§ 3. - Wyposażenie lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposób prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1765 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 sierpnia 2022 r.
§  3. 
1. 
Ewidencja, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe, zwanej dalej "ustawą", obejmuje wszelkie transakcje i operacje powodujące zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej, w tym:
1)
transakcje rozliczane w kantorze;
2)
transakcje rozliczane za pośrednictwem rachunków bankowych;
3)
transakcje rozliczane w części w kantorze i w części za pośrednictwem rachunków bankowych;
4)
operacje przemieszczania wartości dewizowych lub waluty polskiej między kasą a rachunkami bankowymi.
2. 
W ewidencji, o której mowa w ust. 1, ujmuje się:
1)
kolejny numer transakcji lub operacji;
2)
datę zawarcia i datę realizacji transakcji lub datę przeprowadzenia operacji;
3)
określenie rodzaju transakcji lub operacji: kupno, sprzedaż, zasilenie kasy z rachunku bankowego, odprowadzenie z kasy na rachunek bankowy;
4)
sposób rozliczenia transakcji: wpłata do kasy, wypłata z kasy, wpłata na rachunek bankowy, wypłata z rachunku bankowego, rozliczenie za pośrednictwem rachunków bankowych;
5)
nazwę i ilość wartości dewizowych lub waluty polskiej będących przedmiotem transakcji lub operacji;
6)
kurs waluty i równowartość transakcji w walucie polskiej;
7)
cenę jednostkową oraz wartość w walucie polskiej w przypadku transakcji kupna i sprzedaży złota dewizowego lub platyny dewizowej.
3. 
Jeżeli jedna transakcja jest rozliczana w więcej niż jeden sposób, każde rozliczenie należy potraktować i ująć w ewidencji jako oddzielną transakcję.
4. 
Wpis do ewidencji powinien być dokonany niezwłocznie po zawarciu transakcji lub przeprowadzeniu operacji, a jeżeli transakcja jest realizowana w innym terminie niż termin jej zawarcia, wpis uzupełnia się o datę realizacji transakcji niezwłocznie po jej zrealizowaniu.
5. 
Przedsiębiorca, prowadząc ewidencję w sposób określony w ust. 1-4, obowiązany jest zapewnić w każdym momencie możliwość ustalenia aktualnego stanu kasy w poszczególnych wartościach dewizowych i w walucie polskiej.