Zasady pobierania i wysokości opłat konsularnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.65.397

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1991 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 20 listopada 1989 r.
w sprawie zasad pobierania i wysokości opłat konsularnych.

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34) zarządza się, co następuje:
Za dokonanie czynności konsularnych urzędy konsularne pobierają opłaty konsularne, składające się z:
1)
opłat podstawowych według taryfy opłat podstawowych, stanowiącej załącznik do rozporządzenia,
2)
należności z tytułu zwrotu kosztów rzeczywistych.
Opłaty podstawowe zalicza się do dochodów budżetowych skarbu państwa. Wpływy uzyskane z tytułu zwrotu kosztów rzeczywistych podlegają rozliczeniu z planem finansowym przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego.
Nie podlegają opłatom konsularnym czynności:
1)
wykonywane w obronie praw przysługujących obywatelom polskim na mocy ustawodawstwa miejscowego, umów i zwyczajów międzynarodowych lub prawa międzynarodowego - w razie naruszenia tych praw przez władze obce,
2)
związane z postępowaniem w sprawach roszczeń z tytułu zaopatrzenia emerytalnego pracowników i ich rodzin, inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ubezpieczenia społecznego lub opieki społecznej,
3)
związane z postępowaniem w sprawach odznaczeń za zasługi publiczne, świadczeń z tytułu udziału w wojnie i odszkodowań wojennych,
4)
związane z dochodzeniem alimentów, z postępowaniem o uznanie dziecka, o sądowe ustalenie ojcostwa lub dotyczące opieki nad dzieckiem,
5)
związane z dochodzeniem przez obywateli polskich roszczeń pracowniczych ze stosunku pracy i o naprawienie szkód wynikłych z wypadku przy pracy albo choroby zawodowej,
6)
związane z zabezpieczeniem, likwidacją lub przekazaniem spadku po zmarłym członku załogi polskiego statku morskiego, żeglugi śródlądowej lub statku powietrznego oraz po zmarłym obywatelu polskim delegowanym za granicę przez polskie jednostki budżetowe,
7)
dokonywane na żądanie polskich władz sądowych, a dotyczące sporządzenia protokołu przesłuchania stron, świadków, doręczeń lub wydobycia dokumentów.
Od obowiązku uiszczenia opłat konsularnych zwalnia się:
1)
polskie jednostki budżetowe, związki zawodowe, Kościół Katolicki, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz kościelne osoby prawne, mające siedzibę na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
stypendystów skierowanych z Polski na studia za granicą oraz stypendystów podejmujących naukę w polskich szkołach średnich, wyższych i placówkach naukowo-badawczych, w zakresie spraw związanych z ich studiami,
3)
państwa obce pod warunkiem wzajemności.
Zwalnia się z opłat konsularnych za wizy:
1)
dyplomatyczne i służbowe, wydawane do paszportów dyplomatycznych służbowych lub zwykłych,
2)
wydawane uczestnikom konferencji, sympozjów naukowych, kursów języka polskiego i innych imprez organizowanych przez polskie jednostki budżetowe oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, którym strona polska pokrywa koszty związane z ich pobytem w Polsce bądź których zaprasza,
3)
dla cudzoziemców, którym władze polskie udzieliły azylu.
1.
Obniża się o 25% opłaty konsularne za wizy wydawane:
1)
uczniom i studentom w wieku do 24 lat,
2)
turystom zagranicznym legitymującym się wystawionymi przez biura podróży dokumentami potwierdzającymi rezerwację świadczeń w związku z pobytem w Polsce (voucher) lub wyjeżdżającym do Polski w grupach turystycznych organizowanych przez biura podróży.
2.
Obywatelom krajów, z którymi utrzymywana jest komunikacja promowa z Polską, korzystającym z przywozu promowego, udziela się 50% zniżki w opłacie konsularnej za wystawienie 1-5-dniowej wizy pobytowej jednokrotnej.
 
1.
Obniża się o 50% opłaty konsularne pobierane za wydanie paszportu:
1)
emerytom, rencistom i inwalidom,
2)
osobom przebywającym w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych,
3)
kombatantom oraz innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. Nr 17, poz. 75),
4)
osobom małoletnim w wieku do lat 16,
5)
uczącej się młodzieży szkół dziennych oraz studentom studiów stacjonarnych,
6)
osobom zamieszkałym na stałe w Republice Bułgarii, Czeskiej i Słowackiej Republice Federacyjnej, Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, Mongolskiej Republice Ludowej, Rumunii, Socjalistycznej Republice Wietnamu, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Republice Kuba i Republice Węgierskiej.
2.
W razie zbiegu tytułów do obniżenia opłaty konsularnej, o których mowa w ust. 1, przysługuje tylko jedno obniżenie opłaty konsularnej.
Wolne od opłaty konsularnej są paszporty wydane w związku ze zmianą:
1)
nazwiska, imienia lub innych danych, które wpisuje się do paszportu,
2)
wyglądu osoby posiadającej paszport, utrudniającą ustalenie jej tożsamości.
Do uiszczenia opłaty konsularnej jest obowiązana strona lub solidarnie strony, na których wniosek lub w których interesie czynność została dokonana.
1.
Strona lub strony są obowiązane pokryć koszty rzeczywiste w wysokości ustalonej przez kierownika urzędu konsularnego.
2.
Do kosztów rzeczywistych należą w szczególności:
1)
opłaty należne polskim lub obcym organom władzy bądź administracji państwowej,
2)
wynagrodzenie adwokatów, notariuszy, tłumaczy przysięgłych oraz innych osób, którym powierzono wykonanie czynności urzędowych - w wysokości odpowiadającej normom obowiązującym w miejscu wykonania czynności,
3)
koszty postępowania sądowego,
4)
koszty ogłoszeń w prasie,
5)
opłaty komunikacyjne, pocztowe, telegraficzne, telefoniczne, teleksowe, za fotokopiowanie i inne administracyjne.
1.
Wysokość opłaty konsularnej ustala kierownik urzędu konsularnego, prz czym koszty rzeczywiste wymienione w § 8 ust. 2 pkt 5 mogą być ustalone w wysokości zryczałtowanej, nie niższej niż 10% i nie wyższej niż 15% stawki opłaty podstawowej.
2.
Urzędy konsularne mające swe siedziby w tym samym państwie przyjmującym pobierają opłaty konsularne w jednakowych wysokościach. Za koordynację tej zasady odpowiedzialny jest kierownik urzędu mającego swą siedzibę w stolicy państwa przyjmującego.
3.
Opłaty konsularne pobiera się przed dokonaniem czynności.
4.
Opłaty konsularne związane z likwidacją spadku przez urząd konsularny w postępowaniu spadkowym można pobrać po jego zakończeniu. Opłaty te obciążają masę spadkową i powinny być z niej potrącone.
5.
W razie wzrostu kosztów rzeczywistych w trakcie wykonywania czynności, strona jest obowiązana, na wezwanie urzędu konsularnego, wpłacić zaliczkę na pokrycie kosztów rzeczywistych w wysokości ustalonej przez ten urząd. Niewypłacenie zaliczki może wstrzymać bieg sprawy, z wyjątkiem przypadków, w których zwłoka mogłaby narazić stronę na niepowetowaną szkodę.
6.
Wniosek stron zamieszkałych lub mających siedzibę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej urząd konsularny może załatwić bez żądania uprzedniego uiszczenia należności z tytułu opłat konsularnych, a następnie przekazać wynik załatwienia sprawy organowi administracji państwowej właściwemu dla miejsca zamieszkania lub siedziby strony w celu doręczenia za pobraniem od niej tych należności.
1.
Opłaty konsularne pobiera się w walucie państwa, w którym znajduje się siedziba urzędu konsularnego ustalającego opłatę, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Stronie zamieszkałej lub mającej siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, która występuje z kraju z wnioskiem o dokonanie czynności konsularnej, opłatę konsularną do uregulowania w kraju wymierza się:
1)
w walucie polskiej w wysokości stawek przewidzianych w obowiązujących przepisach o opłacie skarbowej, a jeżeli przepisy te nie ustalają opłaty za daną czynność lub nie przewidują takiej czynności - według stawek określonych w taryfie opłat podstawowych,
2)
w walucie polskiej, w równowartości kosztów rzeczywistych poniesionych w walucie obcej, wyliczonej według obowiązującej tabeli kursów walut obcych w złotych ustalonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, bądź w walucie obcej, w której zostały poniesione.

Nie dotyczy to stron czasowo przebywających za granicą. Opłaty konsularne pobiera się w tych przypadkach zgodnie z ust. 1, z wyjątkiem przypadków losowych.

3.
Od stron zamieszkałych lub mających siedzibę na terytorium państwa trzeciego opłaty konsularne, w uzasadnionych przypadkach, mogą być pobrane w walucie tego państwa, pod warunkiem wymienialności tej waluty.
1. 3
Przeliczając opłaty wyrażone w kolumnach 3 załączonej taryfy opłat podstawowych na walutę kraju urzędowania, kierownik urzędu konsularnego stosuje kurs średni tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego. W odniesieniu do walut obcych, które nie są publikowane w tabelach kursów Narodowego Banku Polskiego, kierownik urzędu stosuje urzędowy kurs waluty miejscowej.
2.
W razie zmiany kursu waluty miejscowej bądź wzrostu opłat miejscowych wymienionych w § 8 ust. 2 pkt 5 powyżej 5% kierownik urzędu konsularnego dokonuje odpowiedniej podwyżki wysokości stawek pobieranych opłat konsularnych.
3. 4
Przy kredytowaniu opłat za czynności konsularne wymienione w załączonej taryfie opłat podstawowych w poz. 2, 20, 21, 41, 46 i 48-57 w celu uregulowania ich w kraju w złotych stawkę opłaty przelicza się na złote według kursu średniego dolara do złotego, określonego w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.
4. 5
Zasady przeliczania opłat konsularnych określone w ust. 3 stosuje sie do ustalania wymiaru opłat konsularnych i kosztów rzeczywistych w wypadkach określonych w § 10 ust. 2 pkt 1 i 2.
1.
Jeżeli porozumienia, umowy lub zwyczaje międzynarodowe obowiązujące Polską Rzeczpospolitą Ludową w stosunkach z innymi państwami przewidują za niektóre czynności inne opłaty niż ustalone w przepisach o opłatach konsularnych lub zwolnienie od opłat, od osób tych państw pobiera się opłaty przewidziane w tych porozumieniach i umowach lub zgodnie ze zwyczajem bądź dokonuje się określonych czynności bezpłatnie.
2.
Jeżeli państwo obce pobiera od osób polskich za takie same czynności konsularne opłaty wyższe lub niższe od ustalonych w przepisach o opłatach konsularnych lub pobiera je za czynności w myśl rozporządzenia nie podlegające opłatom, do osób tego państwa mogą być zastosowane, na zasadzie wzajemności, podwyższone lub obniżone opłaty do wysokości pobieranych przez to państwo od osób polskich lub mogą być pobierane od osób tego państwa opłaty za czynności, które w myśl rozporządzenia opłatom nie podlegają.
1.
Kierownik urzędu konsularnego, a w odniesieniu do stron zamieszkałych lub mających siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - organ administracji państwowej o właściwości szczególnej, właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby stron, może w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach obniżyć wymierzoną opłatę konsularną lub od niej zwolnić. Obniżenia opłaty konsularnej dokonuje się w wysokości 25%, 50%.
2.
Kierownik urzędu konsularnego może obniżyć opłatę podstawową także w stosunku do stron zamieszkałych lub mających siedzibę na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w przypadkach przewidzianych w § 10 ust. 2 pkt 1.
3.
Kierownik urzędu konsularnego może w indywidualnych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza z uwagi na interes Państwa, zwolnić również od zwrotu kosztów rzeczywistych.
4.
Kierownik urzędu konsularnego może w drodze kurtuazji zwolnić od opłaty konsularnej funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i organizacji wyspecjalizowanych systemu ONZ oraz osobistości życia publicznego państwa, na którego terytorium urzęduje, jak również szefów i pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw trzecich.
Kierownik urzędu konsularnego może na wniosek strony, w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, odroczyć termin uiszczenia opłaty konsularnej.
1.
Opłaty podstawowe i należności z tytułu kosztów rzeczywistych uiszcza się:
1)
poza granicami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - w gotówce, czekiem lub przekazem pocztowym, wpłacanymi do kasy urzędu konsularnego albo na jego konto bankowe lub pocztowe,
2)
w granicach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - w gotówce lub znaczkach opłaty skarbowej.
2.
Uzyskane wpływy z tytułu opłat konsularnych organ administracji państwowej doręczający dokumenty zalicza do dochodów budżetowych.
Pobranie opłaty podstawowej oraz należności z tytułu zwrotu kosztów rzeczywistych urząd konsularny potwierdza pokwitowaniem.
1.
Jeżeli strona, która skierowała wniosek do urzędu konsularnego, zażąda następnie zaniechania czynności konsularnej, przysługuje jej zwrot opłaty konsularnej, tylko w razie gdy czynność nie została jeszcze rozpoczęta. Z sumy wniesionej przez stronę na pokrycie kosztów rzeczywistych przysługuje tylko zwrot części nie wydatkowanej. Opłata od podania nie podlega zwrotowi. W razie gdy czynność została już rozpoczęta, wniesiona opłata podlega zwrotowi po potrąceniu poniesionych kosztów oraz 25% stawki opłaty podstawowej.
2.
Jeżeli strona żądająca zaniechania czynności konsularnej nie uiściła należnej opłaty konsularnej, nie jest ona obowiązana do jej uiszczenia oraz do zwrotu wydatków rzeczywistych, tylko w razie gdy czynność nie została jeszcze rozpoczęta i gdy urząd konsularny nie poniósł kosztów rzeczywistych.
Nie uiszczone w terminie opłaty konsularne, należne od stron zamieszkałych lub mających siedzibę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kierownik urzędu konsularnego może zaniechać dochodzenia opłat konsularnych, jeżeli według jego uznania są one nieściągalne lub ściągnięcie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami i kosztami.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do spraw wszczętych, a nie zakończonych przed dniem jego wejścia w życie.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 15 grudnia 1983 r. w sprawie opłat konsularnych (Dz. U. Nr 73, poz. 329) oraz przepisy wydane na jego podstawie.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

ZAŁĄCZNIK  6

TARYFA OPŁAT PODSTAWOWYCH

Poz.Przedmiot opłatyWysokość opłaty (w dolarach USA)
123
I. Podanie
1.Wniosek o dokonanie czynności konsularnej

Uwaga: Opłatę pobiera się za wnioski o dokonanie

czynności, o których mowa w poz. 2, 10,

11, 19, 35, 36, 41 i 46.

5-10
II. Czynności paszportowe
2Wydanie paszportu blankietowego na powrót do kraju10-20
3Przyjęcie i rozpatrzenie wniosku łącznie z korespondencją w sprawie wydania nowego paszportu5-10
4Wydanie paszportu40-60
5Wydanie paszportu w miejsce utraconego z przyczyn zawinionych przez posiadacza80-120
6Wznowienie ważności paszportu służbowego10-20
7Doręczenie paszportu wydanego w kraju

Uwaga: W przypadku wyznaczenia przez krajowy

organ paszportowy wysokości opłaty za

paszport w złotych, dodatkowo dokonuje się

stosownego przeliczenia złotych na walutę

miejscową i wymierza łączną opłatę

10-20
8Przyjęcie, skompletowanie wniosku cudzoziemca o uzyskanie karty stałego pobytu20-40
9Dokonanie czynności paszportowych innych niż wymienione w poz. 2-810-20
III. Czynności w sprawach obywatelstwa polskiego
10Doręczenie decyzji obywatelstwa polskiego lub przyjęcie oświadczenia w sprawie wyboru obywatelstwa20-40
11Wydanie decyzji o udzieleniu zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego na obce - od każdej osoby pełnoletniej

Uwaga: Przy przyjęciu wniosku o nadanie

obywatelstwa należy pobrać opłaty według

poz. 1 oraz za tłumaczenia i legalizacje

dokumentów według poz. 21, 23-26, nie

więcej jednak niż za 3 dokumenty

200-400
IV. Czynności wizowe
12Wystawienie wizy pobytowej jednokrotnej

Uwaga: Opłata za wystawienie wizy 2-, 3- i 4-

krotnej jest odpowiednią wielokrotnością

opłaty za wizę jednokrotną.

18-28
13Wystawienie wizy pobytowej wielokrotnej, w tym z 2-letnim okresem ważności90-120
14Wystawienie wizy przejazdowej jednokrotnej

Uwaga: Opłata za wystawienie wizy przejazdowej

2-, 3- i 4-krotnej jest odpowiednią

wielokrotnością opłaty za wizę

jednokrotną.

9-14
15Wystawienie wizy przejazdowej wielokrotnej

Uwagi do poz. 12-15: Należności z tytułu zwrotu

kosztów rzeczywistych w przypadku wiz

wielokrotnych pobierane są według stawek

określonych dla wiz jednokrotnych. Za

wizowanie paszportu rodzinnego pobiera się

opłatę podstawową od każdej wpisanej do

paszportu osoby powyżej 16 lat.

40-60
16Wystawienie wizy zbiorowej upoważniającej pasażerów statków obsługiwanych przez biura podróży do 48-godzinnego pobytu grupowego w rejonach miasta portowego - od każdej osoby5-10
17Wystawienie wizy blankietowej jednokrotnej

Uwaga: Opłaty wizowe wymienione w poz. 12-17

urzędy konsularne mogą pobierać również w

walutach wymienialnych od osób nie

będących obywatelami kraju urzędowania.

30-50
V. Zaświadczenia
18Wydanie zaświadczenia innego niż w poz. 19 i 2010-20
19Wydobycie i doręczenie świadectwa niekaralności20-40
20Wydanie zezwolenia na sprowadzenie zwłok (szczątków, popiołów) ludzkich z zagranicy do kraju, łącznie z przyłożeniem pieczęci lakowych na trumnie lub urnie

Uwaga: W razie dokonywania czynności poza

urzędem, pobierana jest dodatkowa opłata

według poz. 41, nie więcej jednak niż za

8 godzin.

25-50
VI. Legalizacja, tłumaczenia, czynności notarialne
21Legalizacja dokumentu

Uwaga: Za legalizację zgłoszenia patentowego

pobiera się opłatę w wysokości wyższej o

100% od określonej w niniejszej pozycji.

10-20
22Legalizacja pełnomocnictwa w sprawie obrotu nieruchomościami w Polsce

Uwaga: Nie pobiera się opłat w przypadku

darowizny na rzecz skarbu państwa, gminy,

fundacji i instytucji charytatywnych w

Polsce.

100-200
23Sprawdzenie i poświadczenie tłumaczenia z języka polskiego na język obcy lub z języka obcego na język polski - za każdą rozpoczętą stronę tłumaczenia10-20
24Sporządzenie i poświadczenie tłumaczenia z języka polskiego na język obcy lub języka obcego na język polski - za każdą rozpoczętą stronę tłumaczenia

Uwaga: Jeżeli opłaty pobierane przez tłumaczy

przysięgłych w siedzibie urzędu są niższe

od opłaty ustalonej w poz. 23 i 24,

kierownik urzędu powinien ją ustalić

poniżej wysokości stawek pobieranych przez

lokalnych tłumaczy.

20-30
25Sporządzenie i poświadczenie tłumaczeń aktów stanu cywilnego o treściach powtarzalnych10-15
26Poświadczenie zgodności odpisu, wypisu, wyciągu lub fotokopii z okazanym oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem (fotokopią) tego dokumentu10-15
27Sporządzenie odpisu, wypisu lub wyciągu i poświadczenie zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem (fotokopią) tego dokumentu10-15
28Poświadczenie własnoręczności podpisu lub znaku ręcznego10-15
29Poświadczenie daty okazania dokumentu15-20
30Sporządzenie aktu notarialnego35-70
31Dokonanie czynności notarialnej innej niż wymienione w poz. 21-3015-30
VII. Czynności z zakresu stanu cywilnego
32Przyjęcie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński i sporządzenie protokołu35-70
33Wykonanie czynności z zakresu stanu cywilnego innej niż wymieniona w poz. 32

Uwaga: Jeżeli do zawarcia małżeństwa potrzebne są

więcej niż trzy dokumenty, należy pobierać

opłatę za legalizację i tłumaczenie tych

dokumentów nie wyższą niż za 3 dokumenty.

Do osób niezamożnych i studentów należy

stosować 50% zniżkę.

25-35
VIII. Depozyty, czynności majątkowe i spadkowe
34Sporządzenie protokołu o przyjęciu do depozytu dokumentów, środków płatniczych lub przedmiotów wartościowych wraz ze sprawdzeniem depozytu zamkniętego20-40
35Przechowanie w depozycie dokumentów przez okres 1 roku10-20
36Przechowanie w depozycie środków płatniczych lub przedmiotów wartościowych przez okres 1 roku3% wartości
37Uzyskanie, zainkasowanie i przesłanie przez urząd konsularny środków płatniczych lub innych wartości3% wartości netto
38Likwidacja spadku lub sprzedaż majątku przez urząd konsularny przy zaangażowaniu adwokata reprezentującego urząd konsularny5% wartości netto
39Likwidacja spadku lub sprzedaż majątku przez urząd konsularny - bez zaangażowania adwokata reprezentującego urząd konsularny

Uwaga do poz. 37-39: Ustalenie kwoty opłaty

następuje po pobraniu opłat za wykonanie

czynności według poz. 21, 23-28, 40 i 41

oraz zwrotu kosztów rzeczywistych.

10% wartości netto
IX. Inne czynności
40Doręczenie pisma lub dokumentu przekazanego przez urząd krajowy w odpowiedzi na podanie wniesione przez osobę przebywającą za granicą

Uwaga: Nie dotyczy poz. 19.

10-20
41Dokonanie, na żądanie strony, czynności poza lokalem urzędu konsularnego (niezależnie od opłaty przewidzianej w odpowiedniej pozycji taryfy) - za każde rozpoczęte 4 godziny, włącznie z czasem na dojazd i powrót do urzędu

Uwaga: Koszt podróży w razie dokonywania

czynności poza miastem-siedzibą urzędu

pobierany jest w wysokości faktycznie

poniesionej.

20-40
42Doręczenie zaświadczenia lub decyzji o zezwoleniu na pobyt stały w Polsce (dla obywateli obcych)40-80
43Dokonanie na wniosek interesanta czynności konsularnej wymienionej w taryfie w trybie pilnym lub w godzinach pozaurzędowych10-15
44Przesłanie listu, dokumentu albo depeszy osoby prywatnej drogą urzędową do kraju10-15
45Przesłanie drogą urzędową środków pieniężnych oraz innych wartości należących do osób prywatnych

Uwaga: Nie dotyczy spraw spadkowych i

windykacyjnych figurujących w poz. 37-39

oraz przesyłek wynagrodzeń marynarzy.

2% wartości
46Wydobycie za granicą i przesłanie dokumentów (z wyjątkiem papierów wartościowych) za każdy dokument, łącznie z poświadczeniem zgodności z prawem miejsca jego wystawienia10-20
47Udzielanie porad i pomocy w sporządzaniu dokumentów, pism, odwołań w sprawach majątkowych (z wyjątkiem spraw wchodzących w zakres sprawowania opieki konsularnej)10-20
X. Czynności morskie
48Wystawienie lub przedłużenie tymczasowego świadectwa przynależności statku (świadectwo o banderze)30
49Legalizacja umowy o przeniesienie prawa własności statku20
50Wydanie świadectwa pomiarowego30
51Wydanie świadectwa, certyfikatu, kart dotyczących bezpieczeństwa statku morskiego lub przedłużenie terminu ważności dokumentu30
52Sporządzenie protokołu wypadku morskiego30
53Przyjęcie od kapitana statku protestu morskiego30
54Zatwierdzenie listy zaciągu załogi statku lub zatwierdzenie zwolnienia całej załogi statku20
55Zatwierdzenie zmian w liście zaciągu załogi20
56Wystawienie, przedłużenie, uzupełnienie książeczki żeglarskiej15
57Wystawienie karty bezpieczeństwa na jednorazową podróż30
58Inne czynności morskie

Uwaga: Opłaty za czynności morskie urzędy

konsularne kredytują armatorom do

uregulowania w kraju w złotych.

bezpłatnie
1 § 6a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1991 r. (Dz.U.91.93.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1991 r.
2 § 6b dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1991 r. (Dz.U.91.93.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1991 r.
3 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lipca 1991 r. (Dz.U.91.93.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1991 r.
4 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lipca 1991 r. (Dz.U.91.93.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1991 r.
5 § 11 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lipca 1991 r. (Dz.U.91.93.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1991 r.
6 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1991 r. (Dz.U.91.93.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 1991 r.