Wynagradzanie osób powołanych do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.48.297

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1966 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 października 1966 r.
w sprawie wynagradzania osób powołanych do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Na podstawie art. 20 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia stosuje się do wynagrodzenia pracowników powołanych, na podstawie ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279), do pracy przy zwalczaniu epidemii na obszarze uznanym przez wojewódzkiego (równorzędnego) inspektora sanitarnego za nawiedzony epidemią.
Powołanym do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzom, lekarzom dentystom, felczerom, pielęgniarkom, laborantom medycznym, instruktorom higieny, dezynfektorom, a także osobom o innych kwalifikacjach, zatrudnionym w zakładach służby zdrowia, przysługuje w okresie trwania tego obowiązku pełne wynagrodzenie z zakładu lub z zakładów pracy, z którymi pozostają w stosunku pracy, w wysokości ustalonej według zasad obliczania wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.
1.
Jeżeli wynagrodzenie określone w §§ 4 i 5, związane ze stanowiskiem, na którym została zatrudniona osoba powołana do zwalczania epidemii - jest wyższe od dotychczasowego wynagrodzenia tej osoby (§ 2), przysługuje jej z zakładu służby zdrowia, do którego została powołana, wyrównanie w wysokości różnicy między tymi wynagrodzeniami.
2.
Wyrównanie wypłaca się miesięcznie z dołu przez okres powołania do pracy przy zwalczaniu epidemii.
1.
Osobom powołanym do pracy w zakładach izolacyjnych, z wyjątkiem pracowników, o których mowa w ust. 2, przysługuje w okresie, w którym są pozbawione prawa stykania się ze środowiskiem zewnętrznym, wynagrodzenie przewidziane w przepisach o uposażeniu pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, obliczone za 24 godziny w ciągu każdej doby.
2.
Pracownikom administracyjnym powołanym do pracy w zakładzie izolacyjnym, których uposażenie oparte jest na przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39), przysługuje w okresie pozostawania w zakładzie izolacyjnym dodatkowe wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 50% ich uposażenia w macierzystym zakładzie pracy.
1.
Osobom powołanym do pracy przy zwalczaniu epidemii poza zakładami izolacyjnymi, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 8, przysługuje z tytułu zatrudnienia na jednym pełnym etacie:
1)
150% wynagrodzenia miesięcznego przewidzianego w przepisach o uposażeniu pracowników zakładów społecznych służby zdrowia,
2)
za każdą godzinę pracy ponad obowiązujący wymiar czasu pracy przewidzianego dla pełnego etatu - wynagrodzenie stanowiące odpowiednią część wynagrodzenia określonego w pkt 1.
2.
Zasady określone w ust. 1 nie dotyczą pracowników administracyjnych. Pracownikom tym przysługuje wynagrodzenie przewidziane w przepisach o uposażeniu pracowników administracyjnych w zakładach społecznych służby zdrowia.
Zakład służby zdrowia, do którego w celu zwalczania epidemii została powołana osoba zamieszkała stale w innej miejscowości:
1)
wypłaca tej osobie zwrot kosztów przejazdu i diety na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych oraz
2)
zapewnia jej bezpłatne zakwaterowanie.
1.
Zakład izolacyjny zapewnia wszystkim zatrudnionym w nim osobom powołanym do pracy przy zwalczaniu epidemii:
1)
bezpłatne zakwaterowanie oraz
2)
bezpłatne całodzienne wyżywienie z zastrzeżeniem przepisów ust. 2.
2.
Osoby otrzymujące diety zwracają koszty wyżywienia w wysokości nie przekraczającej przysługującej im diety.
1.
Lekarzom, felczerom (starszym felczerom) i pielęgniarkom, którzy zostali powołani do pracy przy zwalczaniu epidemii grypy w miejscowości ich zatrudnienia lub zamieszkania w formie odbywania poza godzinami zatrudnienia wizyt domowych u osób dotkniętych tą chorobą, przysługuje za odbycie każdej wizyty na obszarze uznanym za nawiedzony przez epidemię grypy wynagrodzenie:
1)
lekarzowi - 15 zł,
2)
felczerowi (starszemu felczerowi) lub pielęgniarce - 10 zł.
2.
Zakład służby zdrowia, w którego ramach osoby określone w ust. 1 odbywają wizyty domowe, zapewnia im w miarę możności środki lokomocji dla dojazdu do domu chorego.
3.
Jeżeli zakład nie dostarczył środka lokomocji, osobie określonej w ust. 1 przysługuje zwrot kosztów przejazdu faktycznie poniesionych w związku z dojazdem do domu chorego.
1.
Tworzy się fundusz nagród na nagrody za szczególny wkład pracy dla pracowników powołanych do pracy przy zwalczaniu epidemii w wysokości do 4% osobowego funduszu płac tych pracowników, ustalonego w preliminarzach wydatków na walkę z epidemiami.
2.
Nagroda wypłacona pracownikowi za okres trwania epidemii nie może przekroczyć jednomiesięcznego pełnego uposażenia, przysługującego danemu pracownikowi na podstawie niniejszego rozporządzenia, a jeżeli czas trwania epidemii jest krótszy od miesiąca - połowy jednomiesięcznego uposażenia.
3.
Nagrody, o których mowa w ust. 2, nie wchodzą do podstawy wymiaru renty oraz obliczeń za urlop wypoczynkowy.
Wydatki związane z zapewnieniem świadczeń określonych w § 3-9 pokrywa się z budżetu centralnego, części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, z kredytów przeznaczonych na walkę z epidemiami.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 1958 r. w sprawie wynagrodzenia za wizyty domowe u obłożnie chorych wykonywane w celu zwalczania epidemii grypy (Monitor Polski Nr 91, poz. 505).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.