§ 4. - Zasady obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz pokrywania wydatków na te zasiłki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.33.157

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.
§  4.
1.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzeń osiągniętych przez pracownika w okresie 3 lub 12 miesięcy zatrudnienia przez liczbę miesięcy, w których pracownik wynagrodzenia te osiągnął.
2.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, pracownik nie osiągnął w niektórych miesiącach pełnego wynagrodzenia wobec nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych w myśl przepisów o porządku i dyscyplinie pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
1)
włącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż 50% obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
2)
przyjmuje się - po uzupełnieniu w myśl § 3 ust. 1 pkt 2 - wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował w co najmniej 50% obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy; przepis § 3 ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż 50% obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych w myśl przepisów o porządku i dyscyplinie pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2.