Zakłady pracy ściśle z rolnictwem związane, a nie posiadające przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.16.107

Akt utracił moc
Wersja od: 5 marca 1937 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 lutego 1937 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zakładów pracy ściśle z rolnictwem związanych, a nie posiadających przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego.

Na podstawie art. 6 ust. (3) pkt 1) ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolite! z dnia 24 października 1934 r. o zmianie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 95, poz. 855) postanawiani co następuje:
(1)
Zakładem pracy, ściśle z rolnictwem związanym, a nie posiadającym przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego, jest zakład pracy, który:
1)
położony jest na obszarze gospodarstwa rolnego, leśnego, ogrodowego, hodowlanego lub rybnego,
2)
prowadzony jest na rachunek właściciela, dzierżawcy lub użytkownika gospodarstwa, na którego obszarze jest położony,
3)
przerabia wyłącznie produkty gospodarstw, wymienionych w pkt 1), a przy tym w przeważającej mierze produkty gospodarstwa, na którego obszarze jest położony,
4)
nie jest wpisany do rejestru handlowego.
(2)
W szczególności za zakłady pracy, ściśle z rolnictwem związane, a nie posiadające przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego, uważa się odpowiadające warunkom, wymienionym w ust. (1): nie połączone z rafineriami gorzelnie rolnicze, krochmalnie, płatkarnie, suszarnie, wędzarnie, syropiarnie, przetwórnie warzyw i owoców, mleczarnie, młyny i wiatraki.
(3)
Tartaki oraz cegielnie rolnicze uważa się za zakłady pracy ściśle z rolnictwem związane, a nie posiadające przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego, jeżeli: 1) odpowiadają warunkom wymienionym w ust. (1) oraz jeżeli 2) przeciętna liczba pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy w bezpośrednio poprzednim okresie rocznym nie była wyższą niż 20 osób. Przeciętną liczbę pracowników zatrudnionych w roku stanowi iloraz otrzymany z podzielenia sumy dniówek przepracowanych w okresie rocznym w danym zakładzie pracy przez liczbę dni w tymże okresie, w których dany zakład pracy był czynny. Do sumy przepracowanych dniówek dolicza się również przepracowane godziny nadliczbowe, przy czym 8 godzin nadliczbowych liczy się za dniówkę. Okres roczny, brany za podstawę obliczeń, liczy się od 1 stycznia do 31 grudnia.
(4)
Jeżeli charakter tartaku lub cegielni rolniczej nie może być ustalony na podstawie przepisów ust. (3), ustala się go na podstawie opinii inspektora pracy i Izby Rolniczej.
(5)
Zakłady pracy, wymienione w ust. (2), prowadzone na rachunek spółdzielni rolniczych, uważa się za zakłady pracy ściśle z rolnictwem związane, a nie posiadające przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego, jeżeli:
1)
położone są na obszarze gospodarstwa rolnego, leśnego, ogrodowego, hodowlanego lub rybnego, którego właścicielem, dzierżawcą lub użytkownikiem jest spółdzielnia lub jeden z członków danej spółdzielni,
2)
przerabiają wyłącznie produkty gospodarstw, wymienionych w pkt 1) ustępu niniejszego i stanowiących własność, przedmiot dzierżawy lub użytkowania spółdzielni lub członków danej spółdzielni,
3)
nie zatrudniają z reguły innych osób, poza członkami spółdzielni lub członkami ich rodzin.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1934 r. wydane w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zakładów pracy ściśle z rolnictwem związanych, a nie posiadających przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 95).