Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.25.122

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 16 czerwca 1986 r.
w sprawie zakładania i używania przewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
1.
W obrębie jednego zakładu pracy, gospodarstwa rolnego, leśnego, budynku, statku lub pojazdu może być zakładana i używana wewnętrzna przewodowa sieć telekomunikacyjna, przeznaczona do wykonywania zadań funkcjonalnych i technologicznych, zwana dalej "siecią wewnątrzzakładową".
2. 1
W uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu z dyrekcją wojewódzką państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwaną dalej "PPTT", właściwą ze względu na miejsce zakładania i używania przewodowych sieci telekomunikacyjnych, mogą być tworzone wewnątrzzakładowe sieci telekomunikacyjne wspólnie dla kilku zakładów pracy, znajdujących się we wspólnym budynku lub zespole budynków.
3.
Za jeden zakład pracy uważa się:
1)
pomieszczenia znajdujące się na terenie jednej nieruchomości, w jednym lub kilku budynkach, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, zajmowane przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,
2)
zespół obiektów budowlanych pozostający w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujący się na terenie jednej lub kilku przylegających do siebie nieruchomości albo - w przypadku obiektów górniczych - na terenie jednego obszaru nadania górniczego,
3)
sąsiadujące ze sobą obiekty technologiczne służące do wytwarzania, przesyłania oraz dysponowania energią elektryczną lub ilością paliw gazowych,
4)
w przypadku obiektów przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" - wszystkie obiekty budowlane wraz z przyległymi terenami kolejowymi na terenie kraju, zarządzane przez to przedsiębiorstwo, z wyłączeniem obiektów mieszkalnych i socjalnych znajdujących się poza terenami kolejowymi.
4.
Za jedno gospodarstwo rolne uważa się zabudowania wraz z przyległym obszarem użytków rolnych lub hodowlanych, będące w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujące się na terenie jednej lub sąsiadujących ze sobą gmin w obrębie jednej sieci miejscowej.
5.
Za jedno gospodarstwo leśne uważa się:
1)
zabudowania oraz obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa leśnego, wraz z przyległym obszarem leśnym, pozostające w zarządzie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujące się na terenie jednego nadleśnictwa,
2)
wydzielony park narodowy.
6.
Za jeden budynek uważa się pozostające w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej:
1)
budowlę zamkniętą mającą ściany i dach,
2)
zespół budowli połączonych ze sobą.
Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom sieci wewnątrzzakładowych wymaga zezwolenia wydanego przez:
1)
dyrektora dyrekcji wojewódzkiej PPTT - dla sieci telekomunikacyjnych oraz sieci zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych na obszarze województwa, z wyłączeniem sieci wydzielonych,
2)
Dyrektora Generalnego PPTT - dla sieci telekomunikacyjnych przekraczających obszar województwa, z wyłączeniem sieci wydzielonych oraz sieci zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych,
3)
Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności - dla sieci wydzielonych.
 
1.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien w szczególności zawierać:
1)
określenie rodzaju i rozmiarów sieci,
2)
lokalizację sieci,
3)
przewidziany termin założenia sieci,
4)
wskazanie, czy zezwolenie ma być wydane na czas określony, czy na czas nie określony.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na założenie i używanie sieci do zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych oraz sieci, o których mowa w § 2 pkt 3, poza wymienionymi w ust. 1 danymi, powinien dodatkowo określać:
1)
zakres świadczonych usług,
2)
rozwiązania techniczne i warunki ekonomiczne zakładania i używania sieci.
1.
Zezwolenia udziela się na czas określony lub nie określony.
2.
Zezwolenie określa szczegółowe warunki zakładania i używania sieci, a w szczególności:
1)
rozmiarów sieci,
2)
sposobu technicznego jej rozwiązania,
3)
sposobu powiązania sieci z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego.
(skreślony).
(skreślony).
Organ właściwy do wydania zezwolenia, o którym mowa w § 2 wydaje decyzje o wyłączeniu przewodowych sieci telekomunikacyjnych z sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego w razie:
1)
założenia, używania sieci bez zezwolenia,
2)
upływu okresu ważności zezwolenia,
3)
nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu.
Od decyzji dyrektora dyrekcji wojewódzkiej PPTT określonych w § 2 pkt 1 i § 7 przysługuje odwołanie do Dyrektora Generalnego PPTT, a od decyzji Dyrektora Generalnego PPTT określonych w § 2 pkt 2 i § 7 przysługuje odwołanie do Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności - w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Wysokość opłat pobieranych przy wydawaniu zezwoleń określają odrębne przepisy.
Decyzje (zgody) Ministra Łączności na zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom sieci wewnątrzzakładowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, uważa się za zezwolenia w rozumieniu rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
2 § 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
3 § 3 zmieniony przez § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
4 § 5 skreślony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
5 § 6 skreślony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
6 § 7 zmieniony przez § 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
7 § 8 zmieniony przez § 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.