Oddział 4 - Mesa, kuchnia oraz przechowywanie żywności i odpadów - Wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i życia na statkach rybackich oraz szczegółowe wymagania techniczne w zakresie ich konstrukcji i wyposażenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.59

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 stycznia 2020 r.

Oddział  4

Mesa, kuchnia oraz przechowywanie żywności i odpadów

§  39. 
1. 
Mesę na nowym statku rybackim dostosowuje się do warunków eksploatacyjnych na tym statku.
2. 
Mesę na nowym statku rybackim sytuuje się:
1)
możliwie najbliżej kuchni;
2)
za grodzią zderzeniową.
3. 
Mesę, o ile to możliwe, oddziela się od pomieszczeń mieszkalnych.
4. 
Wymiary mesy na nowym statku rybackim i jej wyposażenie odpowiadają liczbie osób, jaka może z niej korzystać.
§  40. 
1. 
Na nowym statku rybackim wydziela się kuchnię albo część kuchenną - w przypadku gdy brak jest wydzielonej kuchni, o wymiarach dostosowanych do jej przeznaczenia.
2. 
Kuchnię i część kuchenną:
1)
dobrze oświetla się i wentyluje;
2)
wyposaża się w sprzęty i urządzenia niezbędne do przygotowywania posiłków;
3)
utrzymuje się w należytym stanie.
§  41. 
1. 
Nowy statek rybacki o długości między pionami, rozumianej jako odległość między przednim a tylnym pionem, gdzie pion przedni jest równoległy do przedniej krawędzi dziobnicy w płaszczyźnie wodnicy, na której mierzona jest długość, a pion tylny jest równoległy do osi trzonu sterowego tej wodnicy, równej 15 m lub większej, wyposaża się w lodówkę o pojemności dostosowanej do liczebności załogi oraz kuchenkę elektryczną lub gazową.
2. 
Lodówka oraz kuchenka są cały czas dostępne dla rybaków.
§  42. 
Butle z butanem lub propanem, wykorzystywane do przygotowywania posiłków w kuchni albo części kuchennej, przechowuje się na otwartym pokładzie w schowku zaprojektowanym tak, aby zapewnić ochronę przed zewnętrznymi źródłami ciepła i uderzeniami.
§  43. 
1. 
W celu zapobieżenia zepsuciu zapasów żywności przechowuje się je w miejscu o odpowiedniej pojemności, suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym.
2. 
O ile pozwala na to wielkość nowego statku rybackiego, w pomieszczeniu, w którym przechowywane są zapasy żywności, zapewnia się urządzenia chłodnicze lub inne urządzenia utrzymujące niską temperaturę w pomieszczeniu.
3. 
Na nowym statku rybackim o długości między pionami rozumianej w sposób określony w § 41 ust. 1 i wynoszącej 15 m lub więcej zapewnia się magazyny zapasów żywności i urządzenia chłodnicze lub inne urządzania utrzymujące niską temperaturę.
§  44. 
Kuchnię, część kuchenną i urządzenia do przechowywania żywności utrzymuje się w odpowiednich warunkach higienicznych.
§  45. 
1. 
Odpady przechowuje się w zamkniętych i dobrze uszczelnionych pojemnikach.
2. 
Odpady usuwa się z miejsc, w których znajduje się żywność, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
§  46. 
Ilość żywności i wody pitnej odpowiada liczbie rybaków przebywających na nowym statku rybackim, jak również długości i charakterystyce rejsu.