Rozdział 4 - Zakłady instytucji ubezpieczeń społecznych. - Zakłady społeczne służby zdrowia i planowa gospodarka w służbie zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.55.434

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  4.

Zakłady instytucji ubezpieczeń społecznych.

1.
W celu wykonania obowiązków w zakresie udzielania pomocy leczniczej ubezpieczonym i innym osobom uprawnionym instytucje ubezpieczeń społecznych korzystają w jak najszerszym zakresie z ośrodków zdrowia, szpitali i innych urządzeń leczniczych Państwa i samorządu terytorialnego oraz z zakładów, zaliczonych do zakładów społecznych służby zdrowia (art. 1 ust. 2 i 3).
2.
Instytucje ubezpieczeń społecznych z zachowaniem przepisów art. 14 i 15 mogą zakładać nowe zakłady lecznicze, jak również zakładać i prowadzić zakłady i urządzenia lecznicze wspólnie ze związkami samorządu terytorialnego.
3.
Rozporządzenia Ministrów: Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej 4 określą:
1)
zasady organizacji zakładów leczniczych instytucji ubezpieczeń społecznych oraz ich współdziałania z państwową i samorządową służbą zdrowia, z uwzględnieniem przepisów art. 16,
2)
warunki korzystania przez instytucje ubezpieczeń społecznych z innych społecznych zakładów służby zdrowia,
3)
zasady i warunki udzielania przez instytucje ubezpieczeń społecznych pomocy leczniczej osobom nie uprawnionym do korzystania ze świadczeń tych instytucji,
4)
sposób i terminy rozrachunków za świadczenia, wymienione w pkt 2 i 3,
5)
zasady i warunki wspólnego prowadzenia przez instytucje ubezpieczeń społecznych i związki samorządu terytorialnego zakładów i urządzeń leczniczych.
4.
Przepisy w zakresie, określonym w ust. 3 - jeżeli dotyczą zakładów samorządu terytorialnego - są wydawane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.

Instytucje ubezpieczeń społecznych obowiązane są w ramach swoich planów inwestycyjnych do udziału finansowego w zakładaniu nowych i rozbudowie istniejących zakładów społecznych służby zdrowia według zasad, które określi uchwała Rady Ministrów.

1.
Przepisy niniejszej ustawy, dotyczące instytucji ubezpieczeń społecznych i ich zakładów, stosuje się również do władz, organizacji i zakładów, dostarczających świadczeń leczniczych na wypadek choroby i macierzyństwa tym kategoriom osób, które na podstawie art. 6 lit. b) i art. 297 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym zostały zwolnione przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej 5 lub nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia w tym zakresie w instytucjach ubezpieczeń społecznych.
2.
W przypadkach, w których niniejsza ustawa przewiduje wydawanie rozporządzeń i instrukcji, dotyczących instytucji ubezpieczeń społecznych, łącznie lub w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej 6 , rozporządzenia te i instrukcje - jeżeli dotyczą władz, organizacji i zakładów, wymienionych w ust. 1 - będą wydawane łącznie lub w porozumieniu z właściwymi ministrami.
4 Z dniem 26 sierpnia 1950 r. uprawnienia przysługujące na podstawie nin. ustawy Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej przeszły na Ministra Zdrowia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o Zakładzie Lecznictwa Pracowniczego (Dz.U.50.36.334).
5 Z dniem 26 sierpnia 1950 r. uprawnienia przysługujące na podstawie nin. ustawy Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej przeszły na Ministra Zdrowia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o Zakładzie Lecznictwa Pracowniczego (Dz.U.50.36.334).
6 Z dniem 26 sierpnia 1950 r. uprawnienia przysługujące na podstawie nin. ustawy Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej przeszły na Ministra Zdrowia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o Zakładzie Lecznictwa Pracowniczego (Dz.U.50.36.334).