Rozdział 4 - Organizacja rynku wina - Wyrób i rozlew wyrobów winiarskich, obrót tymi wyrobami i organizacja rynku wina.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.34.292

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 2009 r.

Rozdział  4 24

Organizacja rynku wina

1. 25
Wyrób wina gronowego lub moszczu gronowego z winogron pozyskiwanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczonych do obrotu, wymaga zgłoszenia Prezesowi Agencji Rynku Rolnego, zwanemu dalej "Prezesem Agencji", przez podmiot dokonujący tych czynności.
2. 26
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w formie pisemnej na każdy rok winiarski, w rozumieniu ust. 1 załącznika nr I do rozporządzenia nr 479/2008, zwany dalej "rokiem gospodarczym" w którym będzie prowadzony wyrób wina gronowego lub moszczu gronowego, objętych tym zgłoszeniem - nie później niż do dnia rozpoczęcia roku gospodarczego.
3.
Zgłoszenie zawiera:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres zgłaszającego, a w przypadku gdy zgłaszający nie posiada uprawy winorośli przeznaczonej do pozyskiwania winogron do wyrobu wina gronowego lub moszczu gronowego przeznaczonego do obrotu, również imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres właściciela uprawy winorośli;
2)
określenie miejsca wyrobu wina gronowego lub moszczu gronowego;
3)
informację o lokalizacji uprawy winorośli przeznaczonej do pozyskiwania winogron do wyrobu wina gronowego przeznaczonego do obrotu, zawierającą wskazanie:
a)
województwa, powiatu i gminy,
b)
nazwy oraz numeru obrębu ewidencyjnego,
c)
numeru arkusza mapy i numeru działki ewidencyjnej.
4.
Zgłoszenia dokonuje się na formularzu opracowanym i udostępnianym przez Agencję Rynku Rolnego, zwaną dalej "Agencją".
5. 27
Prezes Agencji prowadzi ewidencję podmiotów, które dokonały zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, oraz kontroluje spełnianie wymagań, o których mowa w art. 17a ust. 2, w trybie i na zasadach określonych dla czynności sprawdzających w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1702, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 19, poz. 100).
6.
Ewidencja jest prowadzona w systemie informatycznym lub w formie papierowej i zawiera informacje, o których mowa w ust. 3.
7. 28
Prezes Agencji:
1)
skreśla z ewidencji podmiot wyrabiający wino gronowe lub moszcz gronowy, o których mowa w ust. 1:
a)
w przypadku niedokonania przez podmiot zgłoszenia na następny rok gospodarczy lub
b)
w razie stwierdzenia w wyniku przeprowadzonej kontroli, o której mowa w ust. 5, że podmiot nie spełnia wymagań, o których mowa w art. 17a ust. 2, oraz
2)
przekazuje wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę tego podmiotu:
a)
informację o dokonanym skreśleniu,
b)
kopie wszystkich deklaracji, o których mowa w art. 27a ust. 1, złożonych przez podmiot, o którym mowa w pkt 1, w ostatnich dwóch latach gospodarczych.
8. 29
W przypadku skreślenia z ewidencji podmiotu, o którym mowa w ust. 1, podmiot ten może wprowadzać do obrotu wino gronowe lub moszcz gronowy ujęte w deklaracjach produkcji i zapasów, o których mowa w art. 2, art. 4 i art. 6 rozporządzenia nr 1282/2001 z dnia 28 czerwca 2001 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 w odniesieniu do zbierania informacji w celu identyfikacji produktów winiarskich i monitorowania rynku wina oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1623/2000 (Dz. Urz. WE L 176 z 29.06.2001, str. 14; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 32, str. 474), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1282/2001", złożonych przed dniem skreślenia z ewidencji - do wyczerpania zapasów ujętych w tych deklaracjach.

Prezes Agencji przekazuje informacje, o których mowa w art. 26 ust. 3:

1)
pkt 1 i 2 - wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu wyrabiającego wino gronowe lub moszcz gronowy przeznaczone do obrotu, w terminie do dnia 15 sierpnia każdego roku;
2)
pkt 1 i 3 - wojewódzkiemu inspektorowi ochrony roślin i nasiennictwa właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia uprawy winorośli, w terminie do dnia 15 sierpnia każdego roku.

Wino gronowe z winogron pozyskiwanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być wprowadzone do obrotu, jeżeli zostało wyrobione w miejscu wskazanym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 26 ust. 1, z winogron pozyskanych wyłącznie z uprawy winorośli znajdującej się w miejscu wskazanym w tym zgłoszeniu.

1. 31
Podmioty, które wykonują działalność, o której mowa w art. 16, dokonujące wyrobu lub rozlewu wina gronowego lub wyrobu moszczu gronowego przeznaczonego do obrotu składają Prezesowi Agencji informacje o:
1)
szacunkowej ilości winogron zebranych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które zostaną wykorzystane do wyrobu wina gronowego, z podziałem na winogrona białe i czerwone wraz z podaniem nazw odmian winorośli oraz powierzchni uprawy winorośli;
2)
szacunkowej ilości i rodzajach win gronowych, które zostaną wyrobione z winogron, o których mowa w pkt 1, z podziałem na wina białe i czerwone;
3)
ilości i rodzajach wprowadzonych do obrotu win gronowych w poprzednim roku gospodarczym, wyrobionych z winogron, moszczy gronowych lub win gronowych przywiezionych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, z podziałem na wina białe i czerwone oraz wskazaniem kraju ich pochodzenia.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 i 2 - przekazuje się w terminie do dnia 15 sierpnia, a następnie do dnia 30 października każdego roku;
2)
pkt 3 - przekazuje się w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku.
3. 32
Podmioty, które wykonują działalność gospodarczą, o której mowa w art. 16 ust. 1 i 2, oraz podmioty prowadzące handel hurtowy winem gronowym lub moszczem gronowym składają Prezesowi Agencji, w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku, deklarację zapasów, o której mowa w art. 6 rozporządzenia nr 1282/2001.
4.
Informacje, o których mowa w ust. 1 i 3, przekazuje się na formularzu opracowanym i udostępnianym przez Agencję.
1.
Podmioty, które dokonały zgłoszenia określonego w art. 26 ust. 1, składają Prezesowi Agencji deklaracje:
1)
zbiorów, produkcji i zapasów, o których mowa w art. 2, art. 4 i art. 6 rozporządzenia nr 1282/2001;
2) 33
o ilości usuniętych produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina gronowego w terminie do dnia 15 sierpnia za poprzedni rok gospodarczy.
2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, wzory formularzy deklaracji, o których mowa w art. 2, art. 4 i art. 6 rozporządzenia nr 1282/2001 oraz w ust. 1 pkt 2, mając na względzie ujednolicenie informacji zawartych w poszczególnych deklaracjach oraz zapewnienie prawidłowego monitorowania rynku wina.
1.
Prezes Agencji:
1) 34
niezwłocznie informuje wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu wyrabiającego wino gronowe lub moszcz gronowy przeznaczone do obrotu, o stwierdzonych, na podstawie złożonych deklaracji, o których mowa w art. 27a ust. 1, przypadkach nieusunięcia produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina gronowego;
2) 35
opracowuje i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych zbiorcze zestawienie informacji, o których mowa w art. 26 ust. 3 oraz w art. 27 ust. 1, zawierające:
a)
liczbę podmiotów wyrabiających wino gronowe lub moszcz gronowy przeznaczone do obrotu oraz łączną wielkość deklarowanych przez te podmioty upraw własnych winorośli,
b)
liczbę podmiotów, o których mowa w lit. a, deklarujących nieposiadanie uprawy własnej winorośli,
c)
informacje uzyskane na podstawie deklaracji, o których mowa w art. 2, art. 4 i art. 6 rozporządzenia nr 1282/2001

- nie później niż 7. dnia roboczego przed upływem terminów określonych w art. 16 rozporządzenia nr 1282/2001, dotyczących przekazania tych informacji właściwym organom Unii Europejskiej.

2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych przekazuje Komisji Europejskiej informacje, o których mowa w art. 16 rozporządzenia nr 1282/2001.

(uchylony).

(uchylony).

 

1.
Dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu wzbogacania winogron zebranych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z krzewów odmian winorośli, o których mowa w art. 23 ust. 1, oraz uzyskanego z tych winogron moszczu gronowego lub wina, przy zachowaniu wymagań określonych w art. 28b oraz w lit. A ust. 2 i lit. B załącznika nr V do rozporządzenia nr 479/2008.
2.
Podmiot wyrabiający wino gronowe lub moszcz gronowy przeznaczone do obrotu zgłasza wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę tego podmiotu, zamiar przeprowadzenia zabiegu wzbogacania, odkwaszania i słodzenia zgodnie z zasadami określonymi w art. 29, art. 30 i art. 35 rozporządzenia Komisji (WE) nr 423/2008 z dnia 8 maja 2008 r. ustanawiającego niektóre szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 oraz wspólnotowy kodeks praktyk i procesów enologicznych (Dz. Urz. UE L 127 z 15.05.2008, str. 13), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 423/2008".
3.
Zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia zabiegu wzbogacania dokonuje się nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym terminem rozpoczęcia tego zabiegu.
4.
W przypadku niemożności przeprowadzenia zabiegu wzbogacania w planowanym terminie na skutek zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 29 ust. 4 rozporządzenia nr 423/2008, podmiot, o którym mowa w ust. 2, zgłasza ten fakt wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę tego podmiotu, nie później niż w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym planowany termin rozpoczęcia zabiegu wzbogacania.
5.
Zgłoszeń dokonuje się na formularzach opracowanych i udostępnianych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
6.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych może występować do Komisji Europejskiej o zwiększenie limitu wzbogacania w przypadku oraz na zasadach określonych w lit. A ust. 3 załącznika nr V do rozporządzenia nr 479/2008.

 

1.
Podmioty, o których mowa w art. 26 ust. 1, wyrabiające powyżej 25 hektolitrów wina w roku gospodarczym, obowiązane do usunięcia produktów ubocznych na podstawie lit. D ust. 5 załącznika nr VI do rozporządzenia nr 479/2008 lub przepisów wydanych w trybie tego rozporządzenia, zgłaszają wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę tego podmiotu, zamiar usunięcia produktów ubocznych powstałych w wyniku wyrobu wina gronowego lub moszczu gronowego, ze wskazaniem miejsca składowania i terminu usunięcia tych produktów, nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym terminem rozpoczęcia usuwania tych produktów.
2.
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się na formularzu opracowanym i udostępnianym przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonuje kontroli:

1)
dokumentów towarzyszących przewozowi produktów winiarskich pod względem ich zgodności z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 555/2008 z dnia 27 czerwca 2008 r. ustanawiającym szczegółowe przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (WE) nr 479/2008 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina w odniesieniu do programów wsparcia, handlu z krajami trzecimi, potencjału produkcyjnego oraz kontroli w sektorze wina (Dz. Urz. UE L 170 z 30.06.2008, str. 1);
2)
dokumentów towarzyszących przewozowi produktów winiarskich oraz prowadzonych rejestrów w sektorze wina pod względem ich zgodności z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 884/2001 z dnia 24 kwietnia 2001 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania dotyczące dokumentów towarzyszących przewozowi produktów winiarskich oraz rejestrów prowadzonych w sektorze wina (Dz. Urz. WE L 128 z 10.05.2001, str. 32; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 32, str. 202), zwanym dalej "rozporządzeniem nr 884/2001";
3)
usunięcia produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina gronowego.
1.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia:
1) 41
sposób i miejsce:
a)
pobierania próbek winogron, moszczu gronowego i wina gronowego w trakcie fermentacji,
b)
ustalania naturalnej zawartości alkoholu w winogronach, moszczu gronowym i winie gronowym w trakcie fermentacji

- mając na uwadze spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu nr 479/2008 lub przepisach wydanych w trybie tego rozporządzenia w zakresie przeprowadzania zabiegu wzbogacania winogron, moszczu gronowego i wina w trakcie fermentacji;

2)
termin zamknięcia rejestru przychodu i rozchodu produktów objętych wspólną organizacją rynku wina, mając na uwadze wymaganie określone w art. 13 ust. 2 rozporządzenia nr 884/2001.
2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych może określić, w drodze rozporządzenia, podmioty zwolnione z obowiązku prowadzenia rejestru przychodu i rozchodu produktów objętych wspólną organizacją rynku wina, mając na uwadze wymagania określone w art. 11 ust. 2 rozporządzenia nr 884/2001.
3. 42
Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, minimalną zawartość alkoholu w wytłokach i osadzie drożdżowym, mając na uwadze zapobieganie nadmiernemu tłoczeniu winogron zgodnie z ograniczeniami wynikającymi z lit. D ust. 1 załącznika nr VI do rozporządzenia nr 479/2008 oraz przepisów wydanych w trybie tego rozporządzenia.
4. 43
Minister właściwy do spraw rynków rolnych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób usuwania produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina gronowego, mając na uwadze zapobieganie nadmiernemu tłoczeniu winogron zgodnie z wymaganiami określonymi w lit. D ust. 5 załącznika nr VI do rozporządzenia nr 479/2008.

(uchylony).

(uchylony).

24 Rozdział 4 zmieniony przez art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.06.208.1541) z dniem 6 grudnia 2006 r.
25 Art. 26 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
26 Art. 26 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
27 Art. 26 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
28 Art. 26 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. c) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
29 Art. 26 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. c) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
30 Art. 26b dodany przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
31 Art. 27 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
32 Art. 27 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
33 Art. 27a ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
34 Art. 27b ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
35 Art. 27b ust. 1 pkt 2 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
36 Art. 28 uchylony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
37 Art. 28a uchylony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
38 Art. 28b zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
39 Art. 28c zmieniony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
40 Art. 28d zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
41 Art. 28e ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 17 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
42 Art. 28e ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 17 lit. b) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
43 Art. 28e ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 17 lit. b) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
44 Art. 28f uchylony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.
45 Art. 28g uchylony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.