Oddział 1 - Przepisy ogólne - Wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i życia na statkach rybackich oraz szczegółowe wymagania techniczne w zakresie ich konstrukcji i wyposażenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.59

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 stycznia 2020 r.

Oddział  1

Przepisy ogólne

§  8. 
Za nowy statek rybacki uznaje się statek, w odniesieniu do którego:
1)
zawarto umowę na budowę lub przebudowę w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia lub po tym dniu, lub
2)
zawarto umowę na budowę lub przebudowę przed dniem, o którym mowa w pkt 1, i umowa ta zostanie zrealizowana co najmniej trzy lata po tym dniu, lub
3)
w dniu, o którym mowa w pkt 1, lub po tym dniu nie zawarto umowy na budowę, jednak:
a)
położono stępkę statku rybackiego lub
b)
rozpoczęto budowę statku rybackiego, lub
c)
rozpoczęto montaż elementów, których masa stanowi co najmniej 50 ton lub 1% szacowanej masy wszystkich materiałów potrzebnych do jego budowy, w zależności od tego, która z tych wielkości jest mniejsza.
§  9. 
1. 
Wysokość pomieszczenia na nowym statku rybackim pozwala na swobodne przejście i wykonywanie pracy.
2. 
Wysokość pomieszczenia na nowym statku rybackim, w którym praca w pozycji stojącej jest wykonywana przez dłużej niż 1 godzinę, wynosi co najmniej 1,9 m.
3. 
Jeżeli pomieszczenia, o których mowa w ust. 1, mają strop pochyły, wysokość tych pomieszczeń mierzona od poziomu podłogi do najniżej położonego punktu stropu wynosi co najmniej 1,85 m.
§  10. 
1. 
Pomieszczenia załogi na nowym statku rybackim odpowiednio izoluje się.
2. 
Do budowy grodzi wewnętrznych, paneli, pokrycia i podłóg używa się materiałów sprzyjających zapewnieniu zdrowego otoczenia i dopuszczonych do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych.
§  11. 
Pomieszczenia załogi na nowym statku rybackim wyposaża się w odpowiedni system odwadniający.
§  12. 
Pomieszczenia załogi na nowym statku rybackim zabezpiecza się wszelkimi użytecznymi środkami przed dostępem owadów, zwłaszcza gdy statek rybacki prowadzi połowy na obszarach, na których występuje duża liczba komarów.
§  13. 
W pomieszczeniach załogi na nowym statku rybackim zapewnia się wyjścia ewakuacyjne, które umożliwiają członkom załogi tego statku szybkie wydostanie się z jego pomieszczeń na pokład.
§  14. 
1. 
Liczba i rozmieszczenie oraz wymiary dróg i wyjść, wykorzystywanych jako drogi i wyjścia ewakuacyjne, uwzględniają maksymalną liczbę członków załogi nowego statku rybackiego.
2. 
Oświetlenie dróg i wyjść ewakuacyjnych na nowym statku rybackim zapewnia bezpieczne korzystanie z tych dróg i wyjść.
§  15. 
Zamknięte wyjścia na nowym statku rybackim, które wykorzystuje się jako wyjścia ewakuacyjne, konstruuje się i montuje w sposób zapewniający natychmiastowe i łatwe ich otwarcie.
§  16. 
1. 
W pomieszczeniach na nowym statku rybackim zapewnia się wentylację odpowiednią do warunków klimatycznych.
2. 
Pomieszczenia na nowym statku rybackim wyposaża się w system wentylacji zapewniający ciągły dopływ powietrza o odpowiednich parametrach zawsze, kiedy rybacy znajdują się na statku.
§  17. 
W pomieszczeniach na nowym statku rybackim, w których występują szkodliwe dla zdrowia lub życia pyły lub gazy, montuje się nawiewną wentylację miejscową.
§  18. 
Niepalącym członkom załogi na nowym statku rybackim zapewnia się ochronę przed dymem tytoniowym.
§  19. 
Pomieszczenia załogi na nowym statku rybackim ogrzewa się odpowiednio do warunków atmosferycznych.
§  20. 
1. 
Na nowym statku rybackim:
1)
wracającym do portu macierzystego w czasie krótszym niż 24 godziny od wypłynięcia w rejs,
2)
którego członkowie załogi nie mieszkają na statku w czasie jego postoju w porcie - nie wydziela się pomieszczeń mieszkalnych.
2. 
Statek, o którym mowa w ust. 1, wyposaża się w urządzenia higieniczno-sanitarne, sprzęty umożliwiające przygotowanie i spożywanie posiłków oraz miejsca do wypoczynku, przechowywania odzieży i jej suszenia.
§  21. 
Wszystkim osobom znajdującym się na nowym statku rybackim zapewnia się dostęp do zimnej i ciepłej wody słodkiej, w ilości umożliwiającej należytą higienę.
§  22. 
Na nowym statku rybackim choremu lub rannemu rybakowi zapewnia się osobne pomieszczenie.
§  23. 
1. 
Na nowym statku rybackim rybakom zapewnia się odpowiednie przybory do jedzenia, pościel oraz ręczniki.
2. 
Koszt ręczników mogą ponosić rybacy, jeżeli tak stanowi zbiorowy układ pracy lub rybacka umowa o pracę.
§  24. 
1. 
Nowy statek rybacki wyposaża się w systemy łączności.
2. 
Na nowym statku rybackim rybakom zapewnia się dostęp do systemów, o których mowa w ust. 1, w stopniu, w jakim jest to możliwe, za rozsądną cenę nieprzekraczającą pełnego kosztu faktycznego użycia danego systemu przez rybaka, a ponoszonego przez armatora.
§  25. 
Rybacy pracujący na pomocniczych nowych statkach rybackich, które nie mają odpowiednich pomieszczeń dla załogi ani pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, otrzymują zakwaterowanie i dostęp do takich pomieszczeń na statku macierzystym.