Rozdział 1 - Tryb wysuwania kandydatury docenia etatowego na stanowisko profesora nadzwyczajnego na wydziale, na którym docent etatowy zajmuje stanowisko. - Zasady i tryb wysuwania kandydatów na profesorów nadzwyczajnych i zwyczajnych w akademiach wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.46.279

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1960 r.

Rozdział  1.

Tryb wysuwania kandydatury docenia etatowego na stanowisko profesora nadzwyczajnego na wydziale, na którym docent etatowy zajmuje stanowisko.

§  1.
1.
W razie gdy na stanowisko profesora nadzwyczajnego na wydziale w akademii wojskowej może być powołana osoba zajmująca na tym wydziale stanowisko docenta etatowego, komendant wydziału zwraca się do rady wydziału o przeprowadzenie postępowania ankietowego po uzyskaniu zgody komendanta akademii wojskowej na przeprowadzenie tego postępowania.
2.
Postępowanie ankietowe ma na celu zebranie opinii, czy osoba zajmująca na wydziale stanowisko docenta etatowego może być powołana na stanowisko profesora nadzwyczajnego.
§  2.
Rada wydziału powołuje do przeprowadzenia postępowania ankietowego i opracowania wyników tego postępowania trzyosobową komisję spośród samodzielnych pracowników nauki oraz wyznacza jej przewodniczącego.
§  3.
1.
Komendant wydziału wykonując uchwałę rady wydziału przesyła ankiety do:
1)
profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych nauk wojskowych - jeżeli ankieta dotyczy obsadzenia stanowiska profesora nadzwyczajnego w zakresie nauk wojskowych, jeżeli rada wydziału tak postanowi, ankietę przesyła się również do wskazanych przez radę wyższych dowódców i specjalistów wojskowych oraz samodzielnych pracowników nauki nie będących w czynnej służbie wojskowej;
2)
komendantów odpowiednich wydziałów akademii wojskowych i dziekanów odpowiednich wydziałów szkół wyższych oraz kierowników odpowiednich placówek naukowych, w których zajmują stanowiska profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni danego przedmiotu - jeżeli ankieta dotyczy obsadzenia stanowiska profesora nadzwyczajnego w zakresie nauk innych niż wojskowe; w miarę potrzeby ankieta może być rozesłana także do profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych wykładającym przedmioty pokrewne.
2.
Komendanci wydziałów akademii wojskowych, dziekani wydziałów szkół wyższych i kierownicy placówek naukowych przekazują otrzymaną ankietę profesorom zwyczajnym i nadzwyczajnym danego, a jeżeli z treści ankiety to wynika - również pokrewnego przedmiotu, zajmującym stanowiska na tych wydziałach lub w placówce naukowej.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, Minister Obrony Narodowej może na wniosek komendanta akademii wojskowej zarządzić po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego skierowanie ankiety tylko do określonych osób.
§  4.
1.
Profesorowie oraz inne osoby, które otrzymały ankietę w trybie § 3, powinni w terminie jednomiesięcznym od dnia otrzymania ankiety przesłać swą opinię bezpośrednio lub za pośrednictwem swego komendanta (dziekana) wydziału lub kierownika placówki naukowej do komendanta wydziału przeprowadzającego postępowanie ankietowe.
2.
Opinie mają charakter poufny.
§  5.
Po upływie terminu ustalonego do nadsyłania odpowiedzi na ankietę komisja po zapoznaniu się z odpowiedziami i niezbędnymi materiałami informacyjnymi ocenia, czy osoba, która ma być wysunięta na stanowisko profesora nadzwyczajnego, odpowiada wymaganiom przewidzianym w art. 42 ustawy z dnia 16 lutego 1960 r. o akademiach wojskowych (Dz. U. Nr 9, poz. 56), oraz przygotowuje wniosek.
§  6.
1.
Na posiedzeniu rady wydziału zwołanym dla rozpatrzenia sprawozdania komisji - komisja przedstawia radzie swoją ocenę i wniosek.
2.
Po wysłuchaniu komisji rada wydziału przeprowadza głosowanie tajne nad wnioskiem komisji. W głosowaniu biorą udział przewodniczący rady wydziału oraz członkowie rady wydziału będący samodzielnymi pracownikami nauki.
3.
Za przyjęty uważa się ten wniosek, który otrzymał bezwzględną większość głosów przy obecności co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania.
4.
Członkowie rady wydziału biorący udział w głosowaniu mogą zgłosić do protokołu swoje odmienne stanowisko, jeżeli nie zgadzają się z wynikami głosowania.
5.
Z przebiegu posiedzenia i wyników głosowania sporządza się protokół.
§  7.
Uchwalony przez radę wydziału wniosek o wysunięcie kandydatury komendant wydziału przedstawia komendantowi akademii wojskowej. Do wniosku dołącza się wszystkie materiały postępowania ankietowego, ocenę komisji i protokół posiedzenia rady wydziału oraz wyniki głosowania.
§  8.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 7, komendant akademii wojskowej przedstawia radzie naukowej akademii wojskowej do opinii.
2.
Opinia rady naukowej w sprawie wniosku rady wydziału powinna być wyrażona w formie uchwały powziętej większością głosów w tajnym głosowaniu, w którym biorą udział przewodniczący rady oraz członkowie rady będący samodzielnymi pracownikami nauki. Do ważności uchwały rady naukowej akademii wymagana jest obecność co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania.
§  9.
1.
Po powzięciu przez radę naukową akademii uchwały wyrażającej opinię w sprawie kandydata wysuniętego przez radę wydziału na stanowisko profesora nadzwyczajnego komendant akademii przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej akta postępowania ankietowego wraz z wnioskiem rady wydziału oraz opinią rady naukowej akademii.
2.
Do wniosku dołącza się ponadto:
1)
wykaz publikowanych oraz nie publikowanych prac naukowych kandydata,
2)
opinię zawierającą ocenę całokształtu dorobku naukowego osiągnięć dydaktycznych oraz postawy moralnej i społecznej kandydata;
3)
oświadczenia komendanta akademii wojskowej o rodzaju i rozmiarze zajęć przewidzianych dla kandydata oraz o terminie ich rozpoczęcia;
4)
pisemną zgodę kandydata na powołanie go na stanowisko;
5)
poświadczone odpisy dokumentów personalnych kandydata (wyciąg z aktu urodzenia, dyplomy ukończonych studiów i uzyskanych stopni naukowych, orzeczenia nostryfikacyjne, życiorys, zeszyt ewidencyjny lub ankieta personalna.