Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasadnicze wymagania dla rekreacyjnych jednostek pływających.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.91.857

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 2003 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zasadnicze wymagania dla rekreacyjnych jednostek pływających, zwanych dalej "jednostkami pływającymi", w tym jednostek nieukończonych, ich elementów wbudowanych lub nie, podlegających ocenie zgodności;
2)
warunki i tryb dokonywania oceny zgodności jednostek pływających, w tym jednostek nieukończonych, ich elementów wbudowanych lub nie;
3)
treść deklaracji zgodności;
4)
metody przeprowadzania badań jednostek pływających, w tym jednostek nieukończonych, ich elementów wbudowanych lub nie;
5)
minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględnione przy notyfikowaniu jednostek;
6)
sposób oznakowania jednostek pływających, w tym jednostek nieukończonych, ich elementów wbudowanych lub nie;
7)
wzór oznakowania CE.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"jednostce pływającej" - należy przez to rozumieć jednostkę pływającą dowolnego typu, niezależnie od rodzaju napędu, o długości kadłuba od 2,5 do 24 m, mierzonej według norm zharmonizowanych, przeznaczoną do celów sportowych lub rekreacyjnych;
2)
"elementach jednostek pływających" - należy przez to rozumieć:
a)
osprzęt silników wbudowanych na stałe z ochroną przeciwzapłonową,
b)
urządzenie blokujące rozruch silników przyczepnych przy włączonym biegu,
c)
koła sterowe, urządzenia sterowe i systemy sterociągów,
d)
zbiorniki paliwa i węże paliwowe,
e)
prefabrykowane luki i świetliki.
§  3.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do jednostki pływającej używanej do czarteru lub wykorzystanej do szkolenia, jeżeli jednostka ta jest wprowadzona do obrotu z przeznaczeniem do rekreacji.
§  4.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
jednostek pływających przeznaczonych wyłącznie do regat, w tym regatowych łodzi wiosłowych oraz treningowych łodzi wiosłowych, oznaczonych jako takie przez producenta;
2)
kajaków, kanadyjek, gondoli i rowerów wodnych;
3)
desek z żaglem (windsurfingów);
4)
desek surfingowych o napędzie mechanicznym, skuterów wodnych i innych podobnych jednostek o napędzie mechanicznym;
5)
oryginałów i pojedynczych replik jednostek historycznych, zaprojektowanych przed 1950 r., zbudowanych głównie z oryginalnych materiałów i oznaczonych jako takie przez producenta;
6)
jednostek doświadczalnych, jeżeli nie zostaną one następnie wprowadzone do obrotu;
7)
jednostek zbudowanych dla własnego użytku, jeżeli nie zostaną one wprowadzone do obrotu przez okres pięciu lat;
8)
jednostek specjalnie przeznaczonych do obsadzenia załogą i wykorzystywanych do przewożenia pasażerów w celach zarobkowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
9)
jednostek zanurzalnych;
10)
pojazdów na poduszce powietrznej;
11)
wodolotów.
§  5.
1.
Jednostki pływające oraz ich elementy mogą zostać wprowadzone do obrotu i dopuszczone do eksploatacji zgodnie z ich przeznaczeniem tylko wtedy, gdy są właściwie zbudowane i obsługiwane oraz nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, mienia i środowiska.
2.
Jednostki pływające oraz ich elementy wprowadzane do obrotu i dopuszczone do eksploatacji powinny posiadać oznakowanie CE, potwierdzające ich zgodność z zasadniczymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu.
3.
Dopuszcza się wprowadzanie do obrotu elementów jednostek pływających z oznakowaniem CE, potwierdzającym ich zgodność z zasadniczymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu, jeżeli elementy te są przeznaczone do wyposażenia jednostek pływających zgodnie z oświadczeniem, wydanym przez producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera.
4.
Oświadczenie producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera, o którym mowa w ust. 3, zawiera:
1)
nazwę i adres producenta;
2)
nazwę i adres upoważnionego przedstawiciela lub importera;
3)
opis elementu;
4)
oświadczenie, że element ten spełnia zasadnicze wymagania.
§  6.
1.
Jeżeli jednostki pływające i ich elementy podlegają odrębnym przepisom, które również wymagają oznakowania CE, oznakowanie to informuje, że jednostki pływające lub ich elementy spełniają również wymagania tych odrębnych przepisów.
2.
Jeżeli odrębne przepisy, o których mowa w ust. 1, zezwalają producentowi na wybór, w okresie przejściowym, jakie rozwiązanie może zastosować, oznakowanie CE wskazuje, że jednostka pływająca lub jej element spełnia postanowienia jedynie odrębnych przepisów zastosowanych przez producenta. W takim przypadku w dokumentach, opisach i instrukcjach wymaganych przez te odrębne przepisy i dołączonych do jednostek pływających lub ich elementów wskazuje się te przepisy.
§  7.
1.
Dopuszcza się możliwość wprowadzania do obrotu częściowo ukończonych jednostek pływających, jeżeli ich producent, jego upoważniony przedstawiciel lub importer oświadczy, że są one przeznaczone do dokończenia przez osoby trzecie.
2.
Oświadczenie producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę i adres producenta;
2)
nazwę i adres przedstawiciela producenta lub importera;
3)
opis jednostki częściowo ukończonej;
4)
oświadczenie, że jednostka częściowo ukończona jest przeznaczona do dokończenia przez osoby trzecie oraz że spełnia zasadnicze wymagania mające zastosowanie w tym stanie budowy.
§  8.
Dopuszcza się możliwość prezentowania na targach, wystawach i innych pokazach jednostek pływających i ich elementów, które nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu, jeżeli jednostki pływające lub ich elementy będą posiadały na widocznym miejscu informacje, że nie zostaną one dopuszczone do obrotu lub eksploatacji, dopóki nie spełnią wymagań określonych w rozporządzeniu.