§ 9. - Zasady wynagradzania i wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.61.707

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 2002 r.
§  9.
1.
Pracownikom przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia:
1)
przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 5%,
2)
przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 10%,
3)
przy trzecim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 15%

miesięcznego najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Prace określone w załączniku nr 4 w pkt 1 w lit. d) i e) oraz w pkt 2 w lit. b), d) i e) uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo wojewódzkich inspektorów sanitarnych.
4.
Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w załączniku nr 4 w pkt 1, 2 i pkt 3 w lit. a), c) i d) przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace wymienione w załączniku nr 4 w pkt 3 w lit. b) - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.
5.
W razie zbiegu uprawnień do dodatków za wykonywanie pracy o różnym stopniu uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia, pracownikowi przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia uciążliwości lub szkodliwości.