§ 9. - Zasady udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.50.395

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 1934 r.
§  9. 2
Układy konwersyjne winny być zabezpieczone, niezależnie od osobistego zobowiązania dłużnika:
1)
papierami wartościowemi o stałem, bądź niestałem, oprocentowaniu w stosunku 85 % ich kursu giełdowego, lub kursu ustalonego przez Radę Banku Akceptacyjnego Sp. Akc., jeżeli kurs ich na giełdzie nie jest notowany, albo
2)
hipotekami (czystemi wpisami, kaucjami hipotecznemi i t. d.) mieszczącemi się:

A. w 75% szacunku nieruchomości, ustalonego zgodnie z taryfami instytucyj ziemskiego kredytu długoterminowego - jeżeli chodzi o gospodarstwa wiejskie o obszarze ponad 25 ha;

B. w wysokości, ustalonej przez Radę Banku Akceptacyjnego Sp. Akc. - jeżeli chodzi o gospodarstwa wiejskie o obszarze do 25 ha, albo.

3)
innemi zabezpieczeniami, uznanemi za dostateczne przez Radę Banku Akceptacyjnego Sp. Akc. Uchwały Rady w tej mierze muszą uzyskać zatwierdzenie Ministra Skarbu.

Przepis art. 8 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 211), stosuje się do wszystkich zabezpieczeń, nie wyłączając zabezpieczeń hipotecznych wszelkiego rodzaju.

Na żądanie Banku Akceptacyjnego Sp. Akc. instytucja zainteresowana jest obowiązana wyjednać wniesienie do wykazu hipotecznego wzmianki o prawach, służących Bankowi z mocy art. 8 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 211) na danem prawie hipotekowanem.

O ile zabezpieczenia, przewidziane w ustępie pierwszym punkt 2 paragrafu niniejszego, mieszczą się w 50% szacunku nieruchomości, instytucje wierzycielskie powinny zrzec się pretensyj z tytułu wierzytelności konwertowanej do osób współzobowiązanych z dłużnikiem, z którym zostaje zawarty układ, a dłużnik ten obowiązany jest również zrzec się pretensyj z tytułu tejże wierzytelności do osób współzobowiązanych z nim, jeżeli zobowiązania ich nie wynikają z tranzakcyj handlowych lub finansowych. Bank Akceptacyjny Sp. Akc. może zwolnić instytucję finansową lub dłużnika od tego obowiązku, jeżeli utrzymanie odpowiedzialności osób współzobowiązanych jest gospodarczo uzasadnione.

2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 i 5 rozporządzenia z dnia 9 marca 1934 r. (Dz.U.34.23.173) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 1934 r.