§ 11. - Wynagradzanie pracowników instytutów naukowo-badawczych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz pracowników naukowo-badawczych zatrudnionych w innych jednostkach organizacyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.25.145

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1986 r.
§  11.
1.
Pracownik może być przeszeregowany w ramach kategorii zaszeregowania przewidzianych dla zajmowanego stanowiska w okresach nie krótszych niż jeden rok i o jedną kategorię zaszeregowania, w terminach przeszeregowania, to jest 1 stycznia i 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
Jeden z terminów wymienionych w ust. 1 może być zastąpiony innym dniem przeszeregowania przyjętym w branży, na której rzecz pracuje dany instytut (np. Dzień Górnika, Hutnika, Energetyka, Chemika).
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wypadków awansowania pracownika na stanowisko hierarchicznie wyższe od zajmowanego lub rozszerzenia zakresu powierzonych pracownikowi czynności oraz ustalenia wynagrodzenia po okresie próbnym lub wstępnym.
4.
Pracownicy, z wyjątkiem pracowników naukowo-badawczych, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie mają kwalifikacji w zakresie wykształcenia wymaganego na zajmowanym stanowisku, mogą być zwolnieni przez dyrektora instytutu od posiadania tego wykształcenia:
1)
na określony czas, jeżeli zobowiążą się do uzupełnienia wykształcenia w określonym terminie,
2)
całkowicie, jeżeli mają wieloletni staż pracy i ukończyli 45 rok życia albo nie mogą podjąć nauki ze względu na stan zdrowia lub inne warunki osobiste lub rodzinne.

Zwolnienia te mogą być udzielane wyłącznie pracownikom, którzy wywiązują się należycie z powierzonych im obowiązków służbowych, natomiast nie mogą być udzielane pracownikom, których wymagania kwalifikacyjne określają przepisy szczególne.

5.
Pracownicy zwolnieni od wymagań kwalifikacyjnych w zakresie wykształcenia mogą być przeszeregowani do wyższych kategorii osobistego zaszeregowania, przewidzianych dla zajmowanego stanowiska. Pracownicy ci nie mogą być awansowani na wyższe stanowiska.
6.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 4, zachowują moc w razie przejścia pracownika do pracy na takie samo lub niższe stanowisko w innym instytucie, w wyniku porozumienia zainteresowanych instytutów albo zalecenia jednostek nadrzędnych.