§ 1. - Zasady i warunki korzystania przez żołnierzy zawodowych oraz członków ich rodzin z uprawnień do przejazdu na koszt wojska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.51.232

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1996 r.
§  1.
1.
Żołnierzowi zawodowemu oraz jego małżonkowi i dzieciom przysługuje prawo do przejazdu na koszt wojska raz w roku do obranej miejscowości w kraju i z powrotem publicznym transportem zbiorowym wykonywanym przez:
1)
przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe",
2)
przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej, jeżeli brak jest połączenia kolejowego, o którym mowa w pkt 1, albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy.
2.
Przejazd publicznym transportem zbiorowym wykonywanym przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" przysługuje:
1)
w 1 klasie pociągu ekspresowego - oficerom w stopniu generała (admirała) oraz innym oficerom zajmującym stanowiska służbowe o stopniu etatowym generała (admirała),
2)
w 1 klasie pociągu pospiesznego lub w 2 klasie pociągu ekspresowego - oficerom starszym,
3)
w 2 klasie pociągu pospiesznego lub w 1 klasie pociągu osobowego - pozostałym żołnierzom zawodowym.
3.
Uprawnionym członkom rodzin żołnierzy zawodowych przysługuje prawo do przejazdu tą samą klasą i rodzajem pociągu co żołnierzom, o których mowa w ust. 2.
4.
W razie odbycia przejazdu innym środkiem transportowym wypłaca się ekwiwalent pieniężny w wysokości równej cenie biletu za przejazd, o którym mowa w ust. 2.
5.
Podstawę wypłaty ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 4, stanowi pisemne oświadczenie żołnierza o odbyciu przez niego przejazdu innym środkiem transportowym do obranej miejscowości w kraju i z powrotem z udokumentowaniem pobytu w danej miejscowości.