§ 9. - Zasady pobierania i wysokości opłat konsularnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.65.397

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1991 r.
§  9.
1.
Wysokość opłaty konsularnej ustala kierownik urzędu konsularnego, prz czym koszty rzeczywiste wymienione w § 8 ust. 2 pkt 5 mogą być ustalone w wysokości zryczałtowanej, nie niższej niż 10% i nie wyższej niż 15% stawki opłaty podstawowej.
2.
Urzędy konsularne mające swe siedziby w tym samym państwie przyjmującym pobierają opłaty konsularne w jednakowych wysokościach. Za koordynację tej zasady odpowiedzialny jest kierownik urzędu mającego swą siedzibę w stolicy państwa przyjmującego.
3.
Opłaty konsularne pobiera się przed dokonaniem czynności.
4.
Opłaty konsularne związane z likwidacją spadku przez urząd konsularny w postępowaniu spadkowym można pobrać po jego zakończeniu. Opłaty te obciążają masę spadkową i powinny być z niej potrącone.
5.
W razie wzrostu kosztów rzeczywistych w trakcie wykonywania czynności, strona jest obowiązana, na wezwanie urzędu konsularnego, wpłacić zaliczkę na pokrycie kosztów rzeczywistych w wysokości ustalonej przez ten urząd. Niewypłacenie zaliczki może wstrzymać bieg sprawy, z wyjątkiem przypadków, w których zwłoka mogłaby narazić stronę na niepowetowaną szkodę.
6.
Wniosek stron zamieszkałych lub mających siedzibę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej urząd konsularny może załatwić bez żądania uprzedniego uiszczenia należności z tytułu opłat konsularnych, a następnie przekazać wynik załatwienia sprawy organowi administracji państwowej właściwemu dla miejsca zamieszkania lub siedziby strony w celu doręczenia za pobraniem od niej tych należności.