Zaliczenie osady Krośniewice w powiecie kutnowskim w województwie warszawskiem w poczet miast.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1925 r.
o zaliczeniu osady Krośniewice w powiecie kutnowskim w województwie warszawskiem w poczet miast. *

Na mocy art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 19 poz. 92) zarządza się co następuje:
Osadę Krośniewice, wchodzącą w skład gminy wiejskiej Krośniewice, w powiecie kutnowskim, wyłącza się z dotychczasowego związku gminnego i zalicza ją przy zachowaniu dotychczasowych granic osady, - w poczet gmin miejskich.
Na gminę miejską Krośniewice rozciąga się moc obowiązującą dekretu z dn. 4 lutego 1919 r. o samorządzie miejskim (Dz. P. P. P. № 13 poz. 140) i w związku z tem uzupełnia wykaz miast, załączony do wymienionego dekretu, w następujący sposób:

181 Krośniewice.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 27 marca 1939 r. z gminy wiejskiej Błonie w powiecie kutnowskim, województwie warszawskim, wyłącza się gromadę Krośniewice oraz część gruntów gromady Kajew o obszarze 51,7390 ha i włącza się je do miasta Krośniewice w tymże powiecie i województwie. Granica tak rozszerzonego miasta Krośniewice biec będzie: od mostu na rzece Miłonce, położonego w południowej stronie miasta Krośniewice na trakcie Krośniewice - Łęczyca, granica biegnie 667 m w kierunku wschodnim wzdłuż rzeki Miłonki, skręca następnie na północ i biegnie do dawnej granicy miasta tj. do południowo-wschodniego narożnika placu miejskiego, na którym znajduje się rzeźnia miejska; biegnąc wzdłuż wschodniej granicy tego placu i osiągnąwszy jego północno-wschodni narożnik, granica skręca, biegnąc do szosy Warszawa - Poznań do punktu położonego o 145 m na wschód od przecięcia tej szosy z dotychczasową granicą miasta, następnie nie przecinając szosy skręca pod kątem prostym i biegnie na zachód do punktu rozgałęzienia ulicy, stanowiącej dojazd do rzeźni miejskiej i szosy do Gostynina, stąd przecina szosę Warszawa - Poznań i wzdłuż rowu biegnie 210 m lekkim łukiem z południa na północo-zachód do południowo-zachodniego narożnika parkanu, ogradzającego park folwarku Błonie. W punkcie tym skręca na zachód, biegnie równolegle do szosy Warszawa - Poznań po obrzeżu parkanu i łączy się z dotychczasową granicą miasta. Następnie po dotychczasowej granicy dobiega do północno-zachodniego narożnika ogrodzenia szkoły powszechnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, skąd biegnąc na zachód, równolegle do szosy Warszawa - Poznań, dochodzi do północnej granicy cmentarza żydowskiego i osiąga jego północno-zachodni narożnik, gdzie skręca na południe i biegnąc 800 m początkowo wzdłuż zachodniej granicy cmentarza, łączy się z dotychczasową granicą miasta w punkcie, w którym granica ta przecina trakt Krośniewice - Głaznów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 marca 1939 r. o zmianie granic miasta Krośniewice w powiecie kutnowskim, województwie warszawskim (Dz.U.39.24.164).