Zasady i tryb umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.2.2

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1967 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 1 grudnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

Na podstawie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) zarządza się, co następuje:
Imienna książeczka oszczędnościowa Powszechnej Kasy Oszczędności, zwanej dalej wystawcą, w razie utraty wskutek zniszczenia, zagubienia lub bezprawnego zaboru może być umorzona na wniosek właściciela, osoby przez niego upoważnionej lub jego przedstawiciela ustawowego.
Właściwym do rozpatrzenia wniosku o umorzenie utraconej imiennej książeczki oszczędnościowej i do jej umorzenia jest oddział wystawcy, w którym jest prowadzony odnośny rachunek oszczędnościowy.
1.
Wniosek o umorzenie może być złożony w dowolnej placówce wystawcy, która obowiązana jest przesłać go niezwłocznie do właściwego oddziału wystawcy (§ 2).
2.
We wniosku należy podać:
1)
imię i nazwisko właściciela książeczki, datę i miejsce urodzenia, adres oraz imiona jego rodziców,
2)
określenie numeru i symboli książeczki, w przypadku zaś niemożności takiego określenia - wymienienie placówki wystawcy, w której książeczka została wystawiona,
3)
dokładny lub przybliżony stan wkładu na książeczce,
4)
podanie okoliczności utraty książeczki i przedstawienie ewentualnych dowodów na tę okoliczność,
5)
w razie utraty dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości łącznie z książeczką - bliższe określenie tych dokumentów.
3.
Jeżeli wnioskodawca nie jest w możności podać danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, powinien we wniosku wyraźnie to zaznaczyć w celu uzupełnienia ich przez wystawcę.
1.
Właściwy oddział wystawcy (§ 2) sprawdza wymienione we wniosku dane dotyczące utraconej książeczki i wywiesza w swoim lokalu, przeznaczonym do obsługi klientów, ogłoszenie o wszczęciu postępowania umorzeniowego. Ogłoszenie to powinno zawierać:
1)
wymienienie wnioskodawcy,
2)
dane o właścicielu książeczki oraz oznaczenie książeczki,
3)
wezwanie osób, które roszczą sobie prawa do utraconej książeczki z tytułu przelewu na ich rzecz wierzytelności z tej książeczki - do zgłoszenia tych praw,
4)
wezwanie osób, w których posiadaniu znajduje się utracona książeczka - do jej złożenia za pokwitowaniem w dowolnej placówce wystawcy,
5)
termin do zgłoszenia praw (pkt 3) i złożenia książeczki (pkt 4), wynoszący, licząc od dnia ogłoszenia:

- 60 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się we wszystkich własnych i zastępczych placówkach wystawcy (książeczki obiegowe),

- 14 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się tylko w określonych placówkach wystawcy (książeczki umiejscowione),

6)
zastrzeżenie, że niezgłoszenie praw do utraconej książeczki i niezłożenie jej w placówce wystawcy w zakreślonym terminie może spowodować umorzenie książeczki.
2.
Po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, jeżeli utracona książeczka nie odnalazła się i ze strony osób trzecich nie zostały zgłoszone prawa do tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o jej umorzeniu.
3.
Jeżeli osoba trzecia w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 złoży książeczkę i nie zgłosi zastrzeżeń co do jej wydania właścicielowi, właściwy oddział wystawcy wydaje ją właścicielowi lub wystawia mu nowy egzemplarz książeczki i postępowanie umarza.
4.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia złoży pisemne oświadczenie wystawcy, że jest w posiadaniu utraconej książeczki, lecz odmawia jej złożenia w placówce wystawcy, właściwy oddział wystawcy zawiadamia o tym wnioskodawcę i postępowanie umarza.
5.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia zgłosi swoje prawo do utraconej i nie odnalezionej książeczki z tytułu przelewu na piśmie wierzytelności z tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wyznacza tej osobie termin 30 dni do wystąpienia na drogę postępowania sądowego w celu ustalenia jej praw. W razie niezachowania tego terminu przez osobę trzecią, nie wcześniej jednak niż po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o umorzeniu książeczki na rzecz wnioskodawcy.
6.
Po wydaniu prawomocnej decyzji o umorzeniu książeczki właściwy oddział wystawcy wydaje osobie, na której rzecz nastąpiło umorzenie, na jej żądanie i koszt nową książeczkę. Nową książeczkę wystawia się według stanu rachunku w księgowości wystawcy.
Na decyzję w sprawie umorzenia książeczki służy w terminie 14 dni od doręczenia tej decyzji zażalenie do centrali wystawcy. Decyzja centrali wystawcy jest ostateczna.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do umarzania imiennych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, z tym że:
1)
wniosek o umorzenie (§ 3) powinien być złożony w spółdzielni, która książeczkę wystawiła i która jest właściwa do rozpatrzenia wniosku i do umorzenia książeczki,
2)
zażalenie na decyzję w sprawie umorzenia książeczki (§ 5) rozpatruje centrala Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 maja 1967 r. (Dz.U.67.21.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1967 r.
2 § 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 maja 1967 r. (Dz.U.67.21.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1967 r.