Rozdział 2 - Powoływanie do czynnej służby wojskowej - Zasadnicza służba wojskowa i nadterminowa zasadnicza służba wojskowa oraz przeszkolenie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.56.277

Akt utracił moc
Wersja od: 19 listopada 2004 r.

Rozdział  2

Powoływanie do czynnej służby wojskowej

Powoływanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz przeznaczenie i powoływanie do odbycia przeszkolenia wojskowego

§  4.
1.
Poborowi uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej podlegają powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia.
2.
Powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej podlegają również poborowi określeni w art. 46 ust. 2 do dnia 30 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia osiem lat życia.
3.
Oprócz osób wymienionych w art. 44 ust. 1 oraz przypadku określonego w art. 190 ust. 2 do odbycia zasadniczej służby wojskowej nie powołuje się również poborowych, którzy:
1)
korzystają z odroczenia czynnej służby wojskowej,
2)
są tymczasowo aresztowani lub odbywają karę pozbawienia wolności (aresztu), w tym zastępczą karę pozbawienia wolności (aresztu), albo jest wobec nich wykonywana kara pozbawienia praw publicznych.
4. 2
Do odbycia zasadniczej służby wojskowej - na wniosek poborowych - nie powołuje się poborowych, których ojciec lub brat w czasie odbywania czynnej służby wojskowej uległ wypadkowi, w którego wyniku poniósł śmierć albo doznał trwałego kalectwa i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
§  5.
1.
Ochotnicy uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej podlegają powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej w terminie uzgodnionym z wojskowym komendantem uzupełnień.
2.
Ochotnikom przysługuje prawo wyboru miejsca odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz rodzaju wojska, jeżeli spełniają oni warunki wymagane do odbywania służby w wybranej przez nich jednostce wojskowej.
§  6.
1.
Do odbycia przeszkolenia wojskowego przeznacza absolwentów szkół wyższych, z wyjątkiem absolwentów wyższych szkół morskich, wojskowy komendant uzupełnień.
2.
Przeznaczenie polega na określeniu specjalności wojskowej, w której będzie szkolić się absolwent szkoły wyższej w czasie odbywania przeszkolenia wojskowego, oraz wskazaniu szkoły podchorążych rezerwy, w której będzie się on szkolić.
3.
Przeznaczenie jest uzależnione od kategorii zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej, do której została zaliczony absolwent szkoły wyższej, oraz posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych, a także potrzeb Sił Zbrojnych. Przy przeznaczeniu w miarę możności uwzględnia się życzenia absolwenta co do terminu rozpoczęcia odbywania przeszkolenia wojskowego.
4.
Fakt przeznaczenia wojskowy komendant uzupełnień stwierdza wpisem w książeczkach wojskowych absolwentów szkół wyższych.
5.
Przeznaczenie może być zmienione w przypadku zmiany okoliczności określonych w ust. 3.
§  7.
1.
Absolwenci szkół wyższych, uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej i przeznaczeni do odbycia przeszkolenia wojskowego, podlegają powołaniu na to przeszkolenie w terminie określonym w art. 93 ust. 2, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów nie zostali z niego zwolnieni.
2.
W sprawach powoływania do odbycia przeszkolenia wojskowego stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 3 i 4.
§  8.
1.
Kartę powołania, za pomocą której następuje powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego, doręcza się nie wcześniej niż na 90 dni i nie później niż na 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie.
2.
Terminów określonych w ust. 1 nie stosuje się do osób, które bez uzasadnionej przyczyny:
1)
nie spełniły wojskowego obowiązku meldunkowego,
2)
nie stawiły się do rejestracji lub poboru w terminie określonym w odrębnych przepisach,
3)
nie zgłosiły się na wezwanie wojskowego komendanta uzupełnień w celu doręczenia karty powołania.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, karta powołania może być doręczona w każdym terminie, nie później jednak niż w określonym w niej terminie stawienia się do służby wojskowej.
4.
Doręczenie karty powołania następuje w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
§  9.
1.
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę powołania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby osoba, której doręczono kartę powołania, zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, jest uzasadnione, jeżeli osoba ze względu na szczególne okoliczności nie mogła zawiadomić o niemożności stawienia się.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, informuje dowódcę jednostki wojskowej o przyczynie niestawienia się osoby do służby.
§  10.
1.
Jeżeli osoba nie stawiła się do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego w terminie i miejscu określonym w karcie powołania, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
W przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień postępuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 61 ust. 2.
3. 3
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej, niezwłocznie zawiadamia również prokuratora wojskowego.
4. 4
(skreślony).
5.
Jeżeli osoba stawiła się do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego po upływie terminu określonego w karcie powołania i po dokonaniu przez dowódcę jednostki wojskowej zawiadomień, o których mowa w ust. 1 i 3, zawiadamia on o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień i prokuratora wojskowego.
§  11.
1.
Jeżeli ochotnik nie stawił się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w terminie i miejscu określonym w karcie powołania, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień. Wojskowy komendant uzupełnień wydaje decyzję o uchyleniu decyzji o powołaniu do tej służby.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli ochotnik stawił się do odbycia zasadniczej służby wojskowej z opóźnieniem nie przekraczającym dwóch dni.
§  12.
Stawienie się osób do odbycia czynnej służby wojskowej następuje z chwilą ich zgłoszenia się w jednostce wojskowej. Stawienie się do służby dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym.

Przyjmowanie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej

§  13.
1.
Do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej mogą zgłaszać się żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1)
uzyskują pozytywne wyniki w szkoleniu,
2)
są zdyscyplinowani,
3)
w dniu rozpoczęcia pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej nie przekroczą dwudziestu pięciu lat życia,
4)
posiadają wykształcenie co najmniej na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej,
5)
nie byli karani sądownie.
2.
Do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej mogą zgłaszać się również żołnierze, którzy nie spełniają warunku określonego w ust. 1 pkt 4, jeżeli posiadają kwalifikacje szczególnie przydatne do służby w danej jednostce wojskowej.
§  14. 5
 
1. 6
Nadterminowa zasadnicza służba wojskowa jest pełniona w pełnych latach, z zastrzeżeniem ust. 2, przez okres od jednego do siedmiu lat.
2.
Żołnierze, którzy pełnią służbę w misjach specjalnych organizacji międzynarodowych, mogą być przyjmowani do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej na okres ustalony wspólnie z dowódcą jednostki wojskowej, w której pełnią służbę.
§  15.
1.
Żołnierze, o których mowa w § 13, składają pisemne zgłoszenie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej do dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją są oni objęci.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż na miesiąc przed upływem ustalonego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
3.
W przypadku gdy żołnierz wyraził zamiar pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej w innej jednostce wojskowej niż jednostka, w której odbywa zasadniczą służbę wojskową, dowódca jednostki wojskowej opiniuje zgłoszenie i przesyła je do dowódcy jednostki wojskowej wskazanej przez żołnierza.
§  16.
1.
Zgłoszenie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej rozpatruje dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz wyraził zamiar pełnienia tej służby.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, podlega rozpatrzeniu nie później niż na 21 dni przed upływem ustalonego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
3.
O sposobie rozpatrzenia zgłoszenia dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie informuje na piśmie zainteresowanego żołnierza, a w przypadku wyrażenia zgody na przyjęcie go do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej - ustala ponadto dzień jej rozpoczęcia.
4.
W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 3, dowódca jednostki wojskowej, wyrażający zgodę na przyjęcie żołnierza do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, informuje o tym dowódcę jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz ten jest objęty.
§  17.
Żołnierz, który ma pełnić nadterminową zasadniczą służbę wojskową w innej jednostce wojskowej niż ta, której ewidencją jest on objęty, podlega przeniesieniu do tej jednostki nie później niż na 5 dni przed dniem rozpoczęcia pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.
§  18.
1.
Rozpoczęcie przez żołnierza pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej ogłasza w rozkazie dziennym.
2.
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz rozpoczął pełnienie nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, zawiadomienia o tym niezwłocznie wojskowego komendanta uzupełnień.
2 § 4 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

3 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
4 § 10 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
5 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
6 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.