§ 4. - Zasady i tryb umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.2.2

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1967 r.
§  4.
1.
Właściwy oddział wystawcy (§ 2) sprawdza wymienione we wniosku dane dotyczące utraconej książeczki i wywiesza w swoim lokalu, przeznaczonym do obsługi klientów, ogłoszenie o wszczęciu postępowania umorzeniowego. Ogłoszenie to powinno zawierać:
1)
wymienienie wnioskodawcy,
2)
dane o właścicielu książeczki oraz oznaczenie książeczki,
3)
wezwanie osób, które roszczą sobie prawa do utraconej książeczki z tytułu przelewu na ich rzecz wierzytelności z tej książeczki - do zgłoszenia tych praw,
4)
wezwanie osób, w których posiadaniu znajduje się utracona książeczka - do jej złożenia za pokwitowaniem w dowolnej placówce wystawcy,
5)
termin do zgłoszenia praw (pkt 3) i złożenia książeczki (pkt 4), wynoszący, licząc od dnia ogłoszenia:

- 60 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się we wszystkich własnych i zastępczych placówkach wystawcy (książeczki obiegowe),

- 14 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się tylko w określonych placówkach wystawcy (książeczki umiejscowione),

6)
zastrzeżenie, że niezgłoszenie praw do utraconej książeczki i niezłożenie jej w placówce wystawcy w zakreślonym terminie może spowodować umorzenie książeczki.
2.
Po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, jeżeli utracona książeczka nie odnalazła się i ze strony osób trzecich nie zostały zgłoszone prawa do tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o jej umorzeniu.
3.
Jeżeli osoba trzecia w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 złoży książeczkę i nie zgłosi zastrzeżeń co do jej wydania właścicielowi, właściwy oddział wystawcy wydaje ją właścicielowi lub wystawia mu nowy egzemplarz książeczki i postępowanie umarza.
4.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia złoży pisemne oświadczenie wystawcy, że jest w posiadaniu utraconej książeczki, lecz odmawia jej złożenia w placówce wystawcy, właściwy oddział wystawcy zawiadamia o tym wnioskodawcę i postępowanie umarza.
5.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia zgłosi swoje prawo do utraconej i nie odnalezionej książeczki z tytułu przelewu na piśmie wierzytelności z tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wyznacza tej osobie termin 30 dni do wystąpienia na drogę postępowania sądowego w celu ustalenia jej praw. W razie niezachowania tego terminu przez osobę trzecią, nie wcześniej jednak niż po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o umorzeniu książeczki na rzecz wnioskodawcy.
6.
Po wydaniu prawomocnej decyzji o umorzeniu książeczki właściwy oddział wystawcy wydaje osobie, na której rzecz nastąpiło umorzenie, na jej żądanie i koszt nową książeczkę. Nową książeczkę wystawia się według stanu rachunku w księgowości wystawcy.