Rozdział 4 - Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego w stosunku do spirytusu w gorzelniach rolniczych - Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.86.545

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1997 r.

Rozdział  4

Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego w stosunku do spirytusu w gorzelniach rolniczych

§  11.
1.
W gorzelni rolniczej, która wytwarza spirytus surowy w wyniku destylacji odfermentowanych zacierów lub brzeczki, sporządzonych z surowców skrobiowo-cukrowych, stosuje się system zamkniętego magazynu.
2.
System zamkniętego magazynu polega na:
1)
nałożeniu urzędowych zabezpieczeń na urządzenia produkcyjne i magazynowe spirytusu, w celu wyeliminowania dostępu do spirytusu i jego par oraz flegmy spirytusowej,
2)
określeniu dziennej ilości wyprodukowanego spirytusu na podstawie wskazań licznika objętościowego urządzenia (przyrządu) pomiarowego,
3)
wydawaniu spirytusu z magazynu oraz napełnianiu spirytusem naczyń służących do transportu tylko w obecności pracowników szczególnego nadzoru podatkowego.
3.
Rozchód spirytusu w systemie zamkniętego magazynu stanowi równocześnie pozycję przychodową w ewidencji, określającą ostateczną wielkość produkcji spirytusu.
§  12.
1.
W czasie urzędowego sprawdzenia w gorzelni rolniczej pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego sprawdzają i włączają urządzenie pomiarowe do określania ilości spirytusu oraz nakładają zabezpieczenia urzędowe niezbędne do przeprowadzania kontroli w systemie zamkniętego magazynu, a także nakładają zabezpieczenia urzędowe w celu uniemożliwienia nie zgłoszonej produkcji spirytusu.
2.
Do akt urzędowego sprawdzenia gorzelni rolniczej należy również załączyć protokół badania stanu aparatu destylacyjnego, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do rozporządzenia. Badanie stanu aparatu destylacyjnego przeprowadza się w czasie każdego urzędowego sprawdzenia gorzelni.
§  13.
1.
Za rozpoczęcie produkcji spirytusu w gorzelni rolniczej uważa się czynności techniczno-technologiczne począwszy od dodania drożdży do zacieru słodkiego.
2.
Pierwsza destylacja spirytusu po rozpoczęciu jego produkcji przez gorzelnię rolniczą może odbywać się tylko w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, który sprawdza szczelność aparatury, przewodów i zbiornika magazynowego spirytusu.
3.
Produkcja spirytusu w gorzelni rolniczej powinna odbywać się zgodnie ze zgłoszeniem o zamierzonej produkcji spirytusu, sporządzonym przez podmiot według wzoru stanowiącego załącznik nr 12 do rozporządzenia. Kopię tego zgłoszenia gorzelnia rolnicza przesyła do urzędu kontroli skarbowej co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem zamierzonej produkcji spirytusu.
4.
Zmiany w produkcji spirytusu w gorzelni rolniczej, wynikające ze zmian ilości zacierów w czasie procesu fermentacji, jak również surowca powodującego zmianę ceny zbytu spirytusu, wymagają ponownego zgłoszenia o zamierzonej produkcji spirytusu. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5.
Przebieg produkcji spirytusu w gorzelni rolniczej należy odnotowywać w księdze produkcji i rozchodu spirytusu, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 13 do rozporządzenia. W księdze tej powinny być również odnotowane zmiany w produkcji spirytusu nie wymagające ponownego zgłoszenia zamierzonej produkcji spirytusu oraz wyniki codziennej obserwacji stanu naczynia przelewowego w szafce stągwi i posadzki pomieszczeń magazynowych spirytusu.
§  14.
1.
Za stan techniczny urządzeń oraz naczyń służących do produkcji, magazynowania i przewozu spirytusu, a także za prawidłowość przebiegu procesu produkcji spirytusu jest odpowiedzialny podmiot prowadzący działalność.
2.
Urządzenia, w tym i aparatura gorzelni rolniczej, na które nałożono zabezpieczenia urzędowe, nie mogą być używane do innych celów niż produkcja spirytusu.
§  15.
Wszystkie czynności polegające na otwarciu i badaniu urządzenia pomiarowego w gorzelni rolniczej pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego stwierdzają zapisem w księdze produkcji i rozchodu spirytusu, zamieszczając informację o dacie i przyczynie otwarcia, stanie początkowym i końcowym licznika oraz stanie zabezpieczeń urzędowych zdjętych i nałożonych, również odnotowanym w spisie zabezpieczeń urzędowych, o którym mowa w § 33 ust. 3.
§  16.
1.
W razie zacięcia się licznika urządzenia pomiarowego albo nieszczelności aparatury, przewodów i urządzeń, jak również przelania się spirytusu do naczynia przelewowego w szafce stągwi, przelania się spirytusu ze zbiornika pomocniczego (odbieralnika) albo ze zbiornika magazynowego w gorzelni rolniczej, podmiot jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie urząd kontroli skarbowej lub wyznaczonego przez ten urząd pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, odnotowując ten fakt w księdze produkcji i rozchodu spirytusu, zamieszczając datę, godzinę i stan licznika urządzenia pomiarowego.
2.
Pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego przeprowadzają szczegółowe badania przyczyn usterek, o których mowa w ust. 1, a po ich usunięciu nakładają ponownie zabezpieczenia urzędowe, sporządzają z tych czynności protokół i dokonują w księdze produkcji i rozchodu spirytusu adnotacji o przyczynach powstania usterek.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także w razie wycieku spirytusu spowodowanego awarią urządzeń lub klęską żywiołową, przy czym podmiot jest obowiązany natychmiast przerwać odpęd spirytusu i podjąć czynności przeciwdziałające zwiększaniu się strat oraz bezzwłocznie powiadomić o tym zdarzeniu właściwą jednostkę organizacyjną Policji.
§  17.
1.
Każda ilość spirytusu wydawana z magazynu gorzelni rolniczej powinna być zapisana w księdze produkcji i rozchodu spirytusu. Przepisy § 9 ust. 1 oraz § 45 i 46 stosuje się odpowiednio.
2.
Stan spirytusu stwierdzony w magazynie przed i po jego wydaniu pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego wpisują do księgi rewizyjnej magazynu spirytusu, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 14 do rozporządzenia.
3.
Z czynności związanych z nalewem spirytusu do naczyń służących do transportu sporządza się protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 15 do rozporządzenia.
4.
W przypadku skażania spirytusu w gorzelni rolniczej przepisy § 7 stosuje się odpowiednio.
§  18.
Pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego przeprowadzają w gorzelni rolniczej kontrole obrachunkowe obejmujące kolejne okresy produkcji w terminie trzymiesięcznym, licząc od dnia zakończenia produkcji, a ponadto kontrole obrachunkowe roczne, o których mowa w § 39 ust. 1 i 2.