Rozdział 3 - Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego w stosunku do spirytusu - Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.86.545

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1997 r.

Rozdział  3

Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego w stosunku do spirytusu

§  4.
Urządzenia służące do wytwarzania, wydzielania z innego wytworu, oczyszczania i odwadniania spirytusu powinny zapewnić dokonanie pomiaru ilości uzyskanego spirytusu oraz być przystosowane do nałożenia zabezpieczeń urzędowych.
§  5.
1.
W gorzelniach przemysłowych, rektyfikacjach, zakładach odwadniania spirytusu i wytwórniach wódek sprawowany jest stały nadzór.
2.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może wprowadzić stały nadzór w podmiotach nie wymienionych w ust. 1, jeżeli przerabiają, zużywają lub magazynują ilości przekraczające 20.000 dm3 100% spirytusu rocznie.
§  6.
1.
Wytwarzanie, wydzielanie z innego wytworu, oczyszczanie i odwadnianie spirytusu może odbywać się tylko w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 3.
2.
Podmiot jest obowiązany przesłać urzędowi kontroli skarbowej co najmniej na 7 dni przed zamierzonym wytwarzaniem, wydzielaniem, oczyszczaniem lub odwadnianiem spirytusu pisemne zgłoszenie, podając:
1)
ilość i rodzaj surowców lub innych produktów, z których spirytus ma być wytworzony lub odzyskany,
2)
miejsce i czas trwania czynności z tym związanych,
3)
przewidywaną ilość spirytusu oraz sposób ustalenia tej ilości.

Podmiot, w którym jest sprawowany stały nadzór, zawiadamia komórkę tego nadzoru na 3 dni przed rozpoczęciem wyżej wymienionych czynności.

3.
Przy czynnościach, o których mowa w ust. 1, obecność pracownika szczególnego nadzoru podatkowego nie jest wymagana, jeżeli zabezpieczenia urzędowe nałożone na pomieszczenia, urządzenia, aparaturę, zbiorniki i pojemniki wykluczają dostęp do spirytusu lub jego par przed ustaleniem ilości uzyskanego spirytusu.
4.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do jednostek naukowo-badawczych, kontrolnych i doświadczalnych oraz samodzielnych laboratoriów naukowo-badawczych i doświadczalnych, w których w ciągu roku łączna ilość uzyskanego spirytusu nie przekracza 300 dm3 100%.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do gorzelni rolniczych kontrolowanych w systemie zamkniętego magazynu spirytusu, określonym w § 11.
§  7.
1.
Skażanie spirytusu, na podstawie odrębnych przepisów, odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Z czynności skażenia sporządza się protokół, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje urząd kontroli skarbowej, a jeżeli spirytus skażony ma być wysłany do innego podmiotu - co najmniej w trzech egzemplarzach.
2.
Podmiot, w którym nie jest sprawowany stały nadzór, jest obowiązany przesłać urzędowi kontroli skarbowej, z zastrzeżeniem przepisu ust. 3, co najmniej na 7 dni przed zamierzonym skażaniem spirytusu pisemne zgłoszenie zawierające następujące dane:
1)
datę zamierzonego skażania, nazwę pomieszczenia oraz rodzaj (opis) naczyń, które będą użyte do przeprowadzenia skażania,
2)
ilość dm3 100% spirytusu przeznaczonego do skażania oraz nazwy przewidzianych środków skażających,
3)
stwierdzenie, że środki skażające, które mają być użyte, zostały w sposób przepisowy zbadane.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2, nie jest wymagane, jeżeli podmiot zawiadomi pisemnie pracownika szczególnego nadzoru podatkowego obecnego przy skażaniu o następnym terminie zamierzonego skażania i jego warunkach.
4.
Jeżeli skażanie spirytusu będzie odbywać się w przewidzianych terminach i w niezmienionych warunkach, zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, podmiot dokonuje jednorazowo.
5.
Na naczyniach, w których jest przechowywany spirytus oraz środki skażające, powinny być umieszczone napisy, wskazujące rodzaj spirytusu oraz nazwy środków skażających, a jeżeli naczyniami tymi są beczki - także ich numery oraz tary.
§  8.
1.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może nakazać, aby przechowywanie spirytusu odbywało się tylko w urzędowo zabezpieczonym magazynie (naczyniach) i wydanie spirytusu do przerobu lub zużycia następowało w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podmiot zawiadamia urząd kontroli skarbowej co najmniej na 3 dni przed każdym zamierzonym pobraniem spirytusu z magazynu, podając rodzaj i ilości spirytusu, jakie zamierza zużyć lub przerobić.
3.
Przepisy § 7 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Do każdej przesyłki spirytusu lub wyrobów spirytusowych luzem należy dołączyć dokument przewozu "WzS" - wydanie spirytusu (półfabrykatu) na zewnątrz - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia. W przypadku przesyłki spirytusu skażonego do dokumentu przewozu "WzS" załącza się kopię protokołu skażenia spirytusu, o którym mowa w § 7 ust. 1.
2.
Z czynności przyjęcia przesyłki spirytusu lub wyrobów spirytusowych luzem sporządza się dokument sprawdzenia i przyjęcia "PzS" - przyjęcie spirytusu (półfabrykatu) z zewnątrz - według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Przy przesyłce spirytusu lub wyrobów spirytusowych luzem przepisy § 45-49 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Podmioty dokonujące przerobu lub zużycia spirytusu prowadzą księgi kontroli:
1)
obrotu spirytusem i jego skażenia - według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia,
2)
przerobu spirytusu na ocet - według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2.
W razie otrzymywania spirytusu powstałego w wyniku oczyszczania, podmioty prowadzą księgę kontroli spirytusu powrotnego według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia.
3.
Podmioty prowadzące działalność w zakresie wytwarzania, wydzielania z innego wytworu, rektyfikacji, odwadniania i rozlewu spirytusu oraz wytwarzania i rozlewu wyrobów spirytusowych prowadzą odpowiednio księgi kontroli:
1)
obrotu spirytusami w magazynie spirytusu - według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia,
2)
rektyfikacji i odwadniania spirytusu - według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia,
3)
produkcji i rozlewu wódek - według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do wytwarzania spirytusu w gorzelniach rolniczych.