Zakres działania oraz tryb pracy Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.1952

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 października 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2018 r.
w sprawie zakresu działania oraz trybu pracy Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa

Na podstawie art. 66 ust. 9 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. poz. 1560) zarządza się, co następuje:
1. 
Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa, zwane dalej "Kolegium", rozpatruje sprawy na posiedzeniach, w terminach określonych w planie pracy Kolegium.
2. 
Przewodniczący Kolegium może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Kolegium albo osoby, o której mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zwanej dalej "ustawą", zwołać posiedzenie Kolegium w innym terminie niż określony w planie pracy Kolegium.
1. 
Zawiadomienie o terminie posiedzenia Kolegium wraz z porządkiem obrad sekretarz Kolegium doręcza uczestnikom posiedzenia nie później niż na pięć dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
2. 
W przypadku zwołania posiedzenia, o którym mowa w § 1 ust. 2, zawiadomienie o terminie posiedzenia Kolegium wraz z porządkiem obrad sekretarz Kolegium doręcza uczestnikom posiedzenia niezwłocznie po podjęciu przez przewodniczącego Kolegium decyzji o zwołaniu posiedzenia.
3. 
Przewodniczący Kolegium w trakcie posiedzenia może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Kolegium albo osoby, o której mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 4 ustawy, wprowadzić do porządku obrad sprawy nieprzewidziane w tym porządku.
1. 
Przewodniczący Kolegium może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Kolegium albo osoby, o której mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 4 ustawy, podjąć decyzję o niejawnym charakterze określonej części lub całości posiedzenia Kolegium.
2. 
Przewodniczący Kolegium przed posiedzeniem Kolegium określa, które z osób wymienionych w art. 66 ust. 5 pkt 2 ustawy uczestniczą w całości lub określonej części posiedzenia.
3. 
Doręczenie uczestnikom posiedzenia informacji w zakresie, o którym mowa w ust. 2, następuje nie później niż na dwa dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia Kolegium. W wyjątkowych sytuacjach informacja może zostać wysłana w dniu poprzedzającym posiedzenie.
1. 
Kolegium wyraża swoje stanowisko w formie rekomendacji lub opinii.
2. 
Ustalenia stanowiska Kolegium dokonuje się w drodze głosowania. Przewodniczący Kolegium zarządza głosowanie wśród członków Kolegium oraz osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy, obecnych na posiedzeniu Kolegium. O treści stanowiska decyduje większość głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Kolegium.
3. 
Członkowie Kolegium oraz osoby, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy, mogą zgłosić do protokołu zdanie odrębne w stosunku do przyjętego stanowiska.
1. 
Z posiedzenia Kolegium sporządza się protokół oraz pełny zapis jego przebiegu.
2. 
Protokół zawiera w szczególności:
1)
porządek obrad;
2)
listę obecności osób uczestniczących w posiedzeniu;
3)
wnioski osób uczestniczących w posiedzeniu;
4)
przyjęte przez Kolegium stanowisko w formie rekomendacji lub opinii;
5)
dokumenty stanowiące przedmiot obrad;
6)
stenogram zawierający pełny zapis przebiegu posiedzenia Kolegium.
3. 
Protokół podpisuje przewodniczący Kolegium i sekretarz Kolegium.
4. 
Protokół z posiedzenia Kolegium jest udostępniany niezwłocznie przez sekretarza Kolegium:
1)
osobom, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 4 ustawy;
2)
osobom, o których mowa w art. 66 ust. 5 pkt 2 ustawy, w części, w jakiej uczestniczyli w posiedzeniu Kolegium.
5. 
W terminie siedmiu dni od dnia podpisania protokołu osoby uczestniczące w posiedzeniu mogą wnieść sprostowanie do zamieszczonych w protokole sformułowań własnych wypowiedzi i wniosków. Sprostowanie podpisane przez osobę, która je wniosła, umieszcza się w aneksie do protokołu.
1. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Kolegium może powołać, w ramach Kolegium, zespół o charakterze doraźnym, którego zadaniem będzie szczegółowe rozpatrzenie danej sprawy.
2. 
Przewodniczący Kolegium określa skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, oraz zakres jego zadań.
1. 
Sekretarz Kolegium odpowiada za część organizacyjną prac Kolegium oraz wykonywanie zadań wynikających z wyrażonych przez Kolegium rekomendacji i opinii oraz decyzji przewodniczącego Kolegium.
2. 
Do obowiązków sekretarza Kolegium należy:
1)
przygotowanie projektów planów pracy Kolegium;
2)
koordynacja przygotowania oraz dostarczenia materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium;
3)
informowanie członków Kolegium oraz innych uczestników posiedzenia Kolegium o terminie posiedzenia oraz o jego porządku obrad;
4)
przygotowywanie analiz materiałów i dokumentów przekazanych do Kolegium celem ich rozpatrzenia;
5)
sporządzanie protokołów z posiedzeń Kolegium i przedstawianie ich do podpisu przewodniczącemu Kolegium;
6)
udostępnianie protokołów z posiedzeń Kolegium;
7)
prowadzenie rejestru rekomendacji i opinii Kolegium oraz harmonogramu ich realizacji;
8)
gromadzenie i przechowywanie dokumentacji Kolegium;
9)
zapewnienie właściwego przygotowania i sprawnej obsługi posiedzeń Kolegium;
10)
sporządzanie projektu rocznego sprawozdania z działalności Kolegium i przedstawianie go przewodniczącemu Kolegium;
11)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Kolegium i przewodniczącego Kolegium.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.