Rozdział 3 - Charakterystyki metrologiczne ciepłomierzy i ich elementów - Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać ciepłomierze do wody i ich elementy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.37.332

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 2004 r.

Rozdział  3

Charakterystyki metrologiczne ciepłomierzy i ich elementów

§  23.
1.
Zakres obciążeń pomiarowych ciepłomierza określają wartości graniczne:
1)
temperatury: tmin i tmax;
2)
różnicy temperatury: Δtmin i Δtmax;
3)
przepływu: qi, qp i qs;
4)
mocy cieplnej: Ps.
2.
Zakresy obciążeń pomiarowych elementów ciepłomierza są określone następująco:
1)
dla przelicznika wskazującego - przez wartości graniczne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4;
2)
dla pary czujników temperatury - przez wartości graniczne, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2;
3)
dla przetwornika przepływu - przez wartości graniczne, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3.
3.
Zakresy obciążeń pomiarowych ciepłomierza zespolonego i hybrydowego oraz przetwornika przepływu powinny być tak dobrane, aby były spełnione wymagania, o których mowa w ust. 13 i 17 załącznika do rozporządzenia.
4.
Zakres obciążeń pomiarowych ciepłomierza składanego i hybrydowego określa się jako część wspólną zakresów obciążeń pomiarowych jego elementów.
5.
Dolna granica zakresu temperatury tmin nie powinna być większa niż 30 °C.
6.
Górna granica zakresu temperatury tmax nie powinna być mniejsza niż 90 °C.
7.
Minimalna różnica temperatury Δtmin powinna przyjmować wartości: 3 K, 5 K lub 10 K.
8.
Stosunek maksymalnej różnicy temperatury Δtmax do minimalnej różnicy temperatury Δtmin nie powinien być mniejszy od 10.
9.
Stosunek przepływu nominalnego qp do przepływu minimalnego qi nie powinien być mniejszy od 10.
§  24.
Błędy względne procentowe oraz błędy graniczne dopuszczalne względne ciepłomierza i jego elementów oraz wzory, według których oblicza się te błędy, określa załącznik do rozporządzenia.
§  25.
1.
Dla ciepłomierzy i ich elementów, których typy zostały zatwierdzone od dnia 1 stycznia 1994 r. do dnia 15 maja 1999 r., podczas legalizacji:
1)
błędy graniczne dopuszczalne względne przelicznika wskazującego ELd, wyrażone w procentach, w zależności od różnicy temperatury Δt, wynoszą:
a)
ELd = ± 1,5 % dla Δtmin ≤ Δt < 20 °C,
b)
ELd = ± 0,75 % dla 20 °C ≤ Δt ≤ Δtmax;
2)
błędy graniczne dopuszczalne względne pary czujników temperatury ETd, wyrażone w procentach, w zależności od różnicy temperatury Δt, wynoszą:
a)
ETd = ± 3,5 % dla Δtmin ≤ Δt < 10 °C,
b)
ETd = ± 2,5 % dla 10 °C ≤ Δt < 20 °C,
c)
ETd = ± 1,25 % dla 20 °C ≤ Δt ≤ Δtmax;
3)
błędy graniczne dopuszczalne względne przetwornika przepływu EPd, wyrażone w procentach, w zależności od przepływu q, wynoszą:
a)
EPd = ± 5 % dla qmin ≤ q < qt, gdzie qmin - przepływ minimalny, rozumiany jako najmniejsza wartość przepływu, przy której błędy ciepłomierza i jego elementu nie powinny przekraczać błędów granicznych dopuszczalnych, qt - przepływ pośredni, rozumiany jako najmniejsza wartość przepływu, przy której wartość błędu EPd nie przekracza ± 3 %,
b)
EPd = ± 3 % dla qt ≤ q ≤ qmax, gdzie qmax - przepływ maksymalny, rozumiany jako największa wartość przepływu, dopuszczalna w krótkich okresach czasu (nieprzekraczających w sumie 1 godziny na dobę i 200 godzin rocznie), przy której błędy ciepłomierza i jego elementu nie powinny przekraczać błędów granicznych dopuszczalnych;
4)
błąd graniczny dopuszczalny bezwzględny pojedynczego czujnika temperatury, wchodzącego w skład pary czujników temperatury, wynosi ± 2 °C.
2.
Błędy graniczne dopuszczalne względne ciepłomierza składanego i hybrydowego, w którym typ przynajmniej jednego z elementów został zatwierdzony od dnia 1 stycznia 1994 r. do dnia 15 maja 1999 r., ustala się zgodnie z ust. 1.
3.
Wartości błędów względnych procentowych ciepłomierzy i ich elementów, których typy zostały zatwierdzone od dnia 1 stycznia 1994 r. do dnia 15 maja 1999 r., wyznaczone podczas legalizacji, nie powinny przekraczać wartości odpowiednich błędów granicznych dopuszczalnych, o których mowa w ust. 1.