Zasady wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.99.457

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 18 lipca 1996 r.
w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Na podstawie art. 773 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
(uchylone).
1. 2
(uchylony).
2. 3
(uchylony).
2a. 4
Dla pracowników może być wprowadzona akordowa forma wynagradzania (akord indywidualny, zryczałtowany), o czym decyduje pracodawca we współdziałaniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracownicy wynagradzani według formy akordowej otrzymują wynagrodzenie zasadnicze na podstawie norm pracy określonych w obowiązującym trybie oraz stawek płac wynikających z kategorii zaszeregowania roboty.
3. 5
(skreślony).
(uchylony).
(skreślony).
(uchylony).
1.
Pracownikowi przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych w wysokości:
1)
do 5% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla I stopnia uciążliwości lub szkodliwości,
2)
do 10% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla II stopnia uciążliwości lub szkodliwości,
3)
do 15% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla III stopnia uciążliwości lub szkodliwości,
4)
do 20% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla IV stopnia uciążliwości lub szkodliwości.
2.
Szczegółowe zasady ustalania stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia oraz prac niebezpiecznych, a także przyznawania dodatku za pracę wykonywaną w takich warunkach, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
(uchylone).
1.
Pracownikowi prowadzącemu pracę w zakresie doradztwa, wdrażania postępu rolniczego, upowszechniania i szkolenia rolniczego w indywidualnych gospodarstwach rolnych oraz jednostkach organizacyjnych związanych z rolnictwem, którego czas pracy w terenie wynosi co najmniej 12 dni roboczych w miesiącu, może być przyznawany dodatek w wysokości do 20% wynagrodzenia zasadniczego.
2. 10
(uchylony).
1. 11
Kierowcy samochodu osobowego może być przyznane, za jego zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe obejmujące poszczególne składniki wynagrodzenia (w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatek za pracę w porze nocnej), uwzględniające liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca - jeżeli faktyczny czas pracy tego kierowcy w poszczególnych miesiącach nie ulega wahaniom i odpowiada liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
2.
Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone mu dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia.
3.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala pracodawca uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.
(skreślony).
(skreślony).
(uchylone).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIKI NR  1-5

  15 (uchylone).

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  16 SZCZEGÓŁOWE ZASADY USTALANIA STOPNI UCIĄŻLIWOŚCI LUB SZKODLIWOŚCI DLA ZDROWIA ORAZ PRAC NIEBEZPIECZNYCH, A TAKŻE PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACĘ WYKONYWANĄ W TAKICH WARUNKACH

1. Do pierwszego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

3) w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25oC lub poniżej 10oC,

4) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub w bezpośrednim kontakcie z wodą,

5) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone, np. spawanie, hartowanie,

6) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

7) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

8) (skreślony).

2. Do drugiego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

3) w warunkach narażenia na hałas,

4) w obniżonym lub podwyższonym ciśnieniu wynikającym z procesu technologicznego,

5) w warunkach narażenia na działanie miejscowej wibracji, np. używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych,

6) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

7) w warunkach narażenia na działanie hormonów i antybiotyków powodujących zaburzenia czynności fizjologicznych organizmu oraz innych czynników o analogicznym jak te hormony i antybiotyki działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy.

3. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

2) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia.

4. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się również niebezpieczne prace:

1) związane z wytwarzaniem, stosowaniem, magazynowaniem i transportowaniem gazów i materiałów wybuchowych,

2) wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia,

3) przy urządzeniach elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220V, wykonywane zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy w energetyce,

4) związane z załadunkiem i rozładunkiem paliw płynnych oraz ich transportem,

5) w kontakcie z materiałem zakaźnym albo chorymi zakaźnie ludźmi bądź zwierzętami,

6) w kontakcie z ludźmi chorymi psychicznie lub upośledzonymi w znacznym stopniu,

7) w kontakcie ze skazanymi zatrudnionymi w przywięziennych zakładach pracy,

8) pod ziemią lub pod wodą,

9) z azotem ciekłym,

10) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach o głębokości poniżej 2 m.

5. Do czwartego stopnia szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane z: benzydyną, alfa- i beta-naftyloaminą, chlorkiem winylu oraz innymi czynnikami o analogicznym jak te substancje działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy.

6. Prace określone w ust. 1 pkt 1, 2 i 6 oraz w ust. 2 pkt 1-3 i 5 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia uzasadniających przyznawanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub innych obowiązujących normach higienicznosanitarnych.

7. Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, o których mowa w ust. 6, dokonywane są przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

8. W przypadku jednoczesnego występowania uprawnienia do dodatków z tytułu prac wykonywanych w różnych stopniach uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia oraz prac niebezpiecznych stosuje się tylko jeden dodatek o najwyższej stawce.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

  17 (skreślony).

1 § 1-3 uchylone przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
2 § 4 ust. 1 uchylony przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
3 § 4 ust. 2 uchylony przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
4 § 4 ust. 2a:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.41.257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.7.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

5 § 4 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.7.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
6 § 5 uchylony przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
7 § 6 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.7.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
8 § 7 uchylony przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
9 § 9-13 uchylone przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
10 § 14 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.356) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
11 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.356) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
12 § 16 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.7.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
13 § 17 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.7.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
14 § 18-20 uchylone przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
15 Załączniki nr 1-5 uchylone przez § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie rolnictwa (Dz.U.08.82.497) z dniem 14 maja 2008 r.
16 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 25 marca 1998 r. (Dz.U.98.42.246) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.
17 Załącznik nr 7 skreślony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.7.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.