Zasady wynagradzania i przyznawania innych świadczeń pracownikom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2482

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 grudnia 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 20 listopada 2022 r.
w sprawie zasad wynagradzania i przyznawania innych świadczeń pracownikom

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 720) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa wykaz stanowisk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, zwanym dalej "Instytutem", wymagane kwalifikacje oraz zasady wynagradzania pracowników Instytutu i przyznawania im innych świadczeń.
Ustala się:
1)
tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, która jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
wykaz stanowisk, kwalifikacji i maksymalnych miesięcznych wynagrodzeń pracowników zarządzających, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
wykaz stanowisk, kwalifikacji, zaszeregowania oraz wysokości dodatku funkcyjnego pozostałych pracowników, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia przysługuje miesięczne wynagrodzenie kwotowe, którego maksymalną wysokość dla poszczególnych stanowisk określa się w relacji do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
1. 
Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku:
1)
dyrektora oddziału zamiejscowego;
2)
kierownika komórki organizacyjnej;
3)
zastępcy dyrektora oddziału zamiejscowego;
4)
zastępcy kierownika komórki organizacyjnej;
5)
radcy prawnego;
6)
kierownika działu.
2. 
Dyrektor Instytutu może przyznać dodatek funkcyjny również pracownikowi innemu niż wymieniony w ust. 1, koordynującemu wykonywanie określonych zadań, zatrudnionemu na stanowisku, dla którego w załączniku nr 3 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny.
3. 
Dodatek funkcyjny stanowi procent najniższej stawki wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
1. 
Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności dyrektor Instytutu może przyznać dodatek specjalny na czas określony pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku wymienionym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Dodatek specjalny jest wypłacany w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przysługujących pracownikowi.
1. 
Z tytułu realizacji zadań finansowanych lub współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z innych źródeł niż wymienione w art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, w tym środków z budżetu Unii Europejskiej, państw członkowskich Unii Europejskiej, innych podmiotów prawa międzynarodowego, krajowych lub międzynarodowych programów badawczych, dyrektor Instytutu może przyznać dodatek projektowy na czas określony pracownikowi biorącemu udział w realizacji tych zadań i zatrudnionemu na stanowisku wymienionym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Dodatek projektowy jest wypłacany ze środków, o których mowa w ust. 1, w kwocie nieprzekraczającej 100% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przysługujących pracownikowi.
1. 
Pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym przysługuje dodatek za pracę w oddziale zamiejscowym. Dodatek ten przysługuje od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia wykonywania obowiązków służbowych w oddziale zamiejscowym.
2. 
Dodatek za pracę w oddziale zamiejscowym jest wypłacany w walucie kraju, w którym znajduje się siedziba oddziału zamiejscowego, w kwocie nieprzekraczającej 150% i nie mniejszej niż 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przysługującemu pracownikowi.
3. 
Instytut pokrywa pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym koszty związane z podróżą:
1)
przesiedleniową;
2)
urlopową do kraju, nie częściej jednak niż raz w roku;
3)
służbową.
1. 
Instytut, w związku z delegowaniem pracownika do pracy w oddziale zamiejscowym, wynajmuje lokal mieszkalny w celu udostępnienia go temu pracownikowi.
2. 
Przyjęcie i zwrot lokalu mieszkalnego wraz z wyposażeniem następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3. 
Instytut zapewnia pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym częściowy zwrot kosztów eksploatacji lokalu mieszkalnego, który w szczególności obejmuje pokrycie przez Instytut kosztów:
1)
ogrzewania;
2)
zaopatrzenia w zimną i ciepłą wodę;
3)
energii elektrycznej;
4)
oświetlenia korytarzy, klatek schodowych oraz utrzymania urządzeń, pomieszczeń i otoczenia budynków przeznaczonych do wspólnego użytkowania lokatorów;
5)
zbiorczych anten telewizyjnych i abonamentu telewizji kablowej znajdującej się w budynku mieszkalnym, korzystania z wind, wywozu śmieci, a także innych świadczeń i opłat wynikających z miejscowych warunków i zwyczajów - jeżeli użytkownik lokalu mieszkalnego jest obowiązany do ich ponoszenia.
4. 
Wysokość częściowego zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 3, określa umowa o powierzenie lokalu mieszkalnego zawarta między pracownikiem a Instytutem z zastrzeżeniem, że wysokość częściowego zwrotu kosztów nie może być mniejsza niż 50% poniesionych kosztów. Dyrektor Instytutu każdorazowo określa wysokość częściowego zwrotu kosztów z uwzględnieniem charakteru zadań pracownika i rodzaju wykonywanej przez niego pracy.
5. 
W przypadku, gdy z umowy najmu wynika uzasadniony obowiązek ponoszenia innych kosztów niż wymienione w ust. 3, koszty te ponosi Instytut.
6. 
Instytut i pracownik, za porozumieniem stron, mogą odstąpić od wymienionego w ust. 1 wymogu wynajmowania lokalu mieszkalnego w celu udostępnienia go pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym.
1. 
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
1)
jednomiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli był zatrudniony krócej niż 15 lat;
2)
dwumiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu co najmniej 15 lat;
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu co najmniej 20 lat.
2. 
Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. 
W przypadku równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do jednorazowej odprawy pieniężnej wlicza się jeden z tych okresów.
4. 
Jednorazową odprawę pieniężną oblicza się według przepisów dotyczących ustalania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Dyrektor Instytutu w ramach środków pozostających w jego dyspozycji może przyznać pracownikowi nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
Niezależnie od kwalifikacji wymaganych na stanowiskach wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, od pracowników komórek organizacyjnych: Biura Badań i Analiz oraz oddziałów zamiejscowych mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wymagana znajomość co najmniej jednego języka obcego.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 13 sierpnia 2015 r. w sprawie zasad wynagradzania i przyznawania innych świadczeń pracownikom Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 1421).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowaniaKwota w złotych
I1650-3000
II1800-3350
III1950-3700
IV2150-4050
V2350-4400
VI2600-4800
VII2850-5200
VIII3100-5600
IX3350-6100
X3600-6600
XI3850-7100
XII4150-7600
XIII4450-8100
XIV4750-8600
XV5050-9100
XVI5350-9600
XVII5650-10 100
XVIII6000-10 800
XIX6350-11 500

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ STANOWISK, KWALIFIKACJI I MAKSYMALNYCH MIESIĘCZNYCH WYNAGRODZEŃ OD A m\VM 7 AD7 A TA7 A T A CW-1«

Lp.StanowiskoWymagane kwalifikacjeMiesięczne wynagrodzenie
1234
1Dyrektorwykształcenie wyższe, 7 lat stażu pracy, znajomość dwóch języków obcychdo pięcioipółkrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia*
2Zastępca dyrektorawykształcenie wyższe, 5 lat stażu pracy, znajomość jednego języka obcegodo pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia*
3Główny księgowywedług odrębnych przepisówdo czteroipółkrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia *

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYKAZ STANOWISK, KWALIFIKACJI, ZASZEREGOWANIA ORAZ WYSOKOŚCI DODATKU FUNKCYJNEGO POZOSTAŁYCH PRACOWNIKÓW

Lp.StanowiskoWymagane kwalifikacjeKategoria zaszeregowaniaWysokość dodatku funkcyjnego (w %)
12345
1Dyrektor oddziału zamiejscowegowykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość jednego języka obcegoXVIII-XIX150-300
2Kierownik komórki organizacyjnejwykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość jednego języka obcegoXVIII-XIX100-200
3Doradca dyrektorawykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość jednego języka obcegoXVIII-XIX100-200
4Zastępca dyrektora oddziału zamiejscowegowykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość jednego języka obcegoXVII-XVIII100-200
5Zastępca kierownika komórki organizacyjnejwykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość jednego języka obcegoXVII-XVIII100-170
6Radca prawnywedług odrębnych przepisówXVII-XVIII100-170
7Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnychwedług odrębnych przepisówXVII-XVIII100-170
8Koordynator współpracy międzynarodowejwykształcenie wyższe, znajomość jednego języka obcegoXVI-XVIII100-170
9Kierownik kancelarii tajnejwedług odrębnych przepisówXVI-XVIII100-170
10Koordynator programuwykształcenie wyższe, znajomość jednego języka obcegoXV-XVII100-160
11Starszy kustoszwykształcenie wyższeXV-XVII100-160
12Kierownik projektuwykształcenie wyższeXV-XVII100-160
13Kierownik działuwykształcenie wyższeXV-XVII100-160
14Główny specjalistawykształcenie wyższeXIV-XVI100-150
15Kustoszwykształcenie wyższeXIV-XVI100-150
16Starszy specjalistawykształcenie wyższeXIII-XV-
17Starszy bibliotekarzwykształcenie wyższeXIII-XV-
18Informatykwykształcenie wyższeXI-XVI-
19Redaktor tekstuwykształcenie wyższeXI-XV-
20Specjalistawykształcenie wyższeXI-XIV-
21Bibliotekarzwykształcenie wyższeXI-XIV-
22Archiwistawykształcenie średnieX-XIII-
23Administratorwykształcenie średnieX-XIII-
24Starszy magazynier bibliotecznywykształcenie średnieX-XII-
25Asystent/asystentkawykształcenie wyższe, znajomość jednego języka obcegoX-XIV-
26Sekretarz/sekretarkawykształcenie wyższe, znajomość jednego języka obcegoX-XIV-
27Młodszy specjalistawykształcenie średnieIX-XIII-
28Młodszy bibliotekarzwykształcenie średnieIX-XIII-
29Kierowcawedług odrębnych przepisówVI-X-
30Recepcjonista/ recepcjonistkawykształcenie średnieV-VIII-
31Magazynier bibliotecznywykształcenie średnieIV-VIII-
32Magazynierwykształcenie średnieIV-VIII-
33Sprzątacz/ sprzątaczkawykształcenie podstawoweI-V-
1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1469).
* Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.