Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasady i tryb przeprowadzania przetargu na sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.69.451

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1998 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przetarg na sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, zwanych dalej "nieruchomościami", przeprowadza powołana odpowiednio przez nadleśniczego, dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zwanych dalej "sprzedającymi", komisja przetargowa w składzie 3-7 członków, która wyłania ze swego składu przewodniczącego.
2.
Przetarg przeprowadza się w trybie przetargu:
1)
ustnego nieograniczonego,
2)
pisemnego nieograniczonego,
3)
pisemnego ograniczonego.
3.
O wyborze trybu przetargu decyduje sprzedający.
§  2.
1.
W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, po wniesieniu wadium w określonej wysokości i w wyznaczonym terminie.
2.
Wadium nie może być niższe niż 5% ceny wywoławczej nieruchomości i wyższe niż 20% tej ceny.
3.
Wadium może być wnoszone w gotówce lub czekiem potwierdzonym przez bank.
§  3.
1.
Wadium zwraca się w terminie trzech dni po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Wadium wniesione przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości.
3.
Wadium ulega przepadkowi na rzecz sprzedającego w razie uchylenia się uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, od zawarcia umowy.
§  4.
Ogłoszenie o przetargu wywiesza się w siedzibie sprzedającego nieruchomość co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem przetargu, a ponadto informację o ogłoszeniu przetargu podaje się do publicznej wiadomości przez zamieszczenie w prasie lub w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
§  5.
Członkiem komisji przetargowej nie może być osoba uczestnicząca w przetargu, a także osoba jej bliska.
§  6.
1.
Nieruchomość nie może być sprzedana w pierwszym przetargu, jeżeli:
1)
żaden z uczestników przetargu ustnego nieograniczonego nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą,
2)
żaden z uczestników przetargu pisemnego nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej.
2.
Jeżeli nieruchomość nie została sprzedana w pierwszym przetargu, przeprowadza się drugi przetarg po upływie jednego miesiąca, lecz nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia zakończenia pierwszego przetargu.
3.
W drugim przetargu cenę wywoławczą nieruchomości można ustalić w wysokości niższej niż wartość nieruchomości ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego, jednak nie niższej niż 2/3 tej wartości.
4.
Sprzedający może odwołać ogłoszony przetarg jedynie z uzasadnionych przyczyn, informując o tym niezwłocznie w formie właściwej dla ogłoszenia o przetargu.
§  7.
1.
Sprzedający w ciągu 21 dni od dnia zakończenia przetargu jest obowiązany zawiadomić osobę wygrywającą przetarg o miejscu i terminie zawarcia z nią umowy sprzedaży. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
2.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, o którym mowa ust. 1, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.