Zasady i warunki spłat lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego, w bankach komunalnych i komunalnych kasach oszczędności, użytych zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych, oraz pożyczek, udzielonych związkom samorządowym przez komunalne kasy oszczędności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.52.381

Akt utracił moc
Wersja od: 14 stycznia 1937 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 czerwca 1936 r.
o zasadach i warunkach spłat lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego, w bankach komunalnych i komunalnych kasach oszczędności, użytych zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych, oraz pożyczek, udzielonych związkom samorządowym przez komunalne kasy oszczędności.

Na podstawie art. 5 i 35 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846), zmienionego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 506) oraz dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 maja 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 278), zarządzam co następuje:
Powołane w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia artykuły odnoszą się do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) z późniejszemi zmianami tegoż rozporządzenia w dekretach Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 506) oraz z dnia 7 maja 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 278).
Bank Gospodarstwa Krajowego i banki komunalne mogą, stosownie do przepisu art. 2, spłacać papierami procentowemi, pochodzącemi ze specjalnych emisyj tych banków, po kursie nominalnym, lokaty instytucyj prawa publicznego, złożone w tych bankach przed dniem 28 października 1934 r. - wraz z narosłemi odsetkami do dnia 30 czerwca 1936 r. - i użyte zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych.
(1)
Kredyty udzielone przed dniem 1 kwietnia 1934 r. przez komunalne kasy oszczędności związkom samorządowym, pochodzące - zgodnie z przeznaczeniem - z lokat instytucyj kredytowych i prawa publicznego, bez względu na formę lokaty, będą stosownie do przepisu art. 4, najpóźniej do dnia 1 stycznia 1938 r. przejęte przez instytucje, które dokonały lokaty; jednocześnie z przejęciem kredytu komunalne kasy oszczędności zostają zwolnione z obliga.
(2)
Spłata zobowiązań, wymienionych w ustępie poprzedzającym, winna być zabezpieczona na majątku nieruchomym dłużnego związku samorządowego, a w razie braku odpowiedniego majątku na wszelkich dochodach i wpływach podatkowych dłużnego związku samorządowego.
(3)
Termin spłaty wierzytelności, przejętych w myśl ust. (1), ustala się na 361/2 lat przy oprocentowaniu 51/2% w stosunku rocznym, o ile wysokość wierzytelności, sposób jej spłaty i oprocentowanie nie są odmiennie uregulowane prawomocną decyzją Centralnej Komisji Oddłużeniowo - Oszczędnościowej dla Samorządu.
Spłacie obligacjami banków komunalnych lub związków samorządowych po kursie nominalnym, w myśl art. 5, podlegają pożyczki wraz z odsetkami narosłemi do dnia 31 grudnia 1936 r., udzielone związkom samorządowym przed dniem 1 kwietnia 1934 r. przez komunalne kasy oszczędności z ogólnych funduszów tych kas.
(1) 1
Obligacje emitowane na podstawie art. 5, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, będą zabezpieczone całym majątkiem i wszystkimi dochodami oraz wpływami podatkowymi dłużnego związku samorządowego. Ponadto zabezpieczeniem w rozumieniu art. 5 dla emitowanych obligacji będą rzeczowe zabezpieczenia wierzytelności komunalnych kas oszczędności z tytułu udzielonych pożyczek związkom samorządowym, jeżeli komunalne kasy oszczędności takie zabezpieczenia posiadają. W tych przypadkach zabezpieczenia te będą przelane na rzecz, emitującego obligacje banku komunalnego bądź związku samorządowego.
(2)
Obligacje powyższe korzystają z poręki Skarbu Państwa.
(1)
Okres umorzenia obligacyj, o których mowa w § 4, nic może przekraczać lat 40 z tem, że ostatnia rata spłaty kapitału może przypadać najpóźniej na dzień 1 lipca 1977 r.
(2)
Oprocentowanie obligacyj ustala się na 51/2% w stosunku rocznym.
(1)
Emisji obligacyj i papierów procentowych, o których mowa w § 2 i 4, dokonywać mogą Bank Gospodarstwa Krajowego, banki komunalne i związki samorządowe tylko za zgodą i na warunkach zatwierdzonych przez Ministra Skarbu.
(2)
Banki komunalne stosować będą przy emisji obligacyj zasady, ustalone w statutach i obowiązujących przepisach tych banków w zakresie długoterminowych pożyczek, oraz zasady, przewidziane w rozporządzeniu niniejszem.
Spory czy dana lokata użyta została zgodnie z jej przeznaczeniem na kredyty dla związków samorządowych rozstrzyga Minister Skarbu.
Przez "kredyty udzielone związkom samorządowym" rozumieć należy również kredyty udzielone związkom międzykomunalnym oraz zakładom i przedsiębiorstwom związków samorządowych i międzykomunalnych, chociażby te zakłady i przedsiębiorstwa wyposażone były w osobowość prawa publicznego lub prywatnego, jeżeli w ich kapitale zakładowym związki samorządowe (międzykomunalne) uczestniczą co najmniej w połowie.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. (1) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1936 r. (Dz.U.37.3.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 1937 r.