Rozdział 2 - Wymagania metrologiczne w zakresie konstrukcji, materiału i wykonania zbiorników - Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać zbiorniki pomiarowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.85.800

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2004 r.

Rozdział  2

Wymagania metrologiczne w zakresie konstrukcji, materiału i wykonania zbiorników

§  2.
1.
Konstrukcja zbiornika powinna:
1)
uniemożliwiać:
a)
zatrzymywanie pęcherzy powietrza lub par cieczy podczas napełniania,
b)
pozostawanie cieczy w zbiornikach podczas opróżniania;
2)
gwarantować:
a)
szczelność,
b)
brak wklęśnięć ich płaszczy;
3)
zapewniać regularność kształtów.
2.
Wewnątrz zbiornika mogą znajdować się dodatkowe urządzenia mieszalnikowe, grzejne lub związane z technologią przechowywania cieczy.
§  3.
1.
Zbiorniki w kształcie cylindra stojącego mogą być wyposażone w dach stały lub dach pływający, albo dach stały i wewnętrzny dach pływający.
2.
Dach pływający lub wewnętrzny dach pływający mogą być stosowane wyłącznie w zbiornikach bezciśnieniowych.
§  4.
1.
Zbiorniki w kształcie:
1)
cylindra lub prostopadłościanu mogą być montowane w pozycji leżącej, przy której główna oś symetrii zbiornika jest równoległa do powierzchni swobodnej cieczy zawartej w zbiorniku z odchyleniem od poziomu nie większym niż 1 %;
2)
cylindra, stożka, ostrosłupa, graniastosłupa lub prostopadłościanu mogą być zamontowane w pozycji stojącej, przy której główna oś symetrii zbiornika jest prostopadła do powierzchni swobodnej cieczy zawartej w zbiorniku z odchyleniem od pionu nie większym niż 3 %.
2.
Zbiorniki w kształcie cylindra lub prostopadłościanu stojącego, graniastosłupa, stożka, ostrosłupa, kuli i sferoidy powinny być jednokomorowe.
3.
Zbiorniki w kształcie cylindra lub prostopadłościanu leżącego mogą być jedno- lub wielokomorowe.
4.
Pojemność każdej z komór zbiorników wielokomorowych może się zmienić nie więcej niż o ± 0,1 % wartości objętości mierzonej po całkowitym napełnieniu lub opróżnieniu komór sąsiednich.
§  5.
1.
Zbiornik powinien być wyposażony w jedno z następujących urządzeń do pomiaru wysokości napełnienia:
1)
przymiar wstęgowy mieszany z obciążnikiem, zwany dalej "przymiarem wstęgowym";
2)
przymiar sztywny;
3)
przymiar półsztywny;
4)
płynowskaz wziernikowy z jedną kresą naniesioną na szklanej płytce płynowskazu lub metalowej podzielni przytwierdzonej do obudowy płynowskazu wraz z wartością liczbową pojemności nominalnej zbiornika;
5)
płynowskaz wziernikowy wyposażony w przymiar półsztywny, zwany dalej "podzielnią płynowskazu wziernikowego";
6)
płynowskaz rurkowy wyposażony w przymiar sztywny, zwany dalej "podzielnią płynowskazu rurkowego";
7)
miernik.
2.
Zbiornik może być wyposażony w więcej niż jeden płynowskaz.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, płynowskazy powinny być umieszczone:
1)
wzdłuż wysokości zbiorników;
2)
tak, aby napełnienie zbiornika do poziomu odpowiadającego górnym granicom wskazań płynowskazów znajdujących się niżej było również widoczne na poziomach dolnych granic zakresów wskazań płynowskazów znajdujących się bezpośrednio nad nimi.
§  6.
1.
Zbiorniki wyposażone w przymiar wstęgowy, przymiar sztywny lub miernik powinny być wyposażone w króćce pomiarowe:
1)
pierwotne - które mogą służyć podczas użytkowania zbiorników do określania wysokości ich napełnienia za pomocą przymiarów lub mierników w nich zainstalowanych;
2)
wtórne - służące do określania wysokości napełnienia za pomocą mierników w nich zainstalowanych.
2.
Króćce pomiarowe powinny być:
1)
umieszczone powyżej najwyższego dopuszczalnego poziomu cieczy w zbiorniku;
2)
połączone ze zbiornikiem trwale;
3)
wykonane z rury metalowej, o średnicy wewnętrznej umożliwiającej:
a)
wprowadzenie przyrządu pomiarowego przeznaczonego do ręcznego pomiaru wysokości napełnienia zbiornika i oparcie jej o krawędź zderzaka zamocowanego na tym przyrządzie,
b)
zamontowanie miernika.
3.
Górne powierzchnie króćców pomiarowych powinny:
1)
być prostopadłe do osi pomiarowych zbiorników;
2)
mieć chropowatość (Ra) nie większą niż 0,63 µm.
4.
Jeżeli króćce pomiarowe wykonane są z kilku połączonych ze sobą elementów, to ich położenie nie powinno się zmieniać.
§  7.
1.
Króćce pomiarowe wtórne powinny być umieszczone w odległości nie większej niż 1 m od króćców pomiarowych pierwotnych i płynowskazów wziernikowych oraz płynowskazów rurkowych.
2.
W zbiornikach w kształcie cylindra leżącego króćce pomiarowe powinny:
1)
przecinać najwyższą tworzącą zbiornika;
2)
być umieszczone w połowie długości każdej z komór zbiornika z tolerancją ± 20 mm, przy czym przez długość komory należy rozumieć odległość pomiędzy punktami przecięcia poziomej osi symetrii komory zbiornika z wewnętrznymi powierzchniami jej dennic albo wyposażone w urządzenie do kontroli poziomu ustawienia zbiorników.
§  8.
1.
W zbiorniku wyposażonym w króciec pomiarowy może być zamontowana płytka odniesienia.
2.
W przypadku gdy zbiornik jest wyposażony w króciec pomiarowy pierwotny i wtórny, płytka odniesienia powinna być zamontowana tak, aby dolne punkty odniesienia króćców leżały na tym samym poziomie.
§  9.
1.
Króćce pomiarowe mogą być przedłużone poniżej dopuszczalnego poziomu napełnienia zbiornika rurami pomiarowymi o średnicach wewnętrznych równych średnicom wewnętrznym króćców pomiarowych.
2.
W ściance rury pomiarowej powinny być wykonane na całej długości przynajmniej dwa rzędy otworów o średnicach do nie mniejszych niż 0,1 średnicy wewnętrznej rury dr i podziałce nie większej niż dr.
3.
Dopuszcza się wykonanie otworów w inny sposób niż określony w ust. 2, przy czym powierzchnia całkowita otworów nie powinna być mniejsza niż otworów wykonanych w sposób, o których mowa w ust. 2, a podziałka otworów nie może być większa niż dr.
4.
Końce rur pomiarowych powinny znajdować się wewnątrz zbiorników w odległościach nie mniejszych niż 50 mm od ich den, płytek odniesienia lub najniższych tworzących zbiorników w kształcie cylindra leżącego.
§  10.
Króćce pomiarowe powinny być zamontowane na zbiornikach w taki sposób, aby w warunkach odniesienia zmiany wartości wysokości odniesienia - spowodowane zmianami: wysokości napełnienia zbiorników, ciśnienia w zbiornikach i obciążenia dachów - nie były większe niż 0,02 %.
§  11.
1.
W zbiornikach w kształcie cylindrów stojących z dachami pływającymi z prowadnicą króciec pomiarowy pierwotny powinien być umieszczony na koronie zbiornika w odległości nie większej niż 1 m od prowadnicy.
2.
W pontonie dachu pływającego powinny być umieszczone:
1)
króciec pomiarowy, którego oś symetrii powinna znajdować się w przedłużeniu osi symetrii króćca pierwotnego, umożliwiający wprowadzenie przymiaru do wnętrza zbiornika;
2)
trzy równo rozmieszczone na obwodzie pontonu i względem siebie króćce służące do pomiaru głębokości zanurzenia dachu pływającego zbiornika przy pomocy przymiaru wstęgowego lub przymiaru sztywnego, albo czujników zmian głębokości zanurzenia dachu pływającego, przy czym jeden z króćców powinien być umieszczony symetrycznie w stosunku do prowadnicy dachu pływającego.
3.
Jeżeli w króćcach pomiarowych zostały zainstalowane czujniki zmian głębokości zanurzenia dachu pływającego, to w odległości nie większej niż 1 m od tych króćców powinny być umieszczone dodatkowo trzy króćce do sprawdzania błędów wskazań czujników.
4.
Czujniki zmian głębokości zanurzenia dachu pływającego powinny być wywzorcowane po ich zainstalowaniu na zbiornikach.
§  12.
Jeżeli w schładzalnikach do mleka do pomiaru wysokości napełnienia stosuje się:
1)
przymiar sztywny lub przymiar półsztywny, to schładzalnik do mleka powinien być wyposażony w króćce pomiarowe;
2)
przymiar półsztywny, o którym mowa w § 19 ust. 6, to schładzalnik do mleka powinien być wyposażony w trzpienie pomiarowe:
a)
o średnicy pomiarowej (d) nie mniejszej niż 6 mm,
b)
długości pomiarowej (l) nie większej niż pięć grubości przymiaru (g),
c)
umieszczone w płaszczyznach przechodzących przez osie symetrii trzpieni i równoległych do powierzchni swobodnej mleka zawartego w schładzalniku,
d)
trwale z nim połączone, bez możliwości zmiany ich położenia,
e)
wykonane z metalu,
f)
z częściami pomiarowymi, których powierzchnie powinny mieć:
-
twardość nie mniejszą niż 45 HRC,
-
chropowatość (Ra) nie większą niż 0,63 µm.
§  13.
1.
Zbiornik powinien być ustawiony w sposób zapewniający niezmienność jego położenia albo wyposażony w poziomnicę lub pion.
2.
Poziomnica lub pion powinny być:
1)
połączone ze zbiornikiem w sposób trwały;
2)
umieszczone w pobliżu urządzeń do pomiaru wysokości napełnienia;
3)
zamocowane w sposób uniemożliwiający zmianę ich położenia bez uszkodzenia nałożonych cech zabezpieczających.
3.
Schładzalniki do mleka mogą być dodatkowo wyposażone w urządzenia do regulacji ich ustawienia.
§  14.
1.
Zawory odcinające dopływ cieczy do zbiornika powinny być zainstalowane bezpośrednio przy zbiornikach.
2.
Konstrukcja przewodów dopływowych umieszczonych we wnętrzu zbiorników powinna gwarantować utrzymywanie się poziomu cieczy w tych przewodach na poziomie wysokości napełnienia tych zbiorników - dotyczy napełniania zbiorników od góry.
3.
Opróżnianie zbiorników powinno odbywać się:
1)
od dołu - przez przewody odpływowe umieszczone w pobliżu podstaw zbiorników, a zawory odcinające wypływ cieczy powinny być zainstalowane bezpośrednio przy zbiornikach;
2)
od góry - przez przewody odpływowe umieszczone we wnętrzu zbiorników w sposób zapewniający całkowite wypełnienie przewodów w trakcie napełniania i opróżniania zbiorników.
§  15.
1.
Pojemność zbiornika niskociśnieniowego i ciśnieniowego (po próbach wodnych i ciśnieniowych), odpowiadająca najwyższemu dopuszczalnemu poziomowi napełnienia zbiornika, w którego wnętrzu panuje ciśnienie atmosferyczne, nie może zmienić się po obciążeniu zbiornika przez 24 godziny ciśnieniem dopuszczalnym.
2.
Zbiorniki niskociśnieniowe i ciśnieniowe powinny być wyposażone w wywzorcowane manometry o klasie dokładności co najmniej 1.
§  16.
1.
Zbiorniki bezciśnieniowe powinny być połączone z atmosferą lub z systemem odsysania par albo wyposażone w urządzenia oddechowe zabezpieczające zbiorniki przed przekroczeniem dopuszczalnego podciśnienia i nadciśnienia.
2.
Zbiorniki bezciśnieniowe wyposażone w urządzenia oddechowe lub połączone z systemem odsysania par mogą być wyposażone w manowakuometry o klasie dokładności co najmniej 1.
§  17.
1.
Na zbiorniku jednokomorowym oraz każdej z komór zbiorników wielokomorowych powinny być zamieszczone w sposób trwały i czytelny, w szczególności:
1)
nazwa lub znak producenta;
2)
numer fabryczny;
3)
pojemność nominalna zbiornika, w l, dm3 lub w m3;
4)
rok produkcji zbiornika;
5)
nadany znak zatwierdzenia typu;
6)
zastosowana metoda kalibracji.
2.
Dodatkowo na każdej z komór zbiornika wielokomorowego powinno być zamieszczone oznaczenie:
1)
w postaci dużej litery alfabetu polskiego;
2)
pojemności nominalnej komory w l, dm3 lub w m3.
3.
Na zbiornikach bezciśnieniowych przeznaczonych do przechowywania materiałów ciekłych zapalnych, będących substancjami, których prężność par w temperaturze 50 °C nie jest większa niż 3 bary (300 kPa), temperatura zapłonu nie jest wyższa niż 61 °C, a w temperaturze 20 °C i pod ciśnieniem normalnym 1,013 bara (101,3 kPa) nie są całkowicie w stanie gazowym, powinno być dodatkowo zamieszczone oznaczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu cieczy w zbiorniku, w mm.
4.
Na zbiornikach niskociśnieniowych i ciśnieniowych powinny być dodatkowo zamieszczone:
1)
ciśnienie dopuszczalne, w barach lub kPa;
2)
najwyższy dopuszczalny poziom cieczy w zbiorniku, w mm.
5.
Na zbiorniku wyposażonym w:
1)
w króćce pomiarowe, oznaczenia, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być zamieszczone również na króćcach;
2)
płynowskazy, oznaczenia powinny być zamieszczone w miejscach widocznych na płaszczu zbiornika i umieszczone obok płynowskazów.
6.
Na komorze zbiornika mogą być zamieszczone dodatkowo:
1)
nazwa lub znak dokonującego przebudowy lub naprawy;
2)
rok, w którym dokonano przebudowy lub naprawy;
3)
informacja, kiedy w zbiorniku można dokonywać pomiaru objętości cieczy.
§  18.
1.
Zbiorniki powinny być wykonane z materiału:
1)
innego niż drewno, w szczególności ze stali węglowej, stali kwasoodpornej lub nierdzewnej, stopów miedzi, stopów aluminium, betonu lub tworzyw sztucznych;
2)
odpornego na warunki otoczenia oraz na działanie cieczy, do pomiaru których zostały przeznaczone.
2.
Zbiorniki przeznaczone do pomiaru:
1)
objętości spirytusu powinny być wykonane ze stali węglowej, stali kwasoodpornej lub stali nierdzewnej;
2)
produktów żywnościowych powinny być wykonane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. Nr 128, poz. 1408 oraz z 2003 r. Nr 171, poz. 1662).