Zabezpieczenie pożyczek na finansowanie budownictwa mieszkaniowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.39.175

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1960 r.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1957 r.
o zabezpieczeniu pożyczek na finansowanie budownictwa mieszkaniowego.

Pożyczki udzielone po dniu 2 maja 1950 r. w ramach pomocy Państwa na finansowanie kosztów indywidualnego i spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego oraz komitetów odbudowy i kapitalnych remontów domów mieszkalnych podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu na nieruchomości stanowiącej własność pożyczkobiorcy z pierwszeństwem przed wszystkimi innymi wierzytelnościami.

1.
Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej jest dokument wystawiony przez pożyczkodawcę (bank), stwierdzający fakt udzielenia pożyczki, jej wysokość i warunki spłaty.
2.
Jeżeli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej albo księga zaginęła lub uległa zniszczeniu, zabezpieczenie może być dokonane przez złożenie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, do zbioru dokumentów.
3.
Wniosek o wpis do księgi wieczystej oraz wniosek o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów może złożyć zarówno pożyczkodawca (bank), jak i pożyczkobiorca.

Podstawą do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej jest zaświadczenie pożyczkodawcy (banku), zezwalające na wykreślenie hipoteki.

Wnioski o wpis hipotek na zabezpieczenie pożyczek określonych w art. 1, wnioski o wykreślenie tych hipotek oraz wnioski o zabezpieczenie pożyczek przez złożenie dokumentu, o którym mowa w art. 2 ust. 1, do zbioru dokumentów:

1)
wolne są od opłaty sądowej - jeżeli pożyczka została udzielona spółdzielni mieszkaniowej typu lokatorskiego;
2)
podlegają opłacie sądowej:
a)
w wysokości 25% - jeżeli pożyczka została udzielona spółdzielni budowlano-mieszkaniowej lub spółdzielczemu zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych albo osobie fizycznej na sfinansowanie kosztów budowy, odbudowy lub kapitalnego remontu domu na obszarze Ziem Zachodnich,
b)
w wysokości 50% - jeżeli pożyczka została udzielona spółdzielni budowlano-mieszkaniowej lub spółdzielczemu zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych na sfinansowanie kosztów budowy, odbudowy lub kapitalnego remontu domu na pozostałym obszarze kraju, a w wysokości 75% - jeżeli pożyczka została udzielona na finansowanie tych kosztów osobie fizycznej.

Minister Finansów określi w drodze rozporządzenia przypadki, w jakich bank może odstąpić od hipotecznego zabezpieczenia pożyczek.

W razie zbycia nieruchomości obciążonej pożyczką nie spłacona część pożyczki staje się bezzwłocznie wymagalna, chyba że pożyczkodawca (bank) wyrazi zgodę na przejęcie do spłaty pożyczki przez nabywcę na dotychczasowych warunkach i na zwolnienie zbywcy od osobistej odpowiedzialności za spłatę pożyczki.

Zabezpieczeniu hipotecznemu w myśl przepisów niniejszej ustawy podlegają również należności Państwa od osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych z tytułu ceny sprzedaży nieruchomości na podstawie przepisów o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych oraz przepisów o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Przepisy niniejszej ustawy nie naruszają przepisu art. 5 ust. 2-4 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. z 1947 r. Nr 37, poz. 181 z późniejszymi zmianami).

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 31 dodany przez art. 1 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. (Dz.U.60.11.71) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 marca 1960 r.