Rozdział 13 - Zasady i warunki przyjmowania, magazynowania, wydawania i przewożenia wyrobów akcyzowych objętych szczególnym nadzorem podatkowym - Zakres i zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.86.545

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1997 r.

Rozdział  13

Zasady i warunki przyjmowania, magazynowania, wydawania i przewożenia wyrobów akcyzowych objętych szczególnym nadzorem podatkowym

§  44.
1.
W zakresie działalności objętej szczególnym nadzorem podatkowym podmiot jest obowiązany posiadać oddzielne pomieszczenia i naczynia do przechowywania lub magazynowania wyrobów, o których mowa w § 3 ust. 1, także przeznaczonych do przerobu lub zużycia, z zastrzeżeniem przepisu ust. 5.
2.
Wyroby zapakowane lub rozlane do opakowań jednostkowych powinny być przekazane do magazynu wyrobów gotowych w dniu zakończenia zmiany produkcyjnej i bezzwłocznie zaewidencjonowane we właściwych dokumentach lub ewidencji magazynowej.
3.
Wyroby w opakowaniach jednostkowych powinny być właściwie oznakowane zgodnie z wymogami ustalonymi na podstawie odrębnych przepisów.
4.
W magazynie wyrobów gotowych opakowania jednostkowe z wyrobami powinny być ustawione oddzielnie według ich rodzaju oraz w miarę możliwości według stawek podatkowych, gramatury, pojemności i w takim porządku, aby ich sprawdzenie nie nastręczało trudności.
5.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może w uzasadnionych wypadkach wyrazić zgodę na składowanie w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1, innych wyrobów niż objętych szczególnym nadzorem podatkowym, a także wyrazić zgodę na odstąpienie od wymogu ustalonego w ust. 4.
§  45.
1.
Podmiot zgłasza urzędowi kontroli skarbowej zamiar odprawienia przesyłki wyrobu luzem co najmniej na 3 dni przed terminem tej czynności, a w razie sprawowania stałego nadzoru w podmiocie - komórce tego nadzoru na dzień przed zamierzoną odprawą.
2.
Odprawa przesyłki, o której mowa w ust. 1, odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, z zastrzeżeniem przepisu § 49. Napełnione naczynia służące do transportu powinny być urzędowo zabezpieczone, a rodzaj i liczbę zabezpieczeń oraz ich cechy należy odnotować w dokumencie przewozu, sporządzonym co najmniej z dwiema kopiami, z których jedna pozostaje w podmiocie.
3.
Dokumenty przewozu oraz ich kopie powinny być ponumerowane i opieczętowane przez urząd kontroli skarbowej.
4.
Przy przewozie przesyłki publicznymi środkami transportu dokument przewozu dołącza się do listu przewozowego, a w razie przewozu przesyłki innymi środkami transportu dokument przewozu wręcza się osobie odpowiedzialnej za przesyłkę.
5.
Kopię dokumentu przewozu podmiot przesyła nie później niż w ciągu 3 dni do urzędu kontroli skarbowej właściwego miejscowo dla odbiorcy przesyłki, a w razie sprawowania stałego nadzoru w podmiocie będącym odbiorcą przesyłki - do komórki tego nadzoru. Kopia dokumentu przewozu może być również doręczona przez posłańca za pokwitowaniem.
6.
Kopię dokumentu przewozu, po sprawdzeniu zgodności z dokumentem przewozu, urząd kontroli skarbowej lub stały nadzór zwraca podmiotowi, który wysyłał przesyłkę, w ciągu 30 dni od daty otrzymania kopii dokumentu przewozu, jeśli szczególne przepisy nie stanowią inaczej.
§  46.
Jeżeli podczas transportu przesyłka wyrobu luzem została uszkodzona i zachodzi konieczność jej przelania do innych naczyń, przewoźnik jest obowiązany zawiadomić o tym urząd kontroli skarbowej, właściwy dla miejsca uszkodzenia przesyłki lub miejsca stwierdzenia uszkodzenia, oraz odnotować w dokumencie przewozu datę i godzinę uszkodzenia przesyłki, jak również nazwę urzędu kontroli skarbowej, do którego przesłano zawiadomienie.
§  47.
1.
Przyjęcie przesyłki wyrobu luzem, o której mowa w § 45 ust. 1, odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, z zastrzeżeniem przepisu § 49. Podmiot odbierający przesyłkę jest obowiązany najpóźniej w dniu następnym po otrzymaniu przesyłki zawiadomić o tym urząd kontroli skarbowej, a w razie sprawowania stałego nadzoru w podmiocie - komórkę tego nadzoru.
2.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może zwolnić podmiot od obowiązku określonego w ust. 1.
3.
Z czynności przyjęcia przesyłki sporządza się dokument sprawdzenia i przyjęcia przesyłki, którego kopię podmiot przesyła nie później niż w ciągu 3 dni do urzędu kontroli skarbowej właściwego dla nadawcy przesyłki lub do komórki stałego nadzoru, jeżeli jest on sprawowany u nadawcy przesyłki.
4.
Podmiot odbierający przesyłkę jest zobowiązany dokładnie opróżnić naczynia służące do transportu i nałożyć na nie własne zabezpieczenia.
5.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podmiotów wymienionych w § 37 ust. 1, z wyjątkiem przyjęcia przesyłek spirytusu nie skażonego, a także do podmiotów w przypadku ich zwolnienia z tego obowiązku przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej.
§  48.
1.
Jeżeli w przyjęciu przesyłki wyrobów luzem następuje zwłoka przekraczająca 2 dni od daty otrzymania przesyłki, przedstawiciel podmiotu odbierającego przesyłkę dokonuje w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego tymczasowego przyjęcia przesyłki przez ustalenie wagi brutto lub objętości przesyłki i parametrów jakościowych wyrobów luzem we wszystkich naczyniach wchodzących w skład przesyłki. Do tymczasowego przyjęcia przesyłki przepis § 47 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Po dokonaniu tymczasowego przyjęcia przesyłki naczynia z wyrobami luzem powinny być ponownie urzędowo zabezpieczone przez pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Ostateczne przyjęcie przesyłki odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.
§  49.
Jeżeli podmiot zgłosił urzędowi kontroli skarbowej odprawę lub przyjęcie przesyłki, o których mowa w § 45 ust. 1 i § 47 ust. 1, a pracownik szczególnego nadzoru podatkowego nie przybył w ciągu 1 dnia od wskazanej daty wysłania lub przyjęcia przesyłki, czynności tych dokonuje podmiot we własnym zakresie, sporządzając odpowiedni protokół, który przesyła nie później niż w ciągu 3 dni do urzędu kontroli skarbowej.
§  50.
Przepisy § 45-49 stosuje się odpowiednio do przesyłek wyrobów w opakowaniach jednostkowych w przypadku ich przewozu - przed powstaniem obowiązku w podatku akcyzowym.