Zastosowanie stałej jednostki do obliczenia opłat za nadzór nad instytucjami upoważnionemi do przeprowadzenia parcelacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.14.137

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 1 lutego 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych w przedmiocie zastosowania stałej jednostki do obliczania opłat za nadzór nadzór instytucjami upoważnionemi do przeprowadzenia parcelacji.

Na mocy art. 1, 7 i 11 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin, niektórych dochodów publicznych oraz kredytów, udzielanych przez instytucja państwowa i samorządowe (Dz. U. R. P. № 127, poz. 1044) oraz art. 2 ustęp B pp. f i g ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i ó organizacji urzędów i Komisji ziemskiej (Dz. U. R. P. № 90, poz. 706} zarządza się co następuje:
Instytucje upoważnione do parcelacji, które zwracają koszty nadzoru urzędów ziemskich nad swoją działalnością parcelacyjną w sposób określony § 4, lit. e rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 30 listopada 1922 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, o warunkach udzielania instytucjom upoważnienia po przeprowadzenia parcelacji nieruchomości (majątków) ziemskich, oraz o sposobią jej prowadzenia (Dz. U. R. P. № 112, poz. 1024) w postaci ryczałtowej opłaty od cen kupna-sprzedaży podanych w zawartych z nabywcami umowach kupna-sprzedaży lub przyrzeczeniach kupna - sprzedaży działek, winny uiszczać tę opłat w ciągu miesiąca od dnia zawarcia powołanych umów.
Powyższą opłatę określa się we frankach złotych w wysokości 1% od oznaczonych cen, które winny być w tym celu obliczane w tychże frankach, w drodze przerachowania według kursu obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
Opłata nieuiszczona w terminie przewidzianym w § 1 staja się zaległością, przy której uregulowaniu pobiera się 2% od sumy zaległości za każdy cały lub miesiąc zwłoki, licząc od dnia zawarcia umowy.
Opłaty (§ 1) należne z tytułu umów za-wartych przed 1 marca 1924 r., a wpłacane przed tym terminem, winny być określane i uiszczane w wysokości 1% od sum faktycznie pobranych w markach polskich oraz od sum odroczonych, zakredytowanych lub niespłaconych przez nabywcę a wyrażonych w mierniku wartości ustalonym między stronami dla spłaty pozostałej części ceny kupna-sprzedaży działki, w sumach markowych otrzymanych z przerachowania przy zastosowaniu obowiązującej w dniu wpłaty ceny, ewentualnie kursu danego miernika.
Opłaty, wnoszone po dniu 29 lutego 1924 r., winny być określane i pobierane w myśl przepisów §§ 1, 2 i 3.
Niniejsze rozporządzenie obowiązuje z dniem ogłoszenia.