Rozdział 3 - Wymagania szczegółowe dotyczące urządzeń do pomiaru wysokości napełnienia zbiorników - Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać zbiorniki pomiarowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.85.800

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2004 r.

Rozdział  3

Wymagania szczegółowe dotyczące urządzeń do pomiaru wysokości napełnienia zbiorników

§  19.
1.
Przymiary wstęgowe, sztywne i półsztywne powinny odpowiadać wymaganiom określonym dla tych przymiarów w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 maja 2003 r. w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać materialne miary długości (Dz. U. Nr 97, poz. 880).
2.
Długość działki elementarnej przymiarów wstęgowych, sztywnych i półsztywnych powinna być równa 1 mm.
3.
Przymiary wstęgowe powinny być wyposażone w zderzaki zaciskowe.
4.
Przymiary półsztywne stosowane do pomiaru wysokości napełnienia schładzalników do mleka i przymiary sztywne powinny być wyposażone w zderzaki zaciskowe lub w zderzaki stałe.
5.
Przymiary sztywne wyposażone w zderzaki stałe powinny być w sposób trwały oznaczone numerami fabrycznymi zbiorników.
6.
Przymiary półsztywne mogą w górnej części poza zakresem pomiarowym posiadać podłużny otwór umieszczony w osi symetrii przymiaru, przeznaczony do ich wieszania na trzpieniu pomiarowym schładzalnika do mleka, przy czym stycznie do najwyższego punktu krawędzi tego otworu powinna być wykonana kresa o grubości nie większej niż grubość kres działki elementarnej przymiaru i długości równej szerokości przymiaru, prostopadła do osi symetrii tego przymiaru.
§  20.
1.
Dolne powierzchnie zderzaków powinny:
1)
być prostoliniowe i prostopadłe do przymiarów;
2)
mieć chropowatość (Ra) nie większą niż 0,63 µm.
2.
Zderzaki stałe powinny być zamocowane na przymiarach tak, aby przymiar po oparciu się zderzakiem o krawędź króćca pomiarowego nie dotykał dna zbiornika, płytki odniesienia lub najniższej tworzącej zbiornika w kształcie cylindra leżącego, lecz był od niego (od niej) odległy o około 20 mm.
§  21.
Płynowskazy wziernikowe i płynowskazy rurkowe powinny:
1)
być umieszczone pionowo;
2)
umożliwiać odczytanie wskazania wysokości zalewu częściowego zbiornika.
§  22.
1.
Płynowskazy wziernikowe powinny być wyposażone w szklane przezroczyste szyby osadzone w oprawach płynowskazu wziernikowego umieszczonych w otworach ścian zbiorników.
2.
Szerokość płynowskazów wziernikowych powinna wynosić co najmniej 40 mm.
3.
Podzielnie płynowskazów wziernikowych powinny:
1)
odpowiadać wymaganiom określonym dla przymiarów półsztywnych klasy dokładności I w rozporządzeniu, o którym mowa w § 19 ust. 1;
2)
być trwale przytwierdzone do opraw płynowskazów wziernikowych ściętych w kierunku szyb, uniemożliwiając zmianę położenia podzielni względem zbiorników.
4.
Podzielnie płynowskazów wziernikowych z jedną kresą określającą pojemność nominalną zbiornika powinny posiadać możliwość pionowego przesunięcia w celu adiustacji pojemności zbiornika do pojemności nominalnej, przy czym sposób mocowania tych podzielni do opraw płynowskazów wziernikowych powinien uniemożliwiać zmianę ich położenia względem zbiorników bez konieczności uszkodzenia lub zniszczenia nałożonych cech zabezpieczających.
§  23.
1.
Płynowskazy rurkowe powinny być wyposażone w szklane rurki płynowskazowe:
1)
przezroczyste i cylindryczne;
2)
osadzone w dolnych i górnych oprawach połączonych na stałe ze zbiornikami;
3)
o średnicy wewnętrznej zawartej w granicach od 12 mm do 20 mm;
4)
długości nie większej niż 1,5 m;
5)
stykające się z uszczelkami osadzonymi w tulejach.
2.
Oprawy płynowskazów rurkowych powinny być wyposażone w zawory odcinające dopływ cieczy ze zbiorników do rurek płynowskazowych.
3.
Dolne oprawy płynowskazów rurkowych powinny być wyposażone w zawory trójdrożne albo dodatkowe zawory umożliwiające opróżnienie rurek płynowskazowych.
4.
Przewody łączące oprawy rurek płynowskazowych ze zbiornikami oraz zawory powinny mieć średnice wewnętrzne co najmniej równe średnicom wewnętrznym szklanych rurek płynowskazowych.
5.
Przewody, o których mowa w ust. 4, powinny być tak ukształtowane, aby nie zatrzymywały pęcherzy powietrza i umożliwiały ich oczyszczenie.
6.
Konstrukcja płynowskazów rurkowych powinna gwarantować możliwość wymiany szklanych rurek płynowskazowych.
7.
Podzielnie płynowskazów rurkowych powinny:
1)
odpowiadać wymaganiom określonym dla przymiarów sztywnych klasy dokładności I w rozporządzeniu, o którym mowa w § 19 ust. 1;
2)
być trwale przytwierdzone do uchwytów łączących podzielnie ze zbiornikami, w sposób uniemożliwiający zmianę położenia tych podzielni względem zbiorników;
3)
być usytuowane względem szklanych rurek płynowskazowych w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  24.
Mierniki powinny być:
1)
wykonane w klasie dokładności:
a)
II - przeznaczone do wszystkich rodzajów zbiorników,
b)
III - przeznaczone do zbiorników z cieczą o temperaturze mniejszej niż -10 °C lub z cieczą o temperaturze większej niż + 50 °C, lub z cieczą będącą pod nadciśnieniem większym niż 1 bar;
2)
instalowane w:
a)
króćcach pomiarowych zbiorników w sposób zapewniający niezmienność ich położenia względem tych króćców,
b)
króćcach pierwotnych zbiorników o kształcie cylindra leżącego,
c)
prowadnicach dachów pływających, które przejmują rolę króćców pomiarowych wtórnych - dotyczy zbiorników z dachami pływającymi;
3)
dobierane do zbiorników tak, aby maksymalne odchylenie wartości wysokości odniesienia mierników powstałe na skutek cieplnej rozszerzalności objętościowej zbiorników i króćców pomiarowych w wyniku zmiany temperatury płaszczy zbiorników o 10 °C było zawarte w zakresie błędów granicznych dopuszczalnych dla zainstalowanych mierników, o których mowa w § 33 ust. 1 pkt 1;
4)
wywzorcowane przed zainstalowaniem ich na zbiorniku.
§  25.
1.
Element detekcji poziomu cieczy, będący elementem miernika przekazującym informację o wysokości napełnienia bezpośrednio lub przez nadajnik do urządzenia wskazującego miernika, powinien być zainstalowany w zbiorniku tak, aby:
1)
nie występowały wzajemne zakłócenia podczas ręcznego pomiaru wysokości napełnienia, poboru próbek cieczy lub innych operacji wykonywanych w czasie pomiaru wysokości napełnienia przez zainstalowany miernik;
2)
wpływ zawirowań, prądów, turbulencji, piany, asymetrycznego podgrzewania i wiatru na detekcję poziomu cieczy był możliwy do pominięcia, przy czym, jeżeli to konieczne, element detekcji poziomu cieczy należy wyposażyć w odpowiednią osłonę.
2.
Mierniki wyposażone w pływakowe ruchome elementy detekcji poziomu cieczy, które postępują za pionowym ruchem powierzchni swobodnej cieczy, mogą być zamontowane w króćcach pomiarowych przedłużonych rurami pomiarowymi tak, aby prowadnice ruchomego elementu detekcji nie dotykały do ścianek rur.
§  26.
1.
Mierniki powinny być wyposażone w co najmniej jedno urządzenie wskazujące, które może być wspólne dla kilku elementów detekcji poziomu cieczy.
2.
Mierniki mogą być wyposażone w więcej niż jedno urządzenie wskazujące, przy czym wartość bezwzględna różnicy wskazań tych urządzeń nie powinna przekraczać 1 mm.
3.
Na urządzeniu wskazującym miernika powinno być zamieszczone oznaczenie legalnej jednostki miary długości.
4.
Wartość działki elementarnej urządzenia wskazującego nie powinna być większa niż 1 mm.
5.
Długość działki elementarnej urządzenia wskazującego analogowego nie powinna być mniejsza niż 1 mm.
6.
Urządzenie wskazujące powinno:
1)
umożliwiać identyfikację wskazań każdego z zainstalowanych elementów detekcji poziomu cieczy oraz identyfikację zbiorników lub komór zbiornika, w których elementy detekcji poziomu cieczy zostały zainstalowane;
2)
wyraźnie identyfikować i oznaczać wskazania miernika w całym obszarze wysokości napełnienia zbiornika, które nie zostały objęte kalibracją zbiornika;
3)
jednoznacznie informować, że wskazania mierników nie przedstawiają rzeczywistego pomiaru, jeżeli ruchome elementy detekcji poziomu cieczy w zbiornikach mogą być statycznie ustawiane poniżej lub powyżej rzeczywistego poziomu cieczy.