§ 13. - Zasady pobierania i wysokości opłat konsularnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.65.397

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1991 r.
§  13.
1.
Kierownik urzędu konsularnego, a w odniesieniu do stron zamieszkałych lub mających siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - organ administracji państwowej o właściwości szczególnej, właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby stron, może w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach obniżyć wymierzoną opłatę konsularną lub od niej zwolnić. Obniżenia opłaty konsularnej dokonuje się w wysokości 25%, 50%.
2.
Kierownik urzędu konsularnego może obniżyć opłatę podstawową także w stosunku do stron zamieszkałych lub mających siedzibę na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w przypadkach przewidzianych w § 10 ust. 2 pkt 1.
3.
Kierownik urzędu konsularnego może w indywidualnych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza z uwagi na interes Państwa, zwolnić również od zwrotu kosztów rzeczywistych.
4.
Kierownik urzędu konsularnego może w drodze kurtuazji zwolnić od opłaty konsularnej funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i organizacji wyspecjalizowanych systemu ONZ oraz osobistości życia publicznego państwa, na którego terytorium urzęduje, jak również szefów i pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw trzecich.