Rozdział 2 - Współdziałanie przy wykonywaniu zastępstwa - Zakres i tryb współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.798 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2023 r.

Rozdział  2

Współdziałanie przy wykonywaniu zastępstwa

§  10. 
W toku postępowań sądowych, w których Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo, podmiot współdziałający przekazuje Prokuratorii Generalnej, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy, stanowisko w sprawie. Stanowisko obejmuje odniesienie się do zagadnień objętych sprawą oraz uzasadnienie.
§  11. 
1. 
Zawiadomienie kierowane przez podmiot współdziałający do Prokuratorii Generalnej o uzasadnionej potrzebie wszczęcia postępowania sądowego zawiera co najmniej:
1)
opis stanu faktycznego i prawnego sprawy;
2)
informacje niezbędne do wszczęcia postępowania sądowego, w szczególności o mających zastosowanie w sprawie terminach prawa materialnego;
3)
stanowisko uzasadniające wszczęcie postępowania sądowego.
2. 
Do zawiadomienia dołącza się akta podręczne.
§  12. 
1. 
Wniosek o przejęcie zastępstwa przez Prokuratorię Generalną na podstawie art. 7 ust. 5, art. 9 i art. 10 ustawy zawiera co najmniej:
1)
opis stanu faktycznego i prawnego sprawy;
2)
wskazanie okoliczności przemawiających za przejęciem zastępstwa przez Prokuratorię Generalną;
3)
stanowisko podmiotu współdziałającego.
2. 
Prezes Prokuratorii Generalnej zawiadamia, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, podmiot współdziałający o przejęciu albo o odmowie przejęcia zastępstwa przez Prokuratorię Generalną.
3. 
Po otrzymaniu zawiadomienia o przejęciu zastępstwa przez Prokuratorię Generalną podmiot współdziałający niezwłocznie doręcza Prokuratorii Generalnej akta podręczne.
4. 
W przypadku przejęcia przez Prokuratorię Generalną zastępstwa Skarbu Państwa na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z urzędu, podmiot współdziałający doręcza Prokuratorii Generalnej, w terminie przez nią wskazanym, opis stanu faktycznego i prawnego sprawy oraz akta podręczne.
§  13. 
W przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 6 ustawy, do wniosku o przejęcie przez Prokuratorię Generalną zastępstwa osoba zastępowana będąca osobą prawną z udziałem Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej dołącza zgodę na wykonywanie na jej rzecz zastępstwa przez Prokuratorię Generalną.
§  14. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy, Prokuratoria Generalna przekazuje podmiotowi, którego dotyczy polecenie Prezesa Rady Ministrów, odpis polecenia ze wskazaniem terminu na wyrażenie zgody na wykonywanie zastępstwa tego podmiotu przez Prokuratorię Generalną.
2. 
W przypadku niewyrażenia zgody Prezes Prokuratorii Generalnej informuje Prezesa Rady Ministrów o braku możliwości wykonywania zastępstwa podmiotu wskazanego w poleceniu.
§  15. 
1. 
Prokuratoria Generalna zawiadamia niezwłocznie osobę zastępowaną o konieczności poniesienia kosztów sądowych związanych ze sprawą.
2. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera informację o wysokości kosztów sądowych, sposobie oraz terminie ich uiszczenia, nie krótszym niż dwa dni robocze, a także o terminie i sposobie przekazania Prokuratorii Generalnej potwierdzenia zapłaty.
§  16. 
W przypadku potrzeby podjęcia czynności przed Sądem Najwyższym stanowisko podmiotu współdziałającego odnosi się w szczególności do treści orzeczenia sądu drugiej instancji, skargi kasacyjnej wniesionej przez inną stronę lub uczestnika postępowania albo zagadnienia prawnego przedstawionego Sądowi Najwyższemu. Do stanowiska dołącza się kopie wydanych w sprawie orzeczeń wraz z uzasadnieniami oraz akta podręczne.
§  17. 
W sprawach rozpoznawanych przez sądy polubowne podmiot współdziałający przekazuje Prokuratorii Generalnej urzędowo poświadczony odpis zapisu na sąd polubowny.
§  18. 
1. 
Podmiot współdziałający, na wniosek Prokuratorii Generalnej, w sprawach, w których Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo, wykonuje dotyczące tego podmiotu zarządzenia sądu, trybunału lub innego organu orzekającego, w terminie określonym w tych zarządzeniach. O wykonaniu zarządzenia podmiot współdziałający niezwłocznie informuje Prokuratorię Generalną.
2. 
Podmiot współdziałający niezwłocznie informuje Prokuratorię Generalną o wykonaniu obowiązków nałożonych bezpośrednio na ten podmiot przez sąd, trybunał lub inny organ orzekający.
§  19. 
1. 
Prokuratoria Generalna przekazuje niezwłocznie podmiotowi współdziałającemu:
1)
informacje o orzeczeniu co do istoty sprawy lub o zabezpieczeniu powództwa;
2)
prawomocne orzeczenie kończące sprawę w danej instancji lub orzeczenie natychmiast wykonalne, po uzyskaniu ich odpisu.
2. 
O orzeczeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, z którego wynika obowiązek spełnienia świadczenia, Prokuratoria Generalna informuje podmiot współdziałający przed uzyskaniem odpisu orzeczenia, przekazując jednocześnie posiadane informacje dotyczące możliwego sposobu wykonania tego orzeczenia.
§  20. 
W sprawach, w których Prokuratoria Generalna wykonywała zastępstwo osoby zastępowanej, Prokuratoria Generalna przekazuje osobie zastępowanej stanowisko w zakresie podjęcia w imieniu tej osoby czynności w postępowaniu egzekucyjnym w celu ściągnięcia zasądzonych lub przyznanych tej osobie kosztów zastępstwa.
§  21. 
1. 
Prokuratoria Generalna, przekazując z urzędu wykonywanie zastępstwa podmiotowi współdziałającemu zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:
1)
określa sprawę, w której przekazuje wykonywanie zastępstwa;
2)
uzasadnia przekazanie wykonywania zastępstwa.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Prokuratoria Generalna przekazuje podmiotowi współdziałającemu informacje, o których mowa w § 4, a także kopie akt podręcznych sprawy, w której przekazuje wykonywanie zastępstwa.
3. 
Jeżeli Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo więcej niż jednego podmiotu współdziałającego, zawiadamia wszystkie te podmioty o przekazaniu im wykonywania zastępstwa.
§  22. 
1. 
Wniosek podmiotu współdziałającego o przekazanie mu przez Prokuratorię Generalną wykonywania zastępstwa, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i art. 14 ustawy, zawiera co najmniej:
1)
określenie sprawy, której dotyczy wniosek;
2)
uzasadnienie przekazania przez Prokuratorię Generalną wykonywania zastępstwa.
2. 
Prokuratoria Generalna może się zwrócić do podmiotu współdziałającego o uzupełnienie wniosku.
3. 
Stanowisko w przedmiocie odmowy przekazania wykonywania zastępstwa wraz z pisemnym uzasadnieniem Prokuratoria Generalna przekazuje podmiotowi współdziałającemu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, a w przypadku, o którym mowa w ust. 2, od dnia uzupełnienia wniosku.
4. 
W przypadku uwzględnienia wniosku o przekazanie wykonywania zastępstwa, Prokuratoria Generalna wraz z zawiadomieniem o przekazaniu wykonywania zastępstwa przekazuje podmiotowi współdziałającemu informacje, o których mowa w § 4, a także akta podręczne.
5. 
Jeżeli Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo więcej niż jednego podmiotu współdziałającego, zawiadamia wszystkie te podmioty o przekazaniu im wykonywania zastępstwa.
§  23. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, wezwanie kierowane przez podmiot współdziałający do Prokuratorii Generalnej do wzięcia udziału w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym w stosunkach międzynarodowych zawiera co najmniej:
1)
określenie, w jakim zakresie i terminie Prokuratoria Generalna ma wziąć udział w postępowaniu;
2)
stanowisko podmiotu współdziałającego wraz z uzasadnieniem.
2. 
Do wezwania dołącza się dokumenty mające znaczenie dla postępowania oraz kopie akt podręcznych.
§  24. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy, zawiera wskazanie okoliczności przemawiających za tym, że ochrona ważnych praw lub interesów Rzeczypospolitej Polskiej wymaga przejęcia zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej przez Prokuratorię Generalną.
2. 
Do wniosku dołącza się stanowisko podmiotu współdziałającego wraz z uzasadnieniem, a także dokumenty mające znaczenie dla przejęcia zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz kopie akt podręcznych.
3. 
Prezes Prokuratorii Generalnej zawiadamia podmiot współdziałający o przejęciu albo odmowie przejęcia zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej przez Prokuratorię Generalną w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że z okoliczności sprawy lub z treści wniosku wynika konieczność zawiadomienia w krótszym terminie.
§  25. 
W przypadku gdy Prezes Rady Ministrów poleci wykonywanie zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej przez Prokuratorię Generalną stosownie do art. 11 ust. 2 zdanie trzecie ustawy, podmiot współdziałający z własnej inicjatywy lub na wniosek Prokuratorii Generalnej przekazuje jej swoje stanowisko w sprawie wraz z uzasadnieniem, dołączając dokumenty mające znaczenie dla postępowania oraz kopie akt podręcznych.
§  26. 
1. 
W celu umożliwienia współpracy, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej zawiadamia Prokuratorię Generalną o nowych sprawach przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
2. 
Prokuratoria Generalna przekazuje ministrowi właściwemu do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej informacje o okolicznościach, które uzasadniają wszczęcie lub przystąpienie przez Rzeczpospolitą Polską do postępowania przed organem sądowym Unii Europejskiej albo Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej:
1)
niezwłocznie przekazuje Prokuratorii Generalnej pisma procesowe składane w sprawie przez innych uczestników postępowania;
2)
konsultuje z Prokuratorią Generalną treść pism procesowych oraz podejmowanych czynności procesowych.
4. 
Minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej może zwrócić się do Prokuratorii Generalnej o przedstawienie stanowiska w sprawach przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
4a. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 4, minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej może wystąpić do Prokuratorii Generalnej o zapewnienie udziału przedstawiciela Prokuratorii Generalnej w rozprawie przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
5. 
Do współpracy, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, nie stosuje się § 4-9.