Rozdział 2 - Tryb zawierania umów. - Wynagrodzenie pedagogicznych i wychowawczych pracowników kontraktowych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.41.366

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.

Rozdział  II.

Tryb zawierania umów.

§  13.
1.
Stosunek pracy kontraktowego personelu w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego ma charakter umowny.
2.
Umowę zawiera się w sposób określony w § 14 i na warunkach wyszczególnionych we wzorze umowy, dołączonym do niniejszego rozporządzenia jako załącznik Nr 1.
§  14.
1.
Z pracownikami, zatrudnionymi na warunkach określonych we wzorze umowy, podanym w załączniku Nr 1, i wynagradzanymi zgodnie z postanowieniami niniejszego rozporządzenia, nie należy spisywać umów w pełnym brzmieniu podanym w załączniku Nr 1, lecz po ustnym omówieniu z pracownikami warunków umowy należy wystawić pismo angażujące do pracy według wzoru podanego w załączniku Nr 2. Doręczenie pracownikowi pisma angażującego według wzoru Nr 2 (wystawionego przez władzę upoważnioną do zawarcia umów) jest dowodem zawarcia umowy na warunkach określonych w załączniku Nr 1.
2.
W razie zawarcia umowy za zgodą Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego na warunkach odmiennych, niż to jest określone we wzorze umowy podanym w załączniku Nr 1, należy spisać umowę w pełnym brzmieniu.
§  15.
1.
Władzą powołaną do zawierania umów z pracownikami, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, jest Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego lub Dyrektor Okręgowy Szkolenia Zawodowego zależnie od tego, której z tych władz szkoła lub zakład bezpośrednio podlega.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i Dyrektor Okręgowy Szkolenia Zawodowego mogą upoważnić do zawierania umów dyrektorów odpowiednich szkół lub zakładów, wtedy jednak umowa podlega zatwierdzeniu przez władzę, która dała upoważnienie do jej zawarcia.
3.
W celu zatwierdzenia umowy dyrektor szkoły lub zakładu przesyła do władzy zatwierdzającej odpis pisma angażującego do pracy wraz z dowodem doręczenia tegoż pisma pracownikowi. O zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia władza zatwierdzająca zawiadamia pisemnie dyrektora, który następnie zawiadamia o tym również pisemnie pracownika.
§  16.
1.
Umowy z pracownikami zatrudnionymi w pełnym wymiarze godzin mogą być zawierane na czas nie określony lub na czas określony, nie dłuższy niż okres jednego roku szkolnego.
2.
Nauczycielowi, który pracował przez cały rok szkolny, przysługuje wynagrodzenie za okres ferii letnich.
3.
Nauczycielowi, który pracował krócej niż rok szkolny, lecz co najmniej przez okres równy jednemu półroczu szkolnemu, przysługuje wynagrodzenie za okres równy połowie okresu ferii letnich.
4.
Umowę na czas określony zawiera się na okres, za który przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

ZAŁĄCZNIKI