Rozdział 3 - Udzielanie zezwoleń na wydawanie czasopism. - Zakres i tryb sprawowania nadzoru i kontroli przez organy kontroli prasy, publikacji i widowisk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.6.50

Akt utracił moc
Wersja od: 4 października 1972 r.

Rozdział  3.

Udzielanie zezwoleń na wydawanie czasopism.

§  10.
1.
Wydawanie czasopisma wymaga zezwolenia Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
2.
Osoba lub jednostka organizacyjna ubiegająca się uzyskanie zezwolenia na wydawanie czasopisma składa wniosek do Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wraz z oświadczeniem organu dysponującego papierem o zapewnieniu zaopatrzenia wnioskodawcy w potrzebną ilość papieru.
3.
Wniosek dotyczący wydawania przez ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej czasopism zawierających informacje naukowo-techniczne lub ekonomiczne powinien być zaopiniowany przez Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej.
§  11.
Wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na wydawanie czasopisma powinno być poprzedzone zasięgnięciem opinii właściwych organów administracji państwowej, instytucji lub organizacji społecznych.
§  12.
Zezwolenie na wydawanie czasopisma może obejmować zwolnienie od obowiązku przedkładania do kontroli poszczególnych numerów czasopisma.
§  13.
1.
Decyzja o udzieleniu zezwolenia na wydawanie czasopisma powinna określać w szczególności: tytuł czasopisma, wydawcę, najwyższy nakład, format, częstotliwość ukazywania się, objętość i sposób wykonania.
2.
W decyzji mogą być określone również inne warunki wydawania czasopisma.
3.
Wszelkie zmiany i odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu wymagają uzyskania decyzji Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
§  14.
Zezwolenia na wydawanie czasopisma udziela się na czas nieokreślony, a na czas określony - gdy uzasadnia to charakter czasopisma lub na wniosek osoby albo jednostki organizacyjnej ubiegającej się o zezwolenie.
§  15.
Zezwolenie na wydawanie czasopisma traci ważność:
1)
po upływie czasu, na jaki zostało wydane,
2)
w razie niewydawania półrocznika i rocznika - przez okres roku, licząc od upływu terminu, w którym powinny się ukazać, a jeżeli chodzi o inne czasopisma - w razie niewydawania ich przez okres trzech miesięcy.
§  16.
1.
Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk może cofnąć zezwolenie na wydawanie czasopisma, jeżeli zachodzi jedna z przyczyn wymienionych w § 8.
2.
W razie nieprzestrzegania warunków ustalanych w zezwoleniu Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wezwie do zastosowania się do tych warunków w określonym terminie, a w razie bezskuteczności wezwania - może cofnąć zezwolenie.
§  17.
Wydawca czasopisma obowiązany jest zgłaszać każdorazowo Głównemu Urzędowi Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk imię i nazwisko redaktora naczelnego i sekretarza redakcji oraz zmiany na tych stanowiskach.