§ 4. - Zakłady kształcenia nauczycieli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.26.115

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1993 r.
§  4.
1.
Kolegium tworzy się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jego rodzaj, nazwę, organ prowadzący, siedzibę, profil kształcenia, a także uczelnię lub uczelnie, które sprawować będą nad nim opiekę naukową i dydaktyczną.
2.
Utworzenie kolegium, a także wprowadzenie w kolegium nowej specjalności lub systemu kształcenia innego niż dzienny wymaga:
1)
zgody Ministra Edukacji Narodowej - w przypadku kolegium prowadzonego przez kuratora oświaty,
2)
zezwolenia Ministra Edukacji Narodowej - w przypadku kolegium prowadzonego przez osobę prawną lub fizyczną.
3.
Wniosek o udzielenie zgody lub zezwolenia, o których mowa w ust. 2, łącznie z projektami aktu założycielskiego i statutu oraz szczegółowymi danymi dotyczącymi warunków lokalowych zapewniających właściwe funkcjonowanie kolegium, zaplecza dydaktycznego, kwalifikacji nauczycieli i dyrektora przewidzianych do zatrudnienia w kolegium, a także łącznie z porozumieniem, o którym mowa w ust. 4, powinien być złożony nie później niż do dnia 1 marca roku otwarcia kolegium, z tym że w 1992 r. wnioski mogą być składane do dnia 15 maja.
4.
Warunkiem uzyskania zgody lub zezwolenia na utworzenie kolegium jest zapewnienie opieki naukowej i dydaktycznej uczelni kształcącej nauczycieli na kierunkach (lub specjalnościach) studiów, odpowiadających specjalnościom prowadzonym w kolegium, na podstawie pisemnego porozumienia między organem prowadzącym a uczelnią.
5.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 4, powinno w szczególności określać zasady:
1)
sprawowania opieki naukowej i dydaktycznej, w tym współdziałania odpowiedniej podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni w ustalaniu trybu i przeprowadzaniu egzaminów wstępnych i dyplomowych oraz udziału tej jednostki w procesie kształcenia w kolegium,
2)
współpracy z odpowiednią podstawową jednostką organizacyjną uczelni w doborze nauczycieli kolegium, a także prowadzenia niektórych zajęć dydaktycznych przez nauczycieli akademickich,
3)
uzyskiwania przez słuchaczy kolegium dyplomu wyższych studiów zawodowych,
4)
kontynuowania przez absolwentów kolegium studiów w uczelni,
5)
odbywania przez nauczycieli kolegium straży naukowych w uczelni,
6)
finansowania opieki naukowej i dydaktycznej.
6.
Minister Edukacji Narodowej odmówi udzielenia zgody lub zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, jeżeli stwierdzi, że organ prowadzący nie spełnia warunków określonych w ust. 4 i w § 5.
7.
Minister Edukacji Narodowej może odmówić udzielenia zgody lub zezwolenia również w przypadku braku zapotrzebowania na nauczycieli specjalności, w której zamierza kształcić kolegium.
8.
Po udzieleniu zgody lub zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, kolegium wpisuje się do wykazu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wykaz obejmuje dane zawarte w akcie założycielskim.