§ 17. - [Maksymalna wysokość magazynowania stałych odpadów palnych poza budynkami] - Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.296

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 lutego 2020 r.
§  17.  [Maksymalna wysokość magazynowania stałych odpadów palnych poza budynkami]
1. 
Maksymalna wysokość magazynowania stałych odpadów palnych poza budynkami nie przekracza:
1)
4 m - w przypadku odpadów:
a)
magazynowanych w stosach,
b)
z tworzyw sztucznych, gumy naturalnej lub syntetycznej, w tym całych lub rozdrobnionych opon,
c)
wielomateriałowych zawierających w ponad 20% swojej masy materiały z tworzyw sztucznych, gumy naturalnej lub syntetycznej, w tym całych lub rozdrobnionych opon;
2)
6 m - w przypadkach innych niż określone w pkt 1.
2. 
Dopuszcza się powiększenie o 50% maksymalnej wysokości magazynowania stałych odpadów palnych, o której mowa w ust. 1 pkt 1, w przypadku stosu, sterty, pryzmy, hałdy, zwału lub innej formy ukształtowania zwartego skupiska magazynowanych odpadów, uformowanych w sposób zapewniający utrzymanie ich kształtu (stabilności), z zachowaniem kąta nachylenia płaszczyzn ograniczających ich boczne powierzchnie nieprzekraczającego:
1)
60° - w przypadku odpadów palnych sprasowanych w prostopadłościany lub zbelowanych;
2)
45° - w pozostałych przypadkach.
3. 
Ograniczenia maksymalnej wysokości magazynowania stałych odpadów palnych nie stosuje się w przypadku stref pożarowych chronionych przez stałe samoczynne urządzenia gaśnicze wodne lub pianowe. W takim przypadku wysokość ustalana jest indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb w zakresie zapewnienia stabilności, o której mowa w ust. 2, oraz właściwego działania stałych samoczynnych urządzeń gaśniczych wodnych lub pianowych i jest uwzględniana w operacie przeciwpożarowym, a także w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, jeżeli taka instrukcja jest wymagana.