§ 5. - Zasady stosowania czasu pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz zmiana niektórych przepisów o czasie pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.51.263

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1985 r.
§  5.
1.
Kierownicy zakładów pracy w stosunku do pracowników wykonujących prace załadunkowe i wyładunkowe oraz obsługujących zakładowe bocznice kolejowe mogą stosować system równoważnych norm czasu pracy.
2.
Kierownicy zakładów pracy mogą stosować na stanowiskach pracy kierowców i pomocników kierowców pojazdów samochodowych transportu zakładowego w zakresie rozkładów i wymiaru czasu pracy odpowiednio przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie stosowania równoważnych norm czasu pracy w komunikacji samochodowej i w transporcie samochodowym (Dz. U. Nr 51, poz. 332).
3.
Kierownicy zakładów pracy mogą wprowadzić na stanowiskach pracy: przy obsłudze kotłów i urządzeń centralnego ogrzewania, urządzeń ujęć i stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków, a także w służbach programowych i techniczno-realizacyjnych radia i telewizji równoważne normy czasu pracy. Nie dotyczy to prac wykonywanych w warunkach uznanych za szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia.
4.
Czas pracy pracowników, o których mowa w ust. 3, nie może przekraczać 12 godzin na dobę. Okres rozliczeniowy czasu pracy nie może przekraczać miesiąca, a w stosunku do pracowników zatrudnionych przy obsłudze kotłów i urządzeń centralnego ogrzewania – okresu odpowiadającego sezonowi ogrzewczemu.
5.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej, w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, określi szczegółowe warunki i zasady stosowania równoważnych norm czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, o których mowa w ust. 3, a w odniesieniu do pracowników służb programowych i techniczno-realizacyjnych radia i telewizji – Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.