§ 4. - Wysokość składek za ubezpieczenie na wypadek niezdolności do zarobkowania lub śmierci wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, oraz zasady podwyższania lub obniżania tychże składek w poszczególnych przedsiębiorstwach zależnie od warunków higjenicznych i bezpieczeństwa pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1936 r.
§  4.
Poszczególne zakłady pracy zalicza się według załącznika 1, do właściwych im kategoryj niebezpieczeństwa zależnie od rodzaju zakładu pracy, do którego w myśl tegoż załącznika należy dany zakład.

Przy zaliczaniu należy uwzględniać, że ustalone w załączniku 1 kategorje niebezpieczeństwa odnoszą się do zakładów pracy o składzie normalnym, że uwzględniają więc również - o ile w załączniku 1 wyraźnie inaczej nie zaznaczono - wszystkie zakłady i czynności pomocnicze, stanowiące normalnie część składową zakładów pracy danego rodzaju, jak administrację (czynności biurowe, kancelaryjne, handlowe i t. p.), nadzór nad zakładem, roboty manipulacyjne i transportowe, roboty w magazynach, ładowniach, opalanie, oświetlanie i czyszczenie pracowni, konserwację budynków i urządzeń i t. p. prace, dokonywane we własnym zarządzie, jeżeli prace te służą własnym celom zakładu pracy i nie przekraczają zwykłych rozmiarów.

Za części składowe gospodarstwa rolnego uważać należy wykonywane w normalnym zakresie: administrację gospodarstwem, uprawę roli, ogrodów, meljoracje, zbieranie i przetwarzanie płodów, obsługę inwentarza żywego, pasieki, obsługę kuchenną, naprawę narzędzi, konserwację budynków, wozów i t. p.; w gospodarstwie zaś leśnem: administrację gospodarstwem, dozorowanie, prace przy odnowieniu, pielęgnowaniu, ochronie i urządzeniu lasu, meljoracje leśne, naprawę dróg, konserwację budynków, zwózkę drzewa własnemi zaprzęgami lub kolejkami.

Nie uważa się za normalną część gospodarstwa rolnego gorzelni, która zawsze podlega zaliczeniu oddzielnie od gospodarstwa rolnego. Oddzielnie też od gospodarstwa rolnego lub leśnego zalicza się młyny, tartaki, cegielnie, łomy i t. p. zakłady o charakterze przemysłowym, o ile produkty w nich przerabiane, wytwarzane lub wydobywane nie są przeznaczone wyłącznie do zużycia w danem gospodarstwie, lecz także na zbyt lub o ile przerabia się w nich także obce surowce za opłatą.