Dział 5 - OBOWIĄZKOWE PRZESZKOLENIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA - Wyszkolenie i kwalifikacje zawodowe, pełnienie wacht oraz skład załóg statków morskich o polskiej przynależności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.105.1117

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 2000 r.

DZIAŁ  V

OBOWIĄZKOWE PRZESZKOLENIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

Przeszkolenia ogólne

§  58.
1.
Każdy członek załogi statku obowiązany jest posiadać świadectwo z przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych oraz odbyć na statku przeszkolenie zapoznawcze obejmujące zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, ochroną środowiska morskiego, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wyposażeniem ratunkowym.
2.
Niezależnie od wymogów określonych w ust. 1 każdy marynarz obowiązany jest, z zastrzeżeniem ust. 3, posiadać dodatkowo:
1)
na statku innym niż statek rybacki - świadectwa z przeszkoleń w zakresie:
a)
ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego,
b)
elementarnej pomocy medycznej,
c)
bezpieczeństwa osobistego i odpowiedzialności społecznej,
2)
na statku rybackim - świadectwo z przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego.
3.
Wymogi określone w ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) nie dotyczą oficerów posiadających świadectwo przeszkolenia wyższego stopnia.
4.
Świadectwa określone w ust. 1 i 2 zachowują ważność przez okres pięciu lat.
§  59.
Kapitan i każdy oficer pełniący wachtę nawigacyjną obowiązani są posiadać odpowiednie świadectwa upoważniające do obsługi urządzeń radiokomunikacyjnych i świadectwo operatora radarowego.
§  60.
Na statkach wyposażonych w urządzenia Radarowego Automatycznego Systemu Akwizycji i Śledzenia Ech (A.R.P.A.) każdy oficer działu pokładowego obowiązany jest posiadać dodatkowo świadectwo upoważniające do użycia urządzeń A.R.P.A.
§  61.
1.
Każdy członek załogi wyznaczony do kierowania zbiorczym środkiem ratunkowym obowiązany jest posiadać świadectwo ratownika, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Na statkach wyposażonych w szybkie łodzie ratownicze każdy członek załogi wyznaczony do kierowania tą łodzią obowiązany jest posiadać świadectwo starszego ratownika.
3.
Do uzyskania świadectwa ratownika wymagane jest posiadanie co najmniej 6-miesięcznej praktyki pływania na statkach morskich oraz ukończenie przedmiotowego kursu i złożenie egzaminu.
4.
Do uzyskania świadectwa starszego ratownika wymagane jest posiadanie świadectwa ratownika oraz ukończenie przedmiotowego kursu i złożenie egzaminu.

Przeszkolenia dodatkowe na statki specjalistyczne

§  62.
Na statkach przewożących ładunki niebezpieczne każdy oficer działu pokładowego obowiązany jest posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie przewozu ładunków niebezpiecznych.
§  63.
1.
Na zbiornikowcach każdy marynarz zatrudniony na poziomie operacyjnym i pomocniczym obowiązany jest posiadać świadectwo przeszkolenia stopnia podstawowego na zbiornikowce.
2.
Zajmowanie stanowiska kapitana, starszego oficera, starszego oficera mechanika i II oficera mechanika na zbiornikowcach wymaga posiadania co najmniej 6-miesięcznej praktyki pływania na stanowiskach oficerskich na tych statkach oraz odbycia przeszkolenia stopnia wyższego na dany typ zbiornikowca. Wzory zezwoleń do zajmowania tych stanowisk określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 2, podlegają odnowieniu co 5 lat, pod warunkiem posiadania 12-miesięcznej praktyki pływania na danym typie zbiornikowca odbytej w okresie ostatnich pięciu lat albo odbycia kursu.
§  64.
1.
Na statkach pasażerskich, w tym pasażerskich typu ro-ro, uprawiających żeglugę międzynarodową lub bałtycką:
1)
każdy członek załogi obowiązany jest posiadać świadectwo przeszkolenia podstawowego na statku pasażerskim,
2)
kapitan, oficerowie i inni członkowie załogi wyznaczeni na listach alarmowych do opieki nad pasażerami obowiązani są posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie kierowania tłumem,
3)
każdy członek załogi zatrudniony bezpośrednio przy obsłudze pasażerów w pomieszczeniach hotelowych obowiązany jest posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie opieki nad pasażerami w pomieszczeniach hotelowych,
4)
kapitan, starszy oficer pokładowy, starszy oficer mechanik i II oficer mechanik oraz członkowie załogi odpowiedzialni za zaokrętowanie i wyokrętowanie pasażerów, załadunek, wyładunek, mocowanie ładunku i zamknięcie kadłuba obowiązani są posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa pasażerów i ładunku oraz szczelności kadłuba, w zakresie stosownym do ich czynności służbowych,
5)
kapitan, starszy oficer pokładowy, starszy oficer mechanik i II oficer mechanik oraz członkowie załogi odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów w sytuacjach kryzysowych obowiązani są posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie zachowań ludzkich i dowodzenia w sytuacjach kryzysowych.
2.
Przeszkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 4 i 5, zachowują ważność przez okres pięciu lat.
§  65.
Na statkach o nietypowych charakterystykach manewrowych i na statkach o pojemności brutto powyżej 50.000 kapitan obowiązany jest posiadać odpowiednie świadectwo przeszkolenia w zakresie manewrowania tego typu statkami.
§  66.
Na statkach posiadających siłownię o napędzie innym niż tłokowy silnik spalinowy starszy oficer mechanik i II oficer mechanik obowiązani są posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie obsługi siłowni o napędzie innym niż tłokowy silnik spalinowy oraz odbyć 3-miesięczną praktykę pływania na statku posiadającym siłownię tego typu jako dubler na tych stanowiskach albo na stanowisku oficera mechanika wachtowego.