Zasady i tryb zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.23.166

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1969 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1969 r.
w sprawie zasad i trybu zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.

Na podstawie art. 46 ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zarządza się, co następuje:
1.
Rzemieślnikom objętym ubezpieczeniem społecznym na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zalicza się do okresu ubezpieczenia, wymaganego do uzyskania renty, okresy faktycznego wykonywania w okresie od wyzwolenia do dnia 1 lipca 1965 r. na terenie gromad i miejscowości o liczbie mieszkańców do 10.000 usług dla ludności i rolnictwa, polegających na naprawach, remontach, konserwacji, uszlachetnianiu oraz wytwarzaniu na indywidualne zamówienie przedmiotów z powierzonego materiału lub określonych przedmiotów z materiału własnego, z zakresu następujących rzemiosł:
1)
bednarstwa,
2)
blacharstwa,
3)
ciesielstwa,
4)
dekarstwa,
5)
elektromechaniki,
6)
fotografowania,
7)
fryzjerstwa,
8)
kołodziejstwa,
9)
kowalstwa,
10)
krawiectwa wykonywanego na indywidualne zamówienie,
11)
mechaniki maszyn,
12)
murarstwa,
13)
powroźnictwa,
14)
rymarstwa,
15)
ślusarstwa,
16)
stolarstwa,
17)
studniarstwa,
18)
szklarstwa w zakresie szklenia otworów budowlanych,
19)
szewstwa wykonywanego na indywidualne zamówienia,
20)
zduństwa.
2.
Okresy faktycznego wykonywania usług, o których mowa w ust. 1, zalicza się, jeżeli dochód uzyskiwany z tytułu wykonywania tych usług stanowił główne źródło utrzymania.
3.
Zaliczenie okresów, o których mowa w ust. 1, następuje na wniosek rzemieślnika.
4.
Zaliczenie do okresów ubezpieczenia okresów, o których mowa w ust. 1, następuje w razie zgłoszenia w tej sprawie wniosku w terminie do dnia 31 grudnia 1971 r. oraz pod warunkiem, iż rzemieślnik przed tym terminem objęty był ubezpieczeniem na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1.
Przez faktyczne wykonywanie usług w zakresie określonym w § 1 ust. 1 należy rozumieć wykonywanie ich bez posiadania uprawnienia przemysłowego.
Za okres faktycznego wykonywania usług może być uznany również okres prowadzenia na podstawie potwierdzenia zgłoszenia działalności objętej lub zbliżonej do zakresu przedmiotowego rzemiosł (podstawowego lub dodatkowego) wymienionych w § 1 ust. 1.
1.
Środkami dowodowymi stwierdzającymi okres faktycznego świadczenia usług mogą być następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie organu finansowego właściwego prezydium rady narodowej - w razie opłacania podatku od wykonywanej działalności,
2)
zaświadczenie właściwego cechu lub Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług PRL - jeżeli osoba zainteresowana była członkiem cechu lub Zrzeszenia,
3)
potwierdzenie zgłoszenia - jeżeli działalność była prowadzona w oparciu o zgłoszenie.
2.
Za dowody stwierdzające okresy faktycznego świadczenia usług mogą być również uznane inne dokumenty, jak karty podatkowe, rachunki za wykonane świadczenia.
3.
Jeżeli organ finansowy właściwego prezydium rady narodowej, właściwy cech lub Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług PRL nie mogą potwierdzić okresu faktycznego świadczenia usług lub okres ten mogą potwierdzić tylko częściowo, środkiem dowodowym mogą być inne dokumenty, a w razie ich braku - zeznania świadków, które powinny być dołączone do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 3.
1.
Zaliczenia okresów, o których mowa w § 1 ust. 1, dokonują komisje działające przy izbach rzemieślniczych, powołane przez te izby.
2.
W skład komisji, o których mowa w ust. 1, wchodzą przedstawiciele właściwych wydziałów przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), izb rzemieślniczych oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
3.
Orzeczenia o zaliczeniu podlegają wpisowi do legitymacji ubezpieczeniowych rzemieślników. Wpisów dokonują właściwe oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.