i 8 niniejszego artykułu nie odnoszą się do wzajemnych stosunków między organami kraju i stałym przedstawicielstwem tego kraju.