Rozdział 1 - Egzamin aktuarialny - Zakres obowiązujących tematów egzaminów aktuarialnych oraz tryb przeprowadzania tych egzaminów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.211.2054

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 2003 r.

Rozdział  1

Egzamin aktuarialny

§  1. 
Egzamin aktuarialny, zwany dalej "egzaminem", przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających zdającym egzamin samodzielność pracy, a Komisji Egzaminacyjnej dla Aktuariuszy, zwanej dalej "Komisją", czuwanie nad zgodnym z przepisami przebiegiem egzaminu.
§  2. 
1. 
W egzaminie mają prawo uczestniczyć w charakterze obserwatorów osoby upoważnione przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
2. 
W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości, zarówno co do trybu postępowania, jak i merytorycznych błędów popełnionych przez osoby wchodzące w skład Komisji, Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych może na wniosek osób, o których mowa w ust. 1, unieważnić egzamin i zarządzić jego powtórzenie.
§  3. 
1. 
Egzamin odbywa się co najmniej dwa razy w roku kalendarzowym.
2. 
Informacja określająca termin i miejsce egzaminu oraz termin wniesienia opłaty egzaminacyjnej, ogłaszana jest w dzienniku o zasięgu krajowym, a także na stronie internetowej Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, co najmniej na miesiąc przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3. 
Informacja, o której mowa w ust. 2, przekazywana jest Polskiej Izbie Ubezpieczeń co najmniej na miesiąc przed wyznaczonym terminem egzaminu.
§  4. 
1. 
Egzamin przeprowadzany jest w formie czteroczęściowego testu, którego każda część składa się z 10 pytań obejmujących jeden blok tematyczny z każdego z bloków tematycznych określonych w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Rozwiązywanie każdej części testu trwa 100 minut.
§  5. 
Osoby zdające egzamin mają prawo do zadawania członkom Komisji pytań dotyczących przebiegu egzaminu i testów egzaminacyjnych, a w szczególności nieprecyzyjnych sformułowań w nich użytych.
§  6. 
1. 
W czasie egzaminu osoba zdająca egzamin nie powinna opuszczać sali, z wyjątkiem przerw, o których mowa w ust. 2.
2. 
W uzasadnionych przypadkach osoba zdająca egzamin może uzyskać zgodę Komisji na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość jej kontaktowania się z innymi osobami.
3. 
Na czas nieobecności w sali egzaminacyjnej osoba zdająca egzamin przekazuje pracę egzaminacyjną Komisji, która zaznacza na pracy czas nieobecności osoby zdającej egzamin.
§  7. 
Komisja ma prawo wykluczyć z egzaminu osoby, które podczas egzaminu korzystają z cudzej pomocy, posługują się niedozwolonymi przez Komisję materiałami pomocniczymi, pomagają innym osobom zdającym egzamin lub w inny sposób zakłócają przebieg egzaminu.
§  8. 
1. 
W przypadku stwierdzenia przez Komisję, że praca nie została wykonana samodzielnie przez osobę zdającą egzamin albo zaistnienia innych przyczyn niezależnych od osób zdających egzamin, a uniemożliwiających prawidłowe jego przeprowadzenie, Komisja może unieważnić przeprowadzony egzamin.
2. 
Unieważnienie egzaminu może nastąpić zarówno w stosunku do wszystkich osób zdających egzamin, jak i w stosunku do poszczególnych osób zdających egzamin.
3. 
Unieważnienie egzaminu może dotyczyć całości lub części egzaminu obejmującej poszczególne bloki tematyczne.
4. 
W przypadku unieważnienia egzaminu z przyczyn niezależnych od osób zdających egzamin Komisja powtarza egzamin. Za egzamin nie pobiera się opłaty egzaminacyjnej.
§  9. 
1. 
Z przebiegu egzaminu Komisja w ciągu 14 dni sporządza protokół, w którym należy podać:
1)
imiona i nazwiska osób, o których mowa w § 2 ust. 1;
2)
czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu;
3)
szczególne okoliczności, jeśli zaszły w trakcie egzaminu.
2. 
Do protokołu należy dołączyć:
1)
tematy egzaminacyjne wraz z prawidłowymi odpowiedziami;
2)
listę uczestników;
3)
końcowe wyniki.
3. 
Dokumentację związaną z przeprowadzeniem egzaminu Komisja przekazuje do archiwum Urzędu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.