§ 19. - [Odległość strefy pożarowej z odpadami stałymi zlokalizowanej poza budynkiem od innych budynków, stref pożarowych i granic nieruchomości] - Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.296

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 lutego 2020 r.
§  19.  [Odległość strefy pożarowej z odpadami stałymi zlokalizowanej poza budynkiem od innych budynków, stref pożarowych i granic nieruchomości]
1. 
Odległość strefy pożarowej z odpadami stałymi, która znajduje się poza budynkiem, od sąsiedniego budynku lub sąsiedniej strefy pożarowej z odpadami stałymi, która znajduje się poza budynkiem, zapewniająca zachowanie pasa wolnego terenu, o którym mowa w § 5 ust. 1, nie może być mniejsza niż odległość w metrach określona w poniższej tabeli:
Maksymalna gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej z odpadami stałymi "Q" w MJ/m2Rodzaj budynku oraz dla budynku PM i strefy pożarowej z odpadami stałymi - maksymalna gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej "Q" w MJ/m2
ZLINPM lub strefa pożarowa z odpadami stałymi
Q ≤ 10001000 < Q ≤ 4000Q > 4000
Q ≤ 10008881520
1000 < Q ≤ 40001515151520
Q > 40002020202020
2. 
Jeżeli w strefie pożarowej z odpadami stałymi magazynuje się odpady, wówczas przy określaniu odległości, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się dopuszczalne odległości sekcji magazynowych od sąsiednich budynków lub sąsiednich stref pożarowych z odpadami stałymi, które znajdują się poza budynkami. Dopuszczalne odległości sekcji magazynowych od sąsiednich budynków lub sąsiednich stref pożarowych z odpadami stałymi, które znajdują się poza budynkami, są określone w załączniku do rozporządzenia.
3. 
Odległości sekcji magazynowych, o których mowa w ust. 2, mogą być zmniejszone o połowę, jeżeli stałe odpady palne są magazynowane w kontenerach spełniających wymagania, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1.
4. 
Strefę pożarową z odpadami stałymi, która znajduje się poza budynkiem, sytuuje się w odległości:
1)
od granicy nieruchomości gruntowej, w której obrębie znajduje się ta strefa - nie mniejszej niż 4 m, oraz
2)
od sąsiedniej działki budowlanej - nie mniejszej niż połowa odległości tej strefy od sąsiedniego budynku usytuowanego na tej działce, określonej zgodnie z ust. 1-3, a jeżeli działka jest niezabudowana, przyjmując, że będzie na niej usytuowany budynek o przeznaczeniu określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przy czym dla budynków PM należy przyjąć gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej większą niż 1000 MJ/m2 i nie większą niż 4000 MJ/m2, a w przypadku braku takiego planu należy przyjąć, że będzie na niej usytuowany budynek ZL.
5. 
Odległości, o których mowa w ust. 4, nie stosuje się w przypadku zastosowania pomiędzy strefą pożarową z odpadami stałymi a granicą działki ściany oddzielenia przeciwpożarowego, która spełnia wymagania, o których mowa w § 16 ust. 1 i 3.
6. 
Strefę pożarową z odpadami stałymi znajdującą się poza budynkiem sytuuje się od granicy (konturu) lasu w odległości nie mniejszej niż dopuszczalna odległość tej strefy od strefy pożarowej z odpadami stałymi, która znajduje się poza budynkiem, o gęstości obciążenia ogniowego do 1000 MJ/m2, określonej zgodnie z ust. 1-3, jednak nie mniejszej niż 20 m.